DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 13-08-2021 15:09

BEKLENTİ!

Değerli Dostlar; hepimizin hayatında çok önemli bir yere sahip olan "beklenti" konusunu paylaşalım istedim.

Beklenti: Bir olgunun sonunda olması umulan, gerçekleşmesi beklenen durum ya da duygudur.

PSİKOLOJİ (RUHBİLİM) TERİMİ olarak; belirli bir olayın baş göstereceğinin sezinlenmesi sonucu ortaya çıkan ve canlıyı belirli bir dizi hareketlere hazırlayan heyecana sebep olan duygudur.

"Beklenti" ile "umut" her ne kadar birbirleri ile özdeşleştirilse de; beklenti, umut edilmesi şart olmayan durumlarda da var olabilir. Kısacası bir insan bir beklentide bulunduğunda, onu tam karşılığıyla ummuş olmayabilir. Bir başka deyişle, ummak yerine istenilen bütün değerler, beklenti tanımına dahil olur.

Beklenenden daha kötü bir sonuç hayal kırıklığı duygusu doğurur. Beklenmeyen bir şey gerçekleşirse bu bir sürprizdir. Beklenti, kültürel altyapıya dayalıdır, neyin mümkün olabileği, hem geçmiş deneyimlere hem de kültürel gelişim sonucu bireylerin hayal edebildiği olasılıklar tarafından belirlenir.

Bir diğer kişinin davranışı veya performansı hakkındaki beklenti, o kişiye ifade edilince, bir talep veya emir özelliği taşıyabilir.

Bizim beklenti konusunda çok güzel bir atasözümüz var: "- Bey'e bir at isteriz; verirse biner gideriz, vermezse döner gideriz."

Beklentiler gerçekleşmez ise genellikle hayal kırıklığına sebep olur. Bazı insanlarımız bu durumu kolay benimseyemez. Kendine dert eder. Bu hususta yukarıda ki atasözümüz çok harika aslında; beklentimiz olmalı fakat çok büyük hayal kırıklığı yaşatacak kadar değil.

Ebû Eyyûb Hâlid bin Zeyd (r.a.) rivayet ediyor. Resulullah (sav) buyurdular ki:

Namaz kıldığında son namazmmış gibi kıl. Sonradan özür dileyeceğin bir şeyi söyleme. İnsanların elindeki şeylerden ümidini kes, bir beklenti içerisine girme. (Camiussağir - 802)

Eğer insanlar bir başkasının mutsuzluğu peşinde koşmak yerine kendi mutluluklarının peşine düşmeyi öğrenirlerse, bu beklenti hemen yarın gerçekleşebilir. (Bertrand Russell)

Her zaman beklenti içinde olun, ama aynı zamanda belli bir dereceye kadar ümitsizlik hissetmeyi de ihmal etmeyin. (Lüset Kohen Fins)

Hiç kimse başkalarından, ya da genel bir ifadeyle, dış dünyadan çok fazla beklenti içerisinde olmamalıdır. Bir insanın bir başkası için ifade edebileceği şey, öyle çok büyük değildir: Neticede herkes yalnız kalır ve önemli olan şey yalnız kalanın kim olduğudur. (Arthur Schopenhauer)

** Geçen gün hayatımdaki normal günlerden biriydi, uzun bir sessizlik sonrasında birkaç kelime zihnimde canlandı, yaşadığım dünyada farklı olan birkaç yanı, bilmediğim veya farkında olmadığım bir parçanın farkına varmıştım sanki.

Bizi yaşatan acaba neydi ?

Ya yüreğimizi hafifletip bizlerin mutlu olmasını sağlayan ?

Birde tabi yüreğimizi bağlayan ve zihnimizi sıkı sıkı saran o karmaşık düşüncelerin, üzüntülerimizin nedeni neydi ?

Şu an kaleme alamadığım daha bir çok soru yanında koca koca soru işaretleri canlandı zihnimde.

Yürüdüğümüz yolu anlamlı kılan bir şeyler vardı ya kafamı kurcalayıp dururdu çoğu zaman. Bir şeyler beni hayata sıkı sıkıya bağlıyordu işte...

Galiba BEKLENTİ dediğimiz o hayali olguydu bu bağ.

Beni hayata bağlayan ve yaşama sevinci veren duygu, olgu, tanım veya düşünce her ne ise işte.

Beklentiler olmasa nasıl bir hayatımız olurdu ki?

Mesela okulu bitirme amacımız olmasaydı? (Beklentimiz)

Sevdiğimize kavuşma hayali, başarılı olma isteği veya emeklilik hayali...

Her an, her dakika başka bir beklenti içerisindeyiz.

Mutlu olmamız için en büyük etkenlerden biri sanırım. Beklentiler oldukça yüreğimizi bir yerlere bağlı hissedebiliyoruz sanki, yürüdüğümüz yolu doğru kabul edip büyük bir hırs ve gayret ile zorluklara göğüs germeye çalışıyoruz.

Genel manada beklentilerimiz bizleri mutlu etse de diğer bir taraftan baktığımızda yüreğimizi boğan o acı duygusunun kaynağı ya da belki de büyüklüğünü belirleyen olgunun da beklentiler olduğunu söyleyebiliriz aslında.

Beklentilerimiz ve onu oluşturan hayallerimiz ne kadar büyükse hayata o denli sıkı bağlanmaz mıyız ? Geleceği o denli açık ve net görmez miyiz ?

Peki ya inancımızı kaybedersek, beklentilerimizi kaybedersek ?

İşte o zaman yaşadığımız mutluluk duygusunu yitirmeye başlarız, kaybettiğimizi gördükçe üzüntüler ve sıkıntılar başlar, her geçen saniye yüreğimizin ağırlaştığını hissetmez miyiz?

Sonra bir an tekrar inanmaya başlarız ve sanki ağırlık yavaş yavaş azalmaya başlar.

beklemek yaşama olan bağımızı belirlese de beklemek sadece yetmiyor, asıl ruh halimizi belirleyen bu beklentiler için göstermiş olduğumuz çabalar ve bekelentilerimizin gerçekleşip gerçekleşmediğidir aslında. Büyük beklentilerimizin olması çaba göstermediğimizde bir etki yaratmaz fakat uğrunda yapılan fedakarlıklar bizleri yaşama sıkı sıkı bağlamaya başlar, fedakarlıklar bizim dayanma gücümüzü belirler, yaşama yerleştirir. Beklediğimiz sürece, fedakarlık yapabildiğimiz sürece yüreğimizde bir heyecan ve koca bir huzur vardır. Uzakları yakın eder, yoku var ederiz zihnimizde. Düşünce gücü de diyebiliriz buna belkide.

Peki ya madalyonun diğer yüzü ? Ya beklediğimiz, zihnimizde yaşadığımız olgularla gerçek hayat birbiri ile örtüşmezse ? O zaman ne olur?

İşte o zaman üzüntü, huzursuzluk başlar. Biz ona genellikle mutsuzluk deriz.

Ya MUTSUZLUK kelimesinin var olmadığını söylesem ? Böyle bir kelime anlamsız desem ? Mümkün mü acaba?

Bence bu kavram menuniyetsizlik olmalı.

Her insan kendi hayatına göre mutludur. kimi az, kimi çok. Fakat mutlaka bir mutluluk söz konusudur. Daha çok yaşananlardan memuniyetsizlik söz konusu olur hayatımızda. **(Bu bölüm alıntıdır.)

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA