DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 26-12-2020 15:52

GÖZYAŞI!

Değerli Dostlar; gözyaşı yani ağlamak bizlerin duygularını ifade etmek ve ruhen rahatlamak için göstermiş olduğu bir davranıştır.

Bazen sevinç gözyaşı dökeriz, bazen üzüntü gözyaşı; bazen de bir hastalık gözyaşımızın akmasına sebep olur.

Ağlamayan yani gözyaşı dökmeyen insan yoktur. Zaman zaman ağlamak için çok özel bir sebebin olmasına da gerek duymayız. En doğal insan tepkilerinden olan ağlamanın  yani gözyaşı dökmenin nereden kaynaklandığını paylaşmak istedim sizlerle.

Gözlerimiz, vücudumuzdaki en etkili adaptasyonlardan biridir. Sadece görme yetisi gibi muhteşem bir yeti bilgi için değil, karmaşık mekanizmalar ve sistemlerle korunmasındandır. Örneğin kurumaması için gelişmiş kırılma mekanizmasıdır.

Gözümüzü kırptığımızda, yüzeyimize ince bir lakmiral sıvı tabakası yayılır. Buna bazal gözyaşı denir. Bazal gözyaşı ; su, yağlar, müsin, immünoglobulinler (serumda bulunan özelliğine sahip proteinler), sodyum ve potasyum ile askorbat ve ürat (ürik asidin tuzu) gibi antioksidanlardan oluşur. Bazal gözyaşı bileşenlerinin kaldırılması, potansiyel bakteri tehditlerinden veya potansiyel bakteri tehditlerinden korumakaya yarar.

İkinci tür gözyaşına ise refleks gözyaşı denir. Adından da anlaşılacağı gibi refleks gözyaşı, dış uyaranlara bağlı olarak ortaya çıkar. Göze toz kaçması, çok acı bir yiyecek yemek vb. Bu tahrişler, refleks gözyaşlarını tetiklediği gibi ağzımızdaki ve burnumuzdaki mukus zarını da etkileyerek savunma mekanizmamızın hızlı temizlik özelliğini harekete geçirir.

Üçüncü tür gözyaşı ise duygusal yani psikolojik gözyaşıdır. Yoğun duygusal deneyimler ortaya çıkar. Üzüntü, sevinç, mutluluk, aşırı yorgunluk, coşku vb. gibi.

Duygusal gözyaşının üretim süreci diğer gözyaşlarından farklıdır. Duygusal gözyaşı beynimizdeki parasempatik sinir sistemini etkileyen limbik sistem tarafından kontrol edilir. Sistem, gözyaşının üretilebilmesi için lakrimal bezi hareketen nörotransmiterleri serbest bırakılabilir. Duygusal gözyaşının gerçek farklıdır; protein hormonlarının yüksek diğer gözyaşı türlerinden daha yüksektir. Örneğin analjezik (ağrı kesici) bileşen olan lösin-enkefalin yüksek daha yüksektir.

Neden Tuzludur?

Belirtildiği gibi, bazal gözyaşları, vücudumuzdaki önemli elektrolitlerden ikisi olan potasyum ve sodyum içerir. (Elektrolitler, tuzları sinir sisteminin iletişim duyduğu doğaldırlar ve sinirlerde bilgi aktarımını sağlarlar.) Vücudumuzdaki en önemli elektrolitler (tuzlar); potasyum, sodyum, kalsiyum, bikarbonat, fosfat ve magnezyumdur.

Gözyaşınızın tadının tuzlu olduğunu söylememizi sağladı, dilimizdeki hassas tat tomurcuklarıdır. % 98'i saf sudan oluşmasına karşı gözyaşının içeriğindeki ekran sözü edilen bileşikleri fark ederiz. Her ne kadar düşük gibi görünse de bu içerik, gözlerde oluşumunu engellemeye katkı sağlar. Yani aslında gözyaşı Sistemimizin bir ürünüdür.

Bununla birlikte insanoğlu, vücudunda her daim yaklaşık 225 gr tuz bulunan bir canlıdır. Vücudumuzdaki bu tuz yüksek olma nedeni ile vücudumuzdan onun onun türlü doz içermesi şaşılacak bir taraf yoktur. Bütün bunlara ek olarak gözyaşında bulunan diğer tuzlar ve iyonlar yağlanma (kayganlaşma), koruma ve iyileşme süreçlerine katkı sağlar.

Bununla birlikte, üç farklı gözyaşı türüne sahip olmanın en iyi yanı, söz konusu duruma uygun oranda tuzluluk içeren gözyaşı üretebilmesine imkân vermesidir.

Vücudumuzla ilgili en basit detayların altından bile evrimimizin muhteşem hikayesi çıkıyor. Gözyaşlarımızın tuzlu olması, vücudumuzun karmaşık yapısının gösterdiği uyumun bir sonucudur. Doğal seçilim, onun etkili ve uygun yol bulmayı başardığını, gözyaşının tadıyla bile kanıtlanmaktadır.

Göz yaşının hikayesi

Bir küçük gözyaşı varmış, bir gün dereyi görmüş.

Çaresizliği gelmiş aklına ‘’Tanrım yardım et bana ben çok güçsüz ve çaresizim diye.

Bir de şu dereye bak nasılda salına salına gidiyor. Muhteşem.

Beni bir dere yap lütfen. Bende salınayım ağaçların arasından.

’Tanrı duymuş gözyaşı damlasını, onu bir dere yapmış.

Küçük gözyaşı damlası salına salına giderken ağaçların arasından. Nehir’i görmüş.

Bakmış gürüldüyor, önüne kattığını sürüklüyor. Bütün dereler saygıyla eğiliyor önünde.

"Kendini güçsüz hissetmiş nehirin yanında ‘’ Tanrım ben nehir olmak istiyorum. Bak gücüne nasılda mağrur , nasılda ihtişamlı .

Tanrı bu isteğini de geri çevirmemiş. Onu bir nehir yapmış.

Başlamış gürlemeye , önüne kattığını almış sürüklemiş. Sonra bir deniz kenarına ulaşmış.

Deniz bütün sonsuzluğuyla karşısında. Güçlünün de güçlüsü. Sonsuzluğunda sonsuzu.

"Tanrım" demiş küçük gözyaşı damlası. "Ben aradığım gücü buldum demiş."

İşte bu, ben deniz olmak istiyorum. Şu güce bak. Nasılda hükmedici.

Tanrı bu dileğini de kabul etmiş. Küçük gözyaşı damlası mutlumu mutlu.

Benden güçlüsü yok diye düşünürken. İskelede oturan genci fark etmiş.

O çok üzgün ve ağlıyormuş. Sevdiğini nasıl kaybettiğini anlatıyormuş denize, bulutlara, yıldızlara ve bütün ağaçlara.

Güneş, bulutlar, ağaçlar, yıldızlar gencin döktüğü gözyaşı damlası önünde saygıyla

eğiliyorlarmış. Okyanuslar sessiz ve saygılı.

Gözyaşı damlası kendine gelmiş, elindeki gücü nasıl kaybettiğini anlamış.

Tanrı’ya yalvarmış "tekrar ver gücümü geri." Yücelerden bir ses; "O güce erişmek için bazı aşamalardan geçmen gerek, ilk önce denizden nehir olman lazım sonra bir dere olmalısın."

Dereden sonra bir sevgi masalı. Ancak sonra bir gözyaşı damlası olabilirsin.

Elindeki gücün farkına varamadın. Sendeki o güç değil midir dereleri dere , nehirleri nehir, denizleri deniz yapan?

Gözyaşlarınızın, hep sevinç gözyaşı olması dileğiyle...

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA