Mersinli diyetisyen İrem Cansu Gürsoy daha önce eğitim gördüğü Hacettepe Üniversitesi'nde arkadaşlarının da vesilesiyle 4 yıl önce Tanzanyalı Omary Saleh Mgembe ile tanıştı. Arkadaşlıklarının sürdüren çiftin aldığı evlilik kararına aileleri de olumlu karşılık verdi. Bunun üzerine çift ilki Türkiye'de, diğeri Tanzanya'da olmak üzere iki düğün merasimi yapma kararı aldı. Çiftçin ilk düğünü Türk geleneklerine göre Mersin'in Erdemli ilçesinde gerçekleştirildi.

Çiftin dansıyla başlayan düğünde Tanzanyalı damat Omary 'kesik çayır' ve 'erik dalı' müziği eşliğinde aileleri ile birlikte oynadı. Oyunlarda terleyen damada zaman zaman yakınları da eşlik etti. Damat ve ailesinin yöresel dansları ise davetlilerden bol bol alkış aldı.

Eşiyle tanışma süreçlerini gazetecilere anlatan gelin İrem Cansu Gürsoy, "Ankara'da üniversite okurken tanıştık. Omary Hacettepe mezunu, ben Başkent Üniversitesi mezunuyum. Ortak bir arkadaşımız tanıştırdı bizleri. 4 yıllık bir berberliğimiz var. Omary artık benimle evlenerek Mersinli oldu. Çünkü ben Mersinliyim. Artık Türkçesi de çok iyi ve Türkiye'yi de çok seviyor. Çok mutluyuz. Omary Almanya'da çalışıyor, Almanya planımızda olabilir, Türkiye'de de devam edebiliriz. Omary çok güzel kalpli bir insan, çok düşünceli, o yüzden bana çok iyi hissettirdi. Çok mutluyuz" dedi. 

Üniversitede maden mühendisliği okuyan şuan Almanya'da özel bir firmada yazılım mühendisliği yapan Omary Saleh Mgembe ise, "Ben Tanzanyalıyım. Eğitim için Türkiye'ye geldim, maden mühendisliği okuyordum. Ortak arkadaşımız vardı, onların sayesinde tanıştık. Türkçem çok iyi değildi, İrem bana çok yardım etti. Şimdi birlikteyiz ve düğünümüz yapılıyor" diye konuştu.

Türkiye'de bir Türk kızıyla evleneceğinin hiç aklında olmadığını anlatan Omary, "İrem'i görmeden önce böyle bir şey düşünmüyordum. Sadece eğitim için gelmiştim ama İrem'i bulduğumda fikrim değişti" diye belirtti.

Gelinin babası Ramazan Gürsoy'da gençlerin üniversitede tanıştıklarını dile getirerek, "Birbirlerini 3-4 yıldır tanımaktalar. Birbirleri ile görüştüklerini bizlere aksettirdiler. Bizlerde bir yıldır görüşüyoruz. Herhangi bir sıkıntımız yok, damadımız Almanya da hem çalışıyor hem de yüksek lisans yapıyor. Yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Genelde dışarıdan kız alınırdı biz damat aldık, o da Türkiyeli oldu artık" şeklinde konuştu.

Advert