DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
NURSİMA POLA
NURSİMA POLA
Giriş Tarihi : 11-11-2021 20:09

HAYATA CAN KAT

Sevgilim dostlar bu haftadaki konumuz Organ Bağışı - Organ Nakli ile ilgili olacak. İnsanların bu konuda çokça bilinçsiz olduğunu görüyorum. 

Dinen caiz bulmayandan tutunda cehenneme gideceğimize inanana kadar insanların düşünceleri var. Arkadaşlar ben oturdum ve bizzat konuyla ilgili araştırmalar yaptım. Dilerseniz bu konuda yaptığım araştırmanın sonuçlarına...

Eğer siz 18 ve 18 yaşın üstünde iseniz birde sağlıklı bir birey iseniz kesinlikle organ bağışı yapmanızda bir sakınca yok. Kişi öldükten sonra organlarından; kalp kapağı,kornea,akciğer, karaciğer,pankreas v.b'lerini nakledilmesi izin veriyor. Bu nakil oranları çoğunlukla böbrek naklini işaret ediyor.

Ve Türkiye'de istatistiklere göre kadınlar erkeklere oranla daha çok  organ bağışı yapıyor. Bunun nedeni nedir bilmez ama şöyle bir durum var ki kadınlar erkeklerden daha çok yaşıyor. Tabi bu beslenmeye veya uygun yaşam koşullarına da bağlı olarak değişebilir. Ayrıca vücudumuzda bu kadar çok başka insanlara can katabilecek organ varken niye çürüyüp gitsin?

Sizin, sizlerin, benim veya ben gibilerin yani hepimizin birgün hikayesi son bulacak. Ele ele vererek hikayemizin son bulması yerine can bulmasını sağlayabiliriz. Hayatı, hayali, gülüşü yarım kalacak insanlarız. Öteki dünyaya işi bitirmiş bir şekilde değil aksine daha işe yeni başlamış bir şekilde gideceğiz. Sizin yarım bıraktıklarınız izin verin başkaları tamamlasın.

Bu uygulamanın din açısından da uygun bulunduğu tescillenmiş. Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir işlemin yapılmasında bir sakınca görmeyerek caiz bulmuştur. Aslında din kardeşlerimize yardımcı olmuş oluyoruz. Kim bilir o kardeşlerimizin anneleri, babaları ne haldeler?

Ben bu farkındalığa bir olaydan sonra vardım. Benim yakın arkadaşımın  babası böbrek yetmezliği hastasıydı. Yıllarca nakil beklemesine rağmen nakil bulunamadı ve vefat etti. Şimdi ailesi perişan durumda. Onun için sevgili dostlar bu konu da dahil her konuda kenetlenmeliyiz. Unutmayın ki bir can bin organ , bin organ bin can.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA