Mersin Erdemli’de,  Türkiye Diyanet Vakfı ve Erdemli İlçe Müftülüğü koordinesinde yürütülen, ‘veren el,  alan el’ projesinde üniversiteli öğrenciler aktif olarak yer alıyor,  görenlerin takdirini kazanıyor.


Türkiye’nin dört bir tarafından Mersin Erdemli’ye Üniversite eğitimi için gelen öğrenciler, iyilik hareketi kapsamında limon bahçelerinde limon kesiyor.  Türkiye Diyanet Vakfı ve Erdemli İlçe Müftülüğü koordinesinde yürütülen,  ‘veren el,  alan el’ projesi kapsamında öğrenciler projeye gönüllü olarak katılıyor.
Kredi Yurtlar Kurumundan servisle alınan Üniversite öğrencilerine din görevlileri eşlik ediyor. İnsanlık adına ümit veren gençler, hayırseverler tarafından bağışlanan limon ağaçlarında hummalı bir çalışmaya koyuluyor. Kimi küfe taşıyor, kimi makasla kesim yapıyor, kimi ise merdivenle limon ağaçlarının tepesine çıkıyor.


İyilik kervanı projesinde gençlerin yer almasının insanlık adına ümit verdiğine dikkat çeken Erdemli İlçe Müftüsü Hasan Küçük, “ Türkiye Diyanet Vakfı Erdemli Şubesi olarak, yurtta kalan üniversiteli öğrencilerimizle birlikte iyilik kervanı hareketimizi beraberce yürütüyoruz. Sabahleyin erkenden gençlerimizi servislerimizle, kredi yurtlar kurumundan alıyoruz, bu gençlerimizle hayırseverlerimizin bizlere bağışlamış olduğu limon bahçesine gidiyoruz. Orada hasat yapıp o hasadı kimi zaman bir öğrencimize burs, bir kalem, bir defter, bir ihtiyaç sahibi aileye aş oluyor. Bizim bu hareketimizin içerisinde iyilik kervanımızın içerisinde gençlerimizin olması bize enerji veriyor, güç veriyor ve ayrıca umut veriyor” diye konuştu.


“İyilik Kervanına Gençler Sahip Çıkıyor”
Küfe taşıyan,  makas tutan eller yorulsa da gençlerin mutlulukları gözlerinden okunuyor. Yazılım mühendisliği öğrencisi, Cavit Karakuş, “ Yazılım bölümü öğrencisiyim. Mersin Üniversitesi’nde okuyorum.Burada üniversite öğrencisiyiz. Boş vakitlerimizde insanlara yardım etmek için limon toplamaya geldik. Yardımsever insanlar bahçelerindeki limonları bize haber veriyorlar. Biz de toplayıp öğrenci kardeşlerimize götürüyoruz. İnsanlığa yardım etmek, insanlar için bir şeyler yapmak gerçekten güzel hissettiriyor” diye konuştu.
Öğrencilere destek oldukları için mutlu olduğunu ifade eden öğrenci Murat Barış Duymaz, “ Muhasebe bölümünde okuyorum, biz üniversiteli arkadaşlarımız olarak boş zamanlarımızı değerlendirip, limon kesmeye geliyoruz yardıma ihtiyacı olan aileler için burada bulunmaktayız, mutluyuz, sürekli böyle etkinliklere katılmayı istiyoruz” diye konuştu.
Öğrenci arkadaşlara yardım ettiği için çok mutlu olduğunu ifade eden öğrenci ise Muzaffer Özergin “ Banka ve Sigorta bölümü okuyorum. Erdemli Müftülüğü ’nün bize verdiği bu hayri hizmete biz gönüllü olarak katılıyoruz. Yardıma muhtaç arkadaşımıza katkıda bulunmak gerçekten insanı çok güzel sevindiriyor” diye konuştu.  
“Vatandaşlardan Destek”
Vatandaşlar da bu projeden oldukça memnun. Gençlere destek olmak için böyle yardımların önemli olduğunu ifade eden Ali Tekin, “ Hani bir fidan dikiyoruz toprağa, ne için dikiyoruz, yetiştirip, meyve verip faydalanmak için bunu toprağa dikiyoruz. Öğrencilerimiz de aynı. Şimdi düzenli bir şekilde öğrencilerimizi yetiştirirsek, önce anne babaya, daha sonra vatana, millete faydalı olur. Bizim geleceğimizin teminatıdır gençlerimiz” diye konuştu.
Öte yandan proje devam ediyor.