DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 10-08-2017 17:48

BİLGİ KİRLİLİĞİ!

             Sevgili dostlar; sizlerle günümüz toplum hayatında çok önem arz eden “bilgi kirliliğinden”  bahsedelim istedim.

            Sizlerinde bildiği gibi kitle iletişim araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşması, artık anında çok uzak yerleşim birimlerinde oluşan olaylardan, bizleri haberdar ediyor. Bir de yayın yapan kaynak sayısının çokluğu bizleri şaşkın ediyor. Her kanal kendi doğrusunu sunuyor bizlere. Dahası her grup kendi kitle iletişim kanallarını oluşturuyor ve kendi doğrusunu aktarıyor kamuoyuna. Artık kime inanıp, kime inanmayacağımız bizlere kalıyor. Bilgileri akıl süzgecinden geçirip değerlendirmemiz gerekiyor. Yoksa her kaynaktan farklı bilgi alabiliyoruz. Bazen herkes kendine göre aldığı konumda haklı olabiliyor.

            Sizlerinde bildiği gibi gelişen bireysel ve kitle iletişim araçları, değişen iş dünyası, gelişen şehir hayatı giderek daha fazla bilgi üretilmesine ve daha fazla mesaj yayınlanmasına yol açıyor. Mesajların çoğu alıcının ilgi alanının dışında veya faydasız bilgi taşıyor. Eksik, yanlış veya yanlı mesajların oluşturduğu bilgi kirliliği biz istemesek dahi hayatımızı etkiliyor.

            Bilgiyi hayatımızı sürdürmek için kullanırız. Hele hele günümüzde, içinde bulunduğumuz çağa bilgi çağı diyoruz. Bilgi bizim hayatımızın her noktasında var. Başka bir deyimle, bilgi hayatımızın olmazsa olmazı artık. Burada şu konu karşımıza çıkıyor; bilgi kirliliğinin olumsuz etkileri hem faydalı bilgi edinmemizi hem de edinilmiş faydalı bilgimizi aşındırmak yoluyla hayatımızı zorlaştırıyor. Verdiğimiz kararlar bilgi kirliliğinden doğal olarak etkileniyor. Buna bağlı olarak hayat kalitemiz düşüyor.

            Televizyon ve gazete gibi yaygın medya araçlarının yayınlarını izliyoruz. İnternet kullanımımız dahil, artık bunlar hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İşlerimizi yapmak için giderek daha çok iletişim kurmamız gerekiyor. Etkileşim içinde olduğumuz diğer insanlarla sürekli bilgi paylaşıyoruz. Dinliyoruz, izliyoruz, okuyoruz. Giderek artan bir bilgi bombardımanı altında kalıyoruz. Bir yandan da düşünerek, yorumlayarak, kendimizle konuşarak kendi kendimize bilgi üretiyoruz.

            Üretilen ve iletilen bilgi miktarı artarken bilgi kirliliği de hızla artıyor. Aldığımız mesajların taşıdığı bilgi çoğunlukla eksik, yanlış, düzensiz, tutarsız veya ilişkisiz bir halde akıyor.

            Bazen doğruluğundan emin olduğumuz ve kullanırken kuşku duymadığımız bir bilginin aslında yanlış olduğuna dair mesajlar alıyoruz. Ya da bir bilginin hem doğru hem de yanlış olduğunu bildiren mesajları aynı zamanda alıyoruz. Bu durumlarda doğru ve yanlışın ayırt edilmesi zorlaşıyor ve hata yapma ihtimalimiz de artıyor. Yoğunluğu, kalitesizliği gibi yanıltıcı olması da aldığımız ve ürettiğimiz bilginin büyük bölümünü kaybetmemize yol açıyor. Bilgi kirliliği, edinmiş ve kullanmakta olduğumuz doğru bilginin bir bölümünü de bozuyor.

            Bilgi kirliliği ile başa çıkmak için bilginin edinilmesi yeterli değildir. Edindiğimiz doğru kabul ettiğimiz bilgilerin büyük bir bölümünü kullanamayız ya da kullanmayız. İnsan zihni kullanabildiğinden daha fazla bilgi depolama yeteneğine sahiptir.

            Bilgiyi farklı biçimlerde kullanabiliriz. Günlük hayatımızdaki hemen her eylemimiz edinilmiş bilgi ile şekillendirilir. Düşünürken, çalışırken, izlerken bilgi kullanırız. Bazen de bilgimizi sadece ifade ederek kullanırız. Konuşarak, yazarak, çizerek bilgimizi aktarırız.

            Bilgimizin bir bölümünü ise tamamen otomatikleşmiş davranışlar şeklinde kullanırız. Öyle ki hatırlamadan, düşünmeden yaptığımız bazı davranışlar önceden edinilmiş bilgilerimizle şekillendirilir. Çalışırken, eğlenirken, dinlenirken sık tekrarladığımız davranışlar önceden edinilmiş bilgilere dayanırlar. Ancak bu davranışları gösterirken bu bilgileri aklımıza getirmeyiz; üzerinde düşünmeyiz.

            Bilginin kullanılması sınama yoluyla ayıklanmasını, doğrulanmasını sağlayabilir. Kullanım yoluyla bilginin pekiştirilmesi, artırılması ve ilişkili yeni bilgi üretimi mümkün olur. Bu yönüyle bilgi kullanımı, bilgi kirliliği ile başa çıkmak açısından çok önemlidir.

            Bilgi kirliliği ile başa çıkmak için bilgi edinmeye ilişkin dış ve iç faktörlerin iyileştirilmesi gerekir. Alınan bilginin düzenlenmesi, doğrulanması, tekrarlanması kirliliği azaltmak açısından faydalı olur.

            Bilgi kaynakları ve iletim ortamı gibi dış etkenleri anlayarak, okuma, izleme gibi davranışlarımızı düzenleyerek, kişisel yanlılıklarımızın farkında olarak ve kendimizi geliştirerek bilgi kirliliğinden kaçınabiliriz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI HIRS! MERHAMET! EĞRİ MASTARDAN... ANI YAŞAMAK! MANEVİ DERİNLİK! TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA