Yenidünya meyvesinin iklim değişikliğinden kaynaklı bu yıl geçen yıla göre 10 gün erken olgunlaştığını ve hasadına başlanıldığını belirten üreticiler ürün kalitesi ve verimin yüksek,  fiyatının ise 10 ile 45 lira arasında alıcı bularak çiftçinin yüzünün güldürdüğünü dile getirdiler.

Yenidünya üreticisi Halil Keskin, gazetecilere yaptığı açıklamada iklim şartlarından kaynaklı yenidünya meyvesinin 10 gün erken olgunlaşarak hasadının yapıldığını söyledi.

Hasadı yapılan ‘’malta eriği ya da yenidünya’ meyvesinin hasadının yapılmaya başlanıldığını belirten Keskin, ürünün başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi anakent kentlere, yurt dışında da İran, Irak ve Kuzey Irak bölgesine ihracının yapıldığını belirtti.  

Üründe verim kalitesinin iyi olduğunu kaydeden Keskin üründe erken hasat başladığını bununda iklim değişikliğinden kaynaklandığını vurguladı.  Geçmişte meyve ağacın tepesinden olgunlaşarak başladığını daha sonra aşağıya inerek olgunlaştığını bu sene ise ağaçtaki meyvenin hepsinin aynı anda kızardığını bunu da iklim değişikliğine bağladıklarını belirten Halil Keskin, ‘’Meyve iklim değişikliğinden dolayı 10 gün erken olgunlaştı ve hasadına başladık. Fiyatı da kalitesine göre değişiyor. Birinci kalite ürün 40-45 lira, ikinci kalite 25-30 lira, üçüncü kalite ise 10 ile 15 lira arasında alıcı buluyor bu da bizleri memnun ediyor’’ dedi.

Üreticilerden Kürşat Durmaz, yenidünya meyvesi hasadına geçen yıla oranla iklim şartlarından kaynaklı 10-15 gün erken başlanıldığını belirterek, ‘’Geçen yıla göre havalar sıcak gidiyor. Bu nedenle de erken hasada başladık. Ürünlerimiz de fiyatı da iyi. Birinci kalite ürün 30-40 lira arasında ikinci kalite ise 10 liradan alıcı buluyor. Malta eriği halk arasında ise yenidünya meyvesinin Türkiye genelinde Mersin’in Erdemli ilçesi ile Tarsus bölgesinde Antalya’nın ise Alanya bölgesinde yetişiyor. Ürün genel olarak iç piyasaya yani İstanbul, Ankara, Gaziantep illerine,  yurt dışına ise Irak ve Gürcistan’a ihraç ediliyor. Ürünümüz kaliteli fiyatımız da iyi olduğu için yüzümüz gülüyor. Malta eriği yetiştiği bölgelerde hem yetiştiricisine hem de çalışanlarına maddi katkı sağlıyor’’ diye konuştu.

Azize Aksay ise, toplanan malta eriğini piyasaya ulaştırılmak üzere kadınlarla birinci ve ikinci kalite olarak paketlemesini yaptıklarını ifade ederek, ürünün fiyatının iyi olduğunu kaydetti.

Advert