DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
NURSİMA POLA
NURSİMA POLA
Giriş Tarihi : 01-10-2021 16:12

EL VER YAŞLILIĞA

Sevgili hayal dünyasına girmek istediğim arkadaşlar bugün sizlerle 1 Ekim Yaşlılar Gününü göz önüne getireceğiz. 

Arkadaşlar hepimiz birgün yaşlı olacağız ve muhtaçlık duygusunu tadacağız. Şimdi genç ya da orta yaşlı iseniz bu duyguyu pek benimseyemiyorsunuz. 

Benim aklıma yaşlılık deyince şu üç kavram geliyor; miras anlaşmazlıkları , tonton annene /babaanne /dede yanakları ve bakıma muhtaç bir vücut. Muhtaçlık o kadar acımasız bir durum ki insana hem çaresizliği hemde içinde hüzün barındıran her duyguyu hissettiriyor. Ata yani anne ve babalarımız evlat sahibi olduktan sonra yaşlılık dönemine kadar evlatlarının kendilerine bakacağı hayaliyle yaşar. Kim bilir sonu şimdikilerden farklı olur.

Günümüzde görüyoruz ki kendisine evlilik çağına kadar bakmış, büyütmüş, okutmuş insanlara bakım maaşı olmadan bakmam deniliyor. Gel gör ki maaş bile olsa bakmak istemeyenler var. Fakat yaşlıları sadece bakıma muhtaç olarak görüp yardım etmeliyiz. Allah katında arş seviyede olmak için anne ve baba duası almamız ısrarla önerilir. Hiç kimsenin ne zorluklardan geçtiğini ne yoksulluklar atlattığını bilemem ama şunu söylemen gerekir ki evlat kokusu paha biçilemez. Bir kısım genç topluluk var. Ailesine,  yaşlılara saygı duymayan yada yaşlılık dönemini düşünmeden ahirini evvel yapanlar var. Bu yazıyla onlara sesleniyorum.

İnsanların iki düşkün zamanı olur ;biri bebekken bir diğeri yaşlıyken. Birisinde anne baba çocuğa bakarken diğerinde ise çocuk anne babaya bakar. Birinci düşkün zamanınız geçirdiniz, sıra ikinci imtihanda. Gençliğinizle yaşlılara nasıl bir yol sunduysanız o yoldan yürümeniz dileğiyle.

Sevgili yaşlı ve orta yaşlı dostlarım; Sizlerin ellerinizden öpüyorum. Umarım gençliğinizde ailenize güzel günler geçirmeyi nasip etmişsinizdir. Bende bir genç olarak yaşlılığıma güzel günler hazırlamaya çalışıyorum. Merhamet kalbinizde deniz köpüğü kadar , minnetsizlik bir kum tanesi kadar olmasın.

EKLENTİ :

Genç iken hep derdim kendime

Yaşlanıpta muhtaç kalacaksın ele

Şimdi yaşlandım muhtaç kalmadım ele

Çünkü zamanında yol yaptım yaşlılara gençliğimle

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert