DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 17-09-2017 17:57

Eğitim Gelecektir!

Değerli meslektaşlarım, sevgili öğrenciler ve kıymetli velilerimiz; 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı zilimiz bu gün çaldı. Yeni eğitim öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.
Enes radıyallahu anh anlatıyor: Peygamberimiz (s.a.v)ın"İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır."(Tirmizi)
“İlim ve hikmet, Müslümanın yitiğidir. Nerede bulursa onu alır.” (Tirmizi, İlim, 19.)
“Kim bildiği bir şeyi, sorulduğunda gizlerse kıyamet günü Allah ona ateşten bir gem vurur.” (Tirmizi, İlim, 3.)
“İlim öğrenmek her Müslümana farzdır. Allah, ilim öğrenmek amacıyla yola çıkan kimseye cennetin yolunu kolaylaştırır.” (İbni Mace, Mukaddime, 17.)
Çağdaş eğitim, sosyal hayaın biçimlendirilmesi de, geleceğe yönelik adımlarımızın belirlenmesinde ve çağdaşlaşma sürecinin başarıya ulaşmasında vazgeçilmez öğedir. Sağlam temeller üzerine kurulmuş bir yaşam, çocuklarımızın geleceği için olduğu kadar, genç nüfus yoğunluğuna sahip Cumhuriyetimizin geleceği için de temel şarttır.
Her şeyin büyük bir hızla değiştiği, beklentilerin, talepler ve mesleklerin sürekli bir değişim içinde olduğu günümüzde, toplumun geleceğini teşkil eden gençlerimizin eğitim imkânlarımızı gözden geçirmeli ve içinde bulunduğumuz çağın şartlarına göre eğitim vermeliyiz.
Sizlerin de bildiği gibi; başarı, birden çok faktöre bağlı olarak ulaşılabilen bir olgudur. Başarıya ulaşmada; sorumluluk duyma, planlı çalışma, kararlı olma ve kendine güvenme başarının olmazsa olmazlarıdır.
Değerli meslektaşlarım; çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında en önemli görev önce aileye, ardından da bizlere düşmektedir. Ailelerimiz en kıymetli varlıkları olan çocuklarını, bizlere emanet etmektedirler. Bizlerin de asli görevi, bu çocuklarımızı milli, ahlaki, insani ve evrensel değerlerle yetiştirmek ve hayatta ihtiyaç olacak bilgileri öğretmek, becerileri kazandırmaktır. Bizlerin birinci muhatabınız öğrencilerimizdir. Onun için onları sevelim, , önemseyelim ve önemli olduklarını hissettirelim. Onların yetiştirilmek üzere bize teslim edildiğini ve hata yapabileceklerini unutmayalım.
TAZE BALIKLAR!
(Japon Hikayesi...Alıntı)
Değerli Dostlar sizlerle çok güzel bir hususu paylaşmak istedim. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı bu gün başladı. Bütün eğitim çalışmalarına ve öğrencilerimiz ile velilerimize hayırlı olsun dileklerimizle bu güzel hikâyeyi paylaşalım.
Uluslararası pazarlarda birer rekabet şampiyonu olan Japonlar'ın balıkları taze ve canlı tutmak için neler yaptıklarına dair anlamlı bir hikaye vardır. 
Japonların balığa olan düşkünlüğü ile ilgili ilginç bir hikayeleri vardır. Balık yemeyi çok seven bu insanlar kendi ülkelerinin etrafındaki sularda onlara yetecek kadar balık kalmayınca daha büyük gemiler yapıp balık avlamak için daha uzaklara giderler. 
Fakat balıkçılar ne kadar uzağa giderlerse, balıklar da o kadar bayatlamış olarak gelir sofralara... Japonlar bundan hoşlanmazlar. 
Çare arayan balıkçılık firmaları gemilerine derin dondurucular yerleştirir ve yakalanan balıkları hemen orada taze taze dondurup o şekilde pazara sunarlar. Derin dondurucular balıkların daha uzun süre saklanmasını da mümkün kılarak balıkçı gemilerinin daha uzun süre seferde kalmalarına imkan verdiğinden balıkçılık firmaları bu yöntemi çok benimserler. Oysa Japon balıkseverler kısa bir süre sonra donmuş balık ile taze balık arasındaki lezzet farkını ileri sürerek donmuş balık satın almamaya başlarlar. 
Bu kez balıkçılık firmaları gemilere büyük havuzlar yaptırır ve yakaladıkları balıkları bu havuzlarda tutarak canlı canlı limana getirirler. Havuzlara konulan balıklar suda bir iki gezindikten sonra sıkkın, yorgun ve bezgin bir halde hareketsiz durmaya başlasalar da, en azından canlı olarak taşınırlar. 
Fakat Japon balıkseverler, çok geçmeden havuzlarda muhafaza edilen balığın tadı ile denizden henüz yakalanmış balığın tadı arasında da fark olduğunu ileri sürerek bu şekilde havuzlarda hareketsiz bekleyerek lezzetini yitiren balıkları satın almak istemezler. 
Sonunda balıkçılık firmaları Japon balıkseverlerin taze balık tadında balıktan başkasına razı olmayacaklarını anlayarak balıkları hareketsizliğe iten şeyin ne olduğunu bulmaya yönelirler. 
Çözümün anahtarı çok yakında bir yerlerden, insanların duygusal yaşamlarından gelir: Çözümün anahtarı "Bir şeylerin peşinde koşma eyleminin sona erdiği noktadaki insan davranışı"dır. 
Hedeflenen mevkiye yükselerek bir yönetici olmak, başarılı bir iş kurmak, güzel bir eş bulmak, borçlardan kurtulmak vb kişisel hedeflerine ulaşan insanlar o hedef peşinde koşma tutkularını kaybederler, artık o kadar çok çaba harcamalarına gerek kalmadığını görerek gevşerler, rehavete düşerler. Benzer durum şirketler için de geçerlidir: şirketin rekabet avantajını kullanarak pazarda büyük bir pay elde etmesi, hedeflenen kar miktarına ulaşmada zorluk yaşanmaması vb drumlarda da benzer rehavet yaşanabilir. 
Borsadan veya piyango türü oyunlardan büyük paralar kazanıp zengin olanların artık tasarruf etmeye ihtiyaçları kalmadığı düşüncesiyle paralarını düşüncesizce harcamaları; şirketlerin tecrübeleri olmadıkları veya yeteri kadar araştırma yapmadıkları farklı alanlarda düşüncesizce yatırımlar yapmaları gibi durumları da aynı türde bir "duygusal iştah kaybı" ile açıklamak mümkündür. 
1950'lerde L. Ron Hubbard adlı araştırmacının bulguları arasında yer alan şu kural, Japon balıkçılarının sorununun da anahtarı olur: "İnsanlar ancak ve ancak, meydan okuyucu mahiyetteki bir rekabet ortamında tüm güçlerini kullanarak çaba gösterirler! " 
Ne kadar zeki, ne kadar azimli ve ne kadar rekabete açıksanız iyi bir problemden o kadar zevk duyarsınız. Eğer sizin kapasitenize uygun boyutlarda sorunlarla karşı karşıyaysanız ve siz her defasında onların üstesinden gelmeyi başarıyorsanız mutlusunuz demektir. Size meydan okuyan bu sorunları düşünerek enerjinizi toplayabiliyor ve yeni çözüm yolları denemekten heyecan duyuyorsunuz demektir. Bu rekabet ortamı size başarma zevkini, oyun heyecanını ve canlılık hissini tattırarak yaşamaktan tad almanızı sağlar. 
Bu bulgulardan hareketle Japon balıkçılık firmaları avladıkları balıkları havuzlarda yaşatarak kıyıya getirmeye devam ederler; bir farkla ki havuzdaki balıkların taze balık lezzetini yitirmemeleri için her havuza küçük birer de köpekbalığı salarlar. Elbette havuzlardaki köpekbalıkları gemi kıyıya varana kadar epey balık yerler; fakat sağ kalan balıkların hepsi de kıpır kıpır canlı ve son derece de lezzetlidir. Çünkü hayati bir rekabet ya da ölümcül bir meydan okuma karşısında yapabileceklerinin en iyisini yapmak noktasına kadar motive olmuşlardır. 
Özel sektör veya kamudaki kurumları gözönüne aldığımızda, çok uzun yıllar aynı koltukta yöneticilik yapanların çoğunlukta olduğu bir ortama mesela bir üst seviyeli bir yönetici girdiğinde ne olur ? 
Bütün balıklar birlik olup köpekbalığını yerler. 
Köpekbalığı, balıkların bir kısmını veya tümünü yer. 
Kimse kimseye dokunmaz. 
Buradan da görüleceği üzere problemlerden uzaklaşmaktansa içine atlamak, boğuşmak ve onları yenmek gerekir. Probleminiz çok ve çeşitli olabilir.
Ümitsiz olmayın. Onları tanıyın, organize edin, kararlı olun, daha çok bilgi ve yardım desteği ile onlarla savaşın. Beyninize bir köpekbalığı atın ve nelere ulaşabileceğinizi görün…
NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA