Değerli Dostlar; sizlerle “püf noktası” konusunu paylaşalım istedim.

Püf noktası deyimi sözlükte; “Bir işin en ince, hassas ve önemli noktası” olarak geçmektedir.

Püf noktası deyiminin anlamı bir işteki ya da olaydaki en önemli husus demektir. Bir işin ince detayı ya da en can alıcı yeri için püf noktası denir. Yemeklerin, içeceklerin ya da tariflerin püf noktaları olur. Bu o yiyecek ya da içecek için en önemli malzeme ya da pişirme derecesi gibi bir şey olabilir.

 PÜF NOKTASI

Vaktiyle testi ve çanak çömlek imal edilen kasabalardan birinde, uzun yıllar bu meslekte çalışan bir çırak kalfa olup artık kendi başına bir dükkân açmayı arzu eder olmuş. Ne yazık ki her defasında ustası ona:

— Sen, demiş, daha bu işin püf noktasını bilmiyorsun, biraz daha emek vermen gerekiyor.
Ustanın bu sonu gelmez nasihatlerinden sıkılan kalfa, artık dayanamaz ve gidip bir dükkân açar. Açar açmasına da yeni dükkânında güzel güzel yaptığı testiler, küpler, vazolar, sürahiler onca titizliğe ve emeğe rağmen orasından burasından yarılmaya, yer yer çatlamaya başlar. Kalfa bir türlü bu çatlamaların önüne geçemez. Nihayet ustasına gider ve durumu anlatır.

Ustası:
— Sana demedim mi evladım, sen bu işin püf noktasını henüz öğrenmedin. Bu sanatın bir püf noktası vardır.

Usta bunun üzerine tezgâha bir miktar çamur koyar ve:
— Haydi, der, geç bakalım tezgâhın başına da bir testi çıkar. Ben de sana püf noktasını göstereyim.

Eski çırak ayağıyla merdaneyi döndürüp çamura şekil vermeye başladığında usta önünde dönen çanağa arada sırada “püf!” diye üfleyerek zamanla testiyi çatlatacak olan bazı küçük hava kabarcıklarını patlatıp giderir. Böylece çırak da bu sanatın püf denilen noktasını öğrenmiş olur.

Her sanatın incelik gereken nazik kısmına da o günden sonra püf noktası denilmeye başlanır.

İnsan hayatının da çok fazla püf noktaları vardır.  Şayet o noktaları iyi tespit edip gerekli ayarı verebilirsek ne mutlu bizlere!