6 Şubat sabah saat 04:17’de meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş depremi  Mersin Erdemli’de de şiddetli hissedildi. Diğer illerde olduğu gibi Erdemli ’deki vatandaşlar panikle sokağa çıktı. Erdemli Belediyesi depremin akabinde vatandaşları güvenli toplanma alanlarına sevk etti. Toplanma alanlarına gelen vatandaşlara sıcak çorba, yiyecek, kahvaltılık, içecek vb. ikramlarında bulundu. 

Depremin meydana geldiği günün sabahında bölgeden gelen haberlerin ardından 33 kişilik Erdemli Belediyesi arama kurtarma ekibi Hatay’ın Belen ilçesine görevlendirildi. Hatay Belen’e giren ilk arama kurtarma ekipleri Erdemli Belediyesi’nin ekipleri oldu. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun çağrısıyla Erdemli’de yardım kampanyası başladı.

“Erdemli’den Bölgeye 250 Kamyon Yardım”

Günün ilk ışıkları ile Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun çağrısıyla başlatılan yardım kampanyasının merkezi Erdemli Belediyesi Turizm Karşılama Merkezi (ETKAM) oldu. Çağrıya ses veren  binlerce Erdemli halkı ETKAM’a akın etti. İlk etapta deprem bölgelerinde ihtiyaç olan, battaniye, mont, soba ve temel yaşam malzemeleri kamyonlara yüklendi. Kamyonlara yüklenen yardımlar deprem bölgesindeki vatandaşlara bir bir teslim edildi,  dağıtıldı. Belediye personelleri ve binlerce gönüllü gece gündüz demeden koordinasyon merkezinde çalışarak on ile her gün aralıksız yardım gönderdi.

Erdemli Belediyesi AFAD ile koordineli bir şekilde yürüttüğü yardım kampanyası kapsamında 250 kamyon yiyecek, içecek ve yaşam malzemelerinden oluşan yardımları bölgede tek tek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

“Erdemliler Bölgeden Tahliye Edildi”

Deprem bölgesinden Erdemli’ye gelme imkânı olmayan Erdemlilerin yardımına ise Erdemli Belediyesi koştu. Bölgeye sevk edilen Erdemli Belediye personeli, vatandaşları olduğu yerden alarak,  Erdemli’de ailelerine kavuşturdu. Yürütülen çalışma kapsamında 235 vatandaşımız depremden etkilenen illerden, güvenli bir şekilde Erdemli’ye getirildi.

“52 Adet İş Makinesi Deprem Bölgesi’ne Gönderildi”

Depremin ilk günü yaklaşık bin kişilik ekibi ve binlerce gönüllü Erdemli halkı ile deprem bölgesine yardıma koşan Erdemli Belediyesi koordinasyonunda, 37 adet ekskavatör iş makinası, 6 adet damperli kamyon, 3 adet mini ekskavatör, 2 adet vinç, 1 adet beko loder, 1 adet otobüs, 3 adet konteyner ev, 2 adet seyyar WC deprem bölgelerine ulaştırıldı. Erdemli Belediyesi’ne ait diğer transit, pickup, otomobil vb. araçların ise tamamı depremde vatandaşların hizmetine sunuldu.

 “42 Bin Ekmek Deprem Bölgesi’ne Gönderildi”

İlk olarak deprem bölgesinde acil ihtiyaçların iletilmesine yoğunlaşan Erdemli Belediyesi,  halkın büyük desteği ile temel gıda malzemeleri başta olmak üzere ihtiyaç olan yaşam malzemelerini bölgeye hızlı ve güvenli bir şekilde sevk etti. Bu kapsamda, 250 kamyon gıda ve yaşam malzemesi,  42 bin ekmek, 10 kamyon odun ve yakacak malzemesi gönderdi.

 

 

“10 Bin Kişiye Yemek”

Deprem bölgelerinden Erdemli’ye gelen binlerce  vatandaşın yardımına koşan Erdemli Belediyesi ilk olarak Erdemli Belediyesi Turizm Karşılama Merkezi üzerinden çalışmaların koordinasyonunu sağladı. Bölgeden gelen yoğun göçün ardından,  Erdemli Kaymakamlığı ve Erdemli Belediyesi koordinesinde  ‘Depremzedelere Yardım Koordinasyon Merkezi’ kuruldu. Tek merkezden yürütülen çalışmalar kapsamında  başta otel ve apartlara yerleşen ailelere Erdemli Belediyesi  Gastronomi Merkezi’nde  yapılan yemekler ikram edildi. Gastronomi Merkezi’nde uzman Gıda Mühendisi koordinesinde, usta aşçıların hazırladığı yemekler sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere günde üç öğünden oluşuyor. Aşevinde hazırlanan kahvaltı ve yemeklerin 5 bin 870’i otel ve apartlara, geri kalanlar ise düzensiz göçle gelmeye devam eden vatandaşlara Limon Çiçeği ekipleri tarafından ulaştırılıyor.

“Sınava Hazırlanan Öğrencilere Ücretsiz Kurs”

LGS ve Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için kolları sıvayan Erdemli Belediyesi, başarılarından dolayı kentin gururu haline gelmiş,  Erdem Belediyesi Kurs Merkezleri’nin kapısı deprem bölgesinden gelen öğrenciler için açtı. Yürütülen çalışmada başvurular Erdemli Belediyesi mobil uygulama veya kurs merkezleri üzerinden yüz yüze yapılabiliyor.

“Çocuklara Psikososyal Destek”

Deprem bölgesinden gelen başta çocuklar olmak üzere ailelerle yakından ilgilenen Erdemli Belediyesi,  Aile Danışma Merkezi bünyesinde çalışan psikolog ve sosyologlarla yoğun mesai yapıyor.  Ailelerin kaldığı yerlerden,  deprem koordinasyon merkezine varıncaya kadar her alanda ailelerin yanında olma gayretinde olan uzman personeller, kimi zaman çocuklarla boyama etkinliği yapıyor,  kimi zaman ise bire bir terapi hizmeti sunuyor.

“ Berber ve Kuaför Hizmeti”

Deprem bölgesinden aileleriyle gelen vatandaşlarımızın ihtiyaçları arasında yer alan berber ve kuaför  hizmetini başlatan Erdemli Belediyesi, ailelerin kaldığı KYK yurdu, otel ve apartlara giderek berber ve kuaför hizmeti  veriyor. Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar Erdemli Belediyesi mobil uygulama üzerinden veya 444 5 609 numaralı hat üzerinden başvurabiliyor.

Advert