Erdemli Şehit Öğretmen Hacı Ömer Serin Ortaokulu İngilizce öğretmenleri Nilgün Sezer ve Hayriye Küçük,    2022 Erasmus çağrı döneminde kabul edilen Erasmus KA220 R.E.P.O.W.E.R  Recover Earth, Protect Our World, Empower  Resources projesi kapsamında İtalya’nın Roma kentindeki  ilk  toplantıya  katıldı.

Çevreyi koruma bilincinin arttırılmasını, enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanılmasını ve iklim değişikliği karşısında sürdürülebilir davranışların kazandırılmasını hedefleyen proje aktivitelerini kararlaştırmak, öğrenci ve öğretmen hareketliliklerini planlamak ve öğretmenlerin tanışması amacıyla ilk toplantı Roma’da düzenlendi.

Görüşler Paylaşıldı

Toplantıya Türkiye, İtalya, Litvanya, Yunanistan ve Polonya’dan  öğretmenler  ve müdürlerden oluşan 12 kişi katıldı. Toplantıda, her ülkede gerçekleştirilecek aktiviteler, hareketlilikler sonrası yaygınlaştırma aktiviteleri ve olası riskler hakkında bütün okullar görüşlerini paylaştı.

Proje ortakları birbirlerini yakından tanıma ve ortaklıklarını güçlendirme fırsatı elde etti .Öğretmenler  birbirlerine ülkelerinin yöresel ürünlerinden oluşan hediyeler verdi. İtalyan öğretmenler makarna, Litvanyalı öğretmenler çikolata ve Türk öğretmenler lokum ikram ederek ürünleri tanıttı. Öğretmenler toplantı sonrası, İtalya ev sahibi olarak öğretmenlere bir hoş geldin yemeği ile İtalyan mutfağını tanıttı. Roma şehri panoramik olarak gezdirildi. Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Panteon gibi önemli anıtlar, çeşmeler ve meydanlar tanıtıldı.

“Projemizin bize sosyal, kültürel katkısı oldu”

Proje koordinatörü Nilgün Sezer, “ Roma toplantısı ortaklarımız ile tanışmamız, aktivitelerin birlikte planlanması için çok verimli geçti. Roma şehrinin tarihini, doğasını ve sanatını tanıma fırsatı elde ettik. Vatikan müzelerini gezerek eşsiz sanat eserlerini gördük ve inceledik. Projemizin bize sosyal, kültürel katkısı oldu” dedi.

Advert