Depremde en çok göç alan ilçelerin başında Mersin’in Erdemli ilçesi geliyor.

Erdemli Belediyesi ve Erdemli Kaymakamlığı koordinesinde yürütülen çalışmaların ön saflarında ise gönüllü gençler  geliyor.

24 saat esasına dayanarak gönüllü olarak çalışan gençlerin kimi lise okuyor,  kimi ise üniversitede eğitim görüyor.  Kimi yardımları taşıyor, kimi ise simit yapıyor. Her birinin ortak amacı ise asrın felaketinin açtığı yaraların el birliği ile sarılması.

Erdemli belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, depremin yaşandığı ilk günden bu yana Erdemlili gençlerin gece gündüz çalıştığını belirtti. Gençlerin gönüllü olarak çalışmalarından dolayı gurur duyduğunu ifade eden Başkan Tollu, “Depremde kardeşliğin, dayanışmanın, yardımlaşmanın en güzel örneğini Erdemli vermiştir. Bunun başında da gençlerimiz gelmektedir. 500’ün üzerinde gencimiz deprem olduğu günden bu yana depremden zarar gören, depremden muzdarip olan insanlarımızın iaşe, ibate, barınma giderlerini karşılamak adına, gece gündüz canları pahasına mücadele ettiler. Erdemlimizin Erdemli insanlarına, gençlerimize binlerce kere teşekkür ediyoruz. Onlarla gurur duyuyoruz, iyi ki varlar” dedi.

Depremzedelere yardım etmek için simit yaptığını ifade eden tıp öğrencisi Habibe Aydoğmuş, “Burada simit yapıyoruz depremzedelere göndermek için. Ben kuzenimden duydum burada simit yapıldığını, arkadaşlarıma da söyledim. Evde rahat rahat oturmak içimize sinmedi” diye konuştu.

Depremzedelere yardım etmek için yedi yirmi dört çalıştıklarını ifade eden öğrenci Selim Kaya da, “Biz Erdemlili gençler olarak depremzedelere yedi yirmi dört gece gündüz demeden burada her türlü gönüllü yardım yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Depremzedelere yardım ettiği için gururlu olduğunu ifade eden öğrencilerden Mustafa Yıldız, “Toplanma merkezine gelen eşyaları tek tek ayırıyor numaralandırıyoruz ve o numaralaraya göre veriyoruz gelenlere. Yedi yirmi dört hizmetteyiz” ifadesini kullandı.  

Yardım merkezine daha çok yardımların yapılmasını isteyen öğrenci Kevser Solmaz, “Gönüllü olarak depremzede vatandaşlarımıza yardım etmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince. Kıyafet ihtiyaçlarını ayakkabıdır her türlü ihtiyaçlarını burada karşılıyoruz. İmkanlar nispetinde yeni eşya gönderirilirse daha iyi olur. Herkesin yardımlarını bekliyoruz” diye belirtti.

Gürkan Külbay, “Malzemeler veriyoruz, eksik malzemelerimiz oluyor onları tamamlamak için Erdemlide bir çok gönüllü vatandaşlarımız oluyor, onlardan da yararlanıyoruz” vurgusunda bulundu.   

Depremzedelere yardım ettiği için mutlu olduğunu ifade eden öğrenci Sevim Durdu Uçar da Erdemlili gençler olarak depremzedelere yardım ettikleri için mutlu olduklarını kaydetti.  

Evde durmaktansa depremzedelere faydalı olmak için geldiğini ifade eden öğrenci Hatice Özük, evde oturamadık içimiz rahat etmedidiyerek,  Erdemli’nin gençleri olarak çorbada tuzumuz olsun istedik ifadesine yer verdi.

Öte yandan Erdemli Belediyesi’nin depremzedelere yardımları Erdemli Kapalı Semt Pazarındaki “Depremzede Yardım Koordinasyon Merkezi’nde” devam ediyor.

Advert