Modern tekniklerle ceviz üretiminin yaygınlaştırılmasının hedeflendiği proje kapsamında ilçeye bağlı Veyselli köyünün 850 rakımında üreticilere yönelik ceviz yetiştiriciliği eğitimi de verildi.

Eğitim toplantısında Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, kırsal dezavantajlı alanlar kalkınma projesi hakkında bilgiler verdi.

Yıldız, "Amacımız kırsal alanlarda doğal kaynak yönetiminin iyileştirilmesi ve kırsal dönüşüm için daha yüksek katma değer sağlanması yoluyla kritik öneme sahip tarım işletmelerinin gelişimini destekleyecek ekonomik kümelenme yaklaşımı ile yüksek kesimlerdeki küçük ölçekli çiftçilerin refah ve direncini arttırmaktır. Veyselli’de Zafer Yılmaz isimli örnek üreticinin 2 dekar arazisine 118 bin lira değerinde  modern ceviz bahçesi tesisi kuruldu. Üreticilerimize bu tür destekler devam edecek. Bu çalışmalarda büyük emekleri bulunan ilçe müdürlüğümüz proje ekibine de ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

İlçe insanının tarımsal üretimle ekonomiye büyük desteklerinin olduğunu hatırlatan Erdemli Belediye Başqkanı Mükerrem Tollu'da, "Çalışmanın ve üretmenin en güzel örneğini ilçe insanımız veriyor. Devlet desteği ve modernleşmeile birlikte de bahçelerimizde verim ve kalite daha da artacaktır. Bir kaç yıl sonra yanında bulunduğumuz bu ceviz bahçesinin diğer çiftçilere, girişimcilere örnek bir bahçe olacağından hiç şüphemiz yok" diye konuştu.

Konuşmaların ardından köylülere ceviz yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler aktarıldı. Yeni kurulan bahçe tesisi sahibi üretici Zafer Yılmaz'a da proje ekibi tarafından detaylı bilgiler verildi.  

Eğitim faaliyetine Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim, şube müdürleri, muhtarlar ve köylüler katıldı.

Advert