DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 12-05-2018 15:29

ANNENİN DEĞERİ!

Değerli Dostlar; Mayıs ayının ikinci Pazar günü ülkemizde her yıl Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak anneleri sadece bu günde hatırlayarak, onlara sadece bu günde sevgi göstermek oldukça yanlış bir davranıştır.

Annelerin kıymeti maalesef ki onlar kaybedildiği zaman anlaşılmaktadır.  Anneler çocuklarını büyüten, yemeyip yediren, giymeyip giydiren, çocuklarının iyiliği için bir mum gibi tükenen emeğinin karşılığı maddaiyatla ödenmeyen melektir. Anneler çocukları söz konusu olduğunda bütün tehlikeleri göze alabilen ve bizleri canları pahasına seven tek insandır.

Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır.Onun (memeden) ayrılmasıda 2 sene içinde olmuşdur onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik.

(Lokman Suresi Ayet,14)

Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in huzuruna bir kimse gelerek dedi ki:

- Ya Resulallah! İzin verirseniz sizinle beraber gazaya gelip cihad etmek istiyorum

- Anan-baban var mı?...

- Evet var

- Öyleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır ” (Müslim)

Annem!

Dünyanın derdini alır sırtına,

Of bile demeden çekersin annem!

Engel olmaz sana, poyraz, fırtına,

Sevgi tohumunu ekersin annem!

Kimseye söylemez çeker derdini,

Yetiştirir insanların merdini,

Felek sillesine alır gardını,

Dertleri ummana dökersin annem!

Ne yapsam, neylesem hakkın ödenmez,

Ondan hiç kimseye kötülük gelmez,

Dertli, gönüllerde anneler ölmez,

Sevgiyle gönlüme akarsın annem!

Cafer AKSAY

Erdemli 12 Mayıs 2018 Cumartesi

Mevlana Hazretleri anne konusunu şöyle ele alır:

a) Annenin değeri

“... Annesi onu zahmetle karnında taşıdı ve zahmetle doğurdu...”(Ahkaf/15)

“Cennet anaların ayakları altındadır (dibindedir).”(H.Ş.)

Peygamber efendimiz kendisine gelip en çok kime hürmet ve şefkat besleneceğini soran bir sahabeye “Annene” diye cevap vermiş; sahabenin “Daha sonra kime” diye iki defa daha tekrarlamasına Peygamber Efendimiz iki defasında da aynı cevabı vermiş; dördüncü seferde ise “Babana” diyerek annenin, dolayısıyla kadının da değerini vurgulamıştır.

Mevlâna da “Kadın Hak nurudur, sevgili değil; sanki yaratıcıdır yaratılmış değil”(Mesnevî, I/2437) diyerek kadının anneliğini adeta kutsal sayar. Mevlâna, annenin 9 ay boyunca karnında taşıyıp bin bir güçlükle dünyaya getirdiği yavrusunu (Mesnevî, III/3560-61) Allah’ın inayetiyle göğsünde hâsıl olan sütüyle beslemesi gerektiğini vurgular (Mesnevî, V/1634); eğer süt yerine başka bir gıdaya beslerse çocuğun zarar göreceğine değinir (Mesnevî, I/581). Bu, modern tıbbın henüz son yıllarda keşfettiği anne sütünün değerinin yedi yüz küsur yıl önce Mevlâna tarafından açıklanışıdır. Yine Mevlâna’nın; çocuğun anne karnındayken kan ile beslendiğini vurgulaması da (Mesnevî, III/50) onun bilgisinin çeşitliliği ve ileri dereceliğinin delillerindendir.

b)Anne ve çocuk sevgisi

Mevlâna çocuklarına iyi davranmayan anneleri eleştirir ve acıklı bir benzetmeyle annelerin çocuklarının ölümünden sonra perişan olduğunu, onların mezarına giderek topraklarına yüzünü gözünü sürdüğünü belirterek, ölümden sonra toprağa yüz-göz sürmektense çocukları hayattayken onları bu sevgiyle sevmeleri gerektiğini belirtir (Mesnevî, V/3264 vd.).

Mevlâna yine çocuklarını kaybeden annelere çok acımakla birlikte, onların bir şartı yerine getirdikleri takdirde Cennetle müjdeleneceklerini haber verir ve şu ibret-amîz hikâyeyi anlatır:

“Çocuğu yaşamayan kadının ağlayıp inlemesi, ‘bu, senin riyazâtına karşılıktır, senin için mücahitlerin cihadına mukabildir’ diye cevap gelmesi

Bir kadın vardı, her yıl bir çocuk doğururdu. Fakat çocuk, altı aydan fazla yaşamazdı.

Üç aylıkken, yahut dört aylıkken ölür giderdi. Kadın feryat ederek dedi ki; ‘Yarabbi,

Bu çocuklar, bana dokuz ay yük oluyor, üç aycağız da ferahlık veriyor. Bana verdiğin nimet eleğim sağmadan tez geçip gidiveriyor!’

Kadın böylece Tanrı erlerine ağlayıp yalvarmakta, çocuklarının ölümünden şikâyet etmekteydi.

Bu suretle tam yirmi oğlan doğurdu, fakat hepsi öldü; ciğerine bir yaman ateştir düştü.

Nihayet bir gece o kadına rüyasında yemyeşil güzel, kusursuz, ebediyyet yurdunu, yani cenneti gösterdiler.

Kadıncağız, cenneti görüp mest oldu. O teselliye uğrayınca elden çıktı, kendinden geçti!

Cennette köşkün birinde adının yazılı olduğunu gördü, orasını kendinin sandı.

Sonra ona dediler ki; ‘Bu mekân, canını feda etmede doğru olan, bu fedakarlıkta doğruluktan ayrılmayan kişinindir.

Bir hayli hizmet etmek gerek ki, sen de bu kuşluk kahvaltısından yiyesin, bu mekâna lâyık olasın!

Fakat sen, Allah’a sığınmada tembellik ediyorsun. Allah da ona karşılık olarak sana o musibetleri veriyor.’

Kadın, ‘Yarabbi, yüzyıl, hatta daha fazla bir müddet benden kan dök, evlatlarımı öldür... razıyım’ dedi.

Yavaş yavaş, adım adım o bahçeye girip bütün çocuklarını orada görünce

Dedi ki; ‘Yarabbi, ben kaybettim ama sen kaybetmemişsin!’ Evet... insan, gaybı gören göze malik olmadıkça insan olamaz.” (Mesnevî, III/3399-3404, 3408-3415)

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI HIRS! MERHAMET! EĞRİ MASTARDAN... ANI YAŞAMAK! MANEVİ DERİNLİK! TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
  • Süper LigOP
  • 1Adana Demirspor00
  • 2Alanyaspor00
  • 3Antalyaspor00
  • 4Başakşehir FK00
  • 5Beşiktaş00
  • 6Fatih Karagümrük00
  • 7Fenerbahçe00
  • 8Galatasaray00
  • 9Gaziantep FK00
  • 10Giresunspor00
  • 11Hatayspor00
  • 12İstanbulspor00
  • 13Kasımpaşa00
  • 14Kayserispor00
  • 15Konyaspor00
  • 16MKE Ankaragücü00
  • 17Sivasspor00
  • 18Trabzonspor00
  • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
  • KOÇ
    Koç Burcu
  • BOĞA
    Boğa Burcu
  • İKİZLER
    İkizler Burcu
  • YENGEÇ
    Yengeç Burcu
  • ASLAN
    Aslan Burcu
  • BAŞAK
    Başak Burcu
  • TERAZİ
    Terazi Burcu
  • AKREP
    Akrep Burcu
  • YAY
    Yay Burcu
  • OĞLAK
    Oğlak Burcu
  • KOVA
    Kova Burcu
  • BALIK
    Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA