CAFER AKSAY Vahdet!
Reklamı Geç
Advert
AdvertAdvert
Advert
Vahdet!
CAFER AKSAY

Vahdet!

Bu içerik 299 kez okundu.

Değerli Dostlar, sizlerle çok güzel bir husustan bahsedelim istedim. Toplum için çok önem arz eden bu konu “birlik ve sevginin önemi” hususunu paylaşalım istedim.

Vahdet: Sözlükte "birlik" anlamına gelen vahdet, tasavvufta, her şeyi bir olarak ve bir içinde görmek demektir.

Değeli Dostlar; günümüzde dünyada 200 civarında Ülke bulunmakta ve bu ülkelerin büyük bir çoğunluğu “demokrasi” ile yönetilmektedir. Her ne kadar uygulanış şekli farklı olsa da temel de demokrasi olarak adlandırılmaktadır.

Demokrasilerin olmazsa olmazı seçimler; seçimlerin olmazsa olmazı ise siyasi partilerdir. Yani bir toplum demokrasi ile idare ediliyorsa mutlaka seçim olacak. Seçimin olması içinde siyasi partiler olacaktır. Bizler de demokratik bir vatandaş olarak seçim gününde seçme ve seçilme hakkımızı yerine getireceğiz; yani oy kullanacağız.

Şimdi diyeceksiniz ki bütün bunlar gayet normal, elbette doğrudur. Anormal olan ise seçmen olarak farklı görüşlere sahip olan bizlerin, görüşümüzden dolayı birbirimizin kalbini kırması ya da daha ileriye giderek birbirimizi düşman gibi görmemizdir.

Bundan otuz yıl önceydi,  askerlik görevimi tamamladım Erdemli ’ye, memleketime geri döndüm. Bir düğün veya cenaze oluyor rahmetli anamla konuşuyoruz; o düğüne falan gitmez diyor. Niye diye sorduğumda ise; oğlum o falancı onun için falan kişi onun düğününe gitmez cevabını alıyorum. Bu durum beni çok üzdü. Bir avuç bir yerleşim biriminde yaşıyoruz. Herkes birbirine muhtaç. Seçimi yapacağız ebette, farklı görüşlere ya da partilere sahip ya da taraftar olacağız. Bütün bunlar gayet normal fakat seçimden önce ya da sonra birbirimizi düşman gibi görmemiz ya da birbirimize husumet beklememiz hiç normal değildir. 

Birlik ve beraberlikle ilgili güzel bir hikâye anlatılır:

Bir çiftçinin üç oğlu varmış. Bu oğulları birbirleriyle geçinemez, hep kavga ederlermiş. Babaları her ne kadar; “Birbirinizi sevin ve birbirinizle yardımlaşın!” diye nasihat etse de onlar, bu güzel öğüdü tutmazlarmış. Bir gün baba, çocuklarını çağırmış ve şöyle seslenmiş: “Bana on çubuk getirin.” Çocuklar çubukları getirmişler. Baba, bunları birbirine bağlayıp oğullarına vermiş ve “Hadi kırın” demiş. Kardeşler, çubuk demetini kırmaya çalışmışlar ama kıramamışlar. Çiftçi bu sefer demeti alıp çözmüş. Çubuklara, bu kez birer birer vermiş. Üçü de çubukları kolayca kırmış. Bu olay üzerine çiftçi, şöyle demiş: “Görüyorsunuz işte; tek olunca çabucak parçalanan çubuklar, bir araya gelince kırılamıyor. Siz de bir araya gelmez, tek durursanız, kırılırsınız. Birleşmek sizi güçlendirecektir ve dayanıklılığınızı artıracaktır. Birbirinizle anlaşıp birleşiniz. O zaman size düşmanlarınızın gücü yetmez. Siz de birçok güçlüğü bu sayede kolayca yenersiniz. Böylelikle hem gelişir, hem de mutlu yaşarsınız.”

”Yalnız taş duvar olmaz” diyen atalarımız, duvarı topluma benzeterek, taşların birbirleriyle omuz omuza vererek duvar olabileceklerini mecazi bir anlatımla ortaya koymuşlardır. Birlik ve beraberlik; bizi başarıya, huzur ve mutluluğa götürür. Ehli Sünnet inancının daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için her birimizin daha da çabalayarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekmektedir. Bu nasihatler ışığında çocuklarımızı ve yeni nesilleri yetiştirmeli ve yarınlara sunmalıyız.

Birlik ve beraberliğimizin her daim korunabilmesi duasıyla…

Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Belediyeden Okullara Kesintisiz Hizmet
Belediyeden Okullara Kesintisiz Hizmet
Çamlık'ta Kaza, 1 Ölü, 1 Yaralı
Çamlık'ta Kaza, 1 Ölü, 1 Yaralı
Kaymakam Kula, Halkın Sorunları Dinledi
Kaymakam Kula, Halkın Sorunları Dinledi
Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak
Sorkun Barajından 60 bin Dekar Alan Sulanacak