Musa Fazıl Coşar şunları kaydetti;

“Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin LGS yani liselere geçiş tercihleri 3 Temmuz 2023 itibariyle başlamış bulunmakta ve 19 Temmuz 2023 tarihinde sona erecektir. Öğrencilerimiz için lise tercihleri Merkezi Yerleştirme(Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yapılan yerleştirme),Yerel Yerleştirme (Ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak,  öğrencilerin ikamet adresleri,  okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri ile okullara yapılan yerleştirme) ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta yapılabilecek. Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirme tercihlerinde ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercih edebilecek. Tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler; istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Merkezi yerleştirme Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmede kullanılan Bakanlıkça yapılan merkezî sınav puanı ile yapılacaktır. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel Yerleştirme Ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak,  öğrencilerin ikamet adresleri,  okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri bütünlüğünde yapılacaktır. Sınava giren ve merkezî sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrencilerin, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmaları gerekiyor. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamayacak. Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi'ne göre özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların işlemleri ve kayıtları 26 Haziran- 19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Tercih sonuçları ve boş kontenjanlar ise 24 Temmuz tarihinde "meb.gov.tr" adresinde ilan edilecek.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda öğrencilerimize ve velilerimize beklentilerinin tam anlamıyla gerçekleştiği bir tercih süreci temenni eder üstün başarılar dilerim.” Dedi.