Bir firmada kabin görevlisi olarak çalışan İlyas Can Kil, tatil için gittiği Maldivler’ de tanıştığı Rus kızı Mariia (Sadnova) Kil ile Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş Mahallesinde Türk geleneklerine göre düzenlenen törenle dünya evine girdi.

Düğün öncesi bölgenin tarihi ve turistik yerlerini gezen Kil çifti gazetecilere tanışıp evlenmeye giden yol hakkında açıklamalarda bulundular. Damat İlyas Can Kil, 1 Mart 2023 tarihinde iş gezisi için gittiği Maldivler’de tanıştığı Mariia Sadnova ile 5-6 dakikalık konuşmanın ardından tanıştıklarını söyledi.

Arkadaşını Türkiye’ ye davet ettiğini belirten İlyas Can Kil, Mariia’ nın da 5 Mayıs 2023 tarihinde geldiğini ailesi ile tanıştırdığını,  Türk ve Yörük kültürünü tanıtmaya çalıştığını söyledi. Arkadaşına evlilik teklifi yaptığını kaydeden İlyas Can Kil, ‘’Evlilik teklifimi kabul etti ve Türkiye’ ye yerleşme kararı aldı şimdi ise düğünümüzü yapıyoruz. Rus eşim Sıtrafor mühendisi Mariia Türkiye’yi çok beğeniyor ve bizim yaşantımıza uyum sağlamaya çalışıyor. Annemlere yardım ediyor, Yörüklerin çok sevdiği bazlama açıyor sıkma yapıyor’’ dedi.

Eşinin Sibiryalı olduğunu ve oradan geldiğini ve ona Yörük kültürünü öğretmeye çalıştığını ifade eden Kil,  ‘’Türkçe öğreniyor ve her geçen gün konuşmayı ilerletiyor ve çok seviyor. Annesi ilk günlerde tedirginlik yaşasa da kızının mutluluğu için Erdemli’ ye düğüne geldi’’ diye konuştu.

Maldivler’ de tanışıp evlenme kararı alan Rus kızı Mariia Sadnova ise, ben Can’ ı çok seviyorum diyerek başladığı konuşmasına, ‘’Türkiye çok güzel ülke. Ben aşkım Can için Sibirya’dan Erdemli’ye 10 bin kilometre yol kat ederek geldim. Çok mutluyum’’ şeklinde konuştu.

Erdemli’nin Ayaş mahallesindeki Elaussa Sebaste ören yeri ile Maldivleri andıran deniz sahilini gezen Kil çifti akşam ise Türk geleneklerine uygun düğün yaparak mutlu sona ulaştılar.  

Advert