DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 30-08-2020 16:52

ZAFER AY'I!

Değerli Dostlar; içinde bulunduğumuz Ağustos ayı Türk toplumu için "zafer ya da sefer ayı" olarak geçmektedir. Onun için sizlerle dilimizin döndüğünce bu hususu paylaşalım istedim.

Büyük Taarruzun 98. Yılını idrak etmekteyiz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da bilinen Büyük Taarruz, Sakarya Savaşı’ndan sonra Türk ordusunun işgalci güçlere kesin darbeyi vurmak için hazırlıkları 1 yıl süren harekât sonrasında kazanılan zaferdi. 26 Ağustos 1922’de başlamış, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın başkumandanlığında zaferle sonuçlanmıştı. Sadece vatanın düşman işgalinden tamamen kurtulmasını sağlamakla kalmamış 1920’de Meclis’in açılmasıyla fiilen kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını da kanıtlamıştır. Önüne çağdaş uygarlığı aşma hedefini koymuştur.

Atatürk, 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Zafer Bayramı’nın yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşma ile milli mücadelenin hangi milli amaçlar için yapıldığını  vurgulamıştır. Bu amaçların  bağımsızlık, milli egemenlik, laiklik, kadın-erkek eşitliği, milli ekonomi olduğu görülebilir.

Atatürk, Türk milletinin 30 Ağustos’ta kazandığı zafer kadar “Yalnız bizim tarihimize değil, cihan tarihine yeni cereyan vermekte kati tesirli bir meydan muharebesi” hatırlamadığını belirtir. Çünkü Türk milletinin egemenliğinin düşmanca, halife padişahca alınamayacağı bu savaşta kesinlik kazanmıştır. O, bu durumu “Yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı” sözüyle ifade eder.

Ağustos Ayında, farklı bir heyecan duyarız…

 Büyük Türk Zaferleri,

 Bu kutlu zaferler, neticeleriyle millet hayatımızda yepyeni ufuklar açacaktır

Her zafer bizlere ‘Fetih Suresiyle’ gönülleri irşat edecek…

“İnna fetahne leke fethen müninen”

Mealen, “Şüphesiz ki biz sana, apaçık bir fetih açtık(ihsan ettik)”

Allah yolunda cihat eden bir millet olmak…

Bin yıl İslam’ın bayraktarlığını yapmak…

O kutlu yolculuğu/ O kutlu zaferleri bir daha hafızalara taşıyalım;

 Tarihin seyrini değiştiren 8 büyük ZAFER

26 Ağustos 1071’de Malazgirt

27 Ağustos 1389’da Kosova

11 Ağustos 1473’de Otlukbeli

23 Ağustos 1514’de Çaldıran

24 Ağustos 1516’da Mercidabık

26 Ağustos 1526’da Mohaç

4 Ağustos 1578’de Vadis Seyl

30 Ağustos  1922’de Başkumandanlık..

Her biri, Cihan Tarihinin mukadderatında rol oynayan ZAFERLER…

Bu tarihi zaferler, “Ağustos ayını nakış nakış işleyecektir!”

Bir tarihçi şöyle der; “Türk’ten başka Japon Denizinden Atlas Okyanusuna,

Sibirya’dan Habeşistan’a kadar aynı anda sesini duyurmuş, bu muazzam arz kıtasında 80’den fazla devlet kurmuş bir millet gösterilemez..”

Bütün bunlar, Kültür ufkumuzun derinliğini gösterdiği kadar;

Çok değişik coğrafyalara kısa zamanda uyum sağlayarak hâkim unsur haline gelişimizi gösterir.

Teşkilatçı bir millet oluşumuz kadar, idari yapılanmasında ‘adil oluşumuzun’ apayrı bir cephesidir.

Dikkat edilirse, Türk gittiği yere ‘medeniyet’ götürmüştür.

Bir İngiliz, bir İspanya, bir Portekiz vb. gibi sömürge/ istila düşüncesi içerisinde bulunmamıştır.

Hatta yalnız toprakların fütuhatıyla kalmamış; gönülleri de fethetmiş…

Devlet felsefesi içerisinde, millet olma şuurunu kazandırmıştır.

Bütün zaferlerde; hep aynı ruh, aynı şuur, aynı ideal…

O ideal, “TÜRK CİHAN HÂKİMİYETİ MEFKÜRESİDİR!” İnsanlık tarihi belki de böyle bir zaferi yazmamıştır!

Türk; istilacı ve sömürgeci değildir...

Her şeyden önce kan dökücü değildir...

Gittiği beldeleri imar etmiş, ihya etmiş, inşa ederek eserler götürmüştür.

Bunların izleri ve tesirleri birer tapu senedi hükmünde hala ayakta durmaktadır.

Ağustos Ayı bütünüyle; Tarih, hatıralar demetidir.

İnsanlık Tarihi, o hatıralardan, ‘dersler alacaktır’

26 Ağustos 1071’de; Türkiye Devletinin temeli atılmış,

Anadolu’nun Türklüğü tescil edilmiş…

26 Ağustos 1922’de ise, Devlet yeniden kurulmuş,

Vatan bütünlüğü ebediyen parçalanmayacak şekilde sağlanmıştır.

Bir değerli tarihçimiz; “İstiklal savaşı yalnız Yunanlılara karşı değil;

İstilacı, emperyalist bütün batı dünyasına karşı kazanılmıştır.

Onun temelinde Türk’ün istiklal aşkı, hür yaşama azmi vardır.”

Bu azim ve irade içerisinde istikbale bakmalıyız.

HEPİMİZ YILDIRIM KEMALİZ!

“Genç Teğmen Yıldırım Kemal ansızın karşıma çıkıverdi ve ‘Taaruz haberini alır almaz trene atladım geldim’ dedi. Her vakit karargâh arkadaşlarına neşe saçan bu İzmir çocuğunu takdirle karşıladım ve muhafız süvari bölüğünde vazife görmesini söyledim. O bana cevap olarak, ‘Kılıcımı sallayarak İzmir’e önde girmek isterim, beni en ilerideki bir alaya göndermenizi rica ederim’ dedi. İkinci Tümen’e oradan da Küçükköy’de savaşmakta olan İkinci Alay’a gönderildi. İki saat sonra elim bir haber bu vatan yavrusunun Küçükköy Tren İstasyonu’na hücum ederken şehit düştüğünü bize bildirdiler. İzmir’e girdiğimizde bu şanlı şehidin Namazgahlı babası, subaylarımıza oğlunu soruşturuşunu hiç unutamam. Değerbilir milletimiz bu istasyona onun adını vermekle hem babasını hem de arkadaşlarını avutmuştur. İzmirli Yıldırım Kemal’in 27 Ağustos 1922 tarihinde şehit oluşundan hemen sonra şanlı ordu İzmir’e girerken ak saçlı bir ihtiyar elinde tuttuğu küçük bir fotoğrafla subaylara yaklaşacak, ‘Oğlumu gördünüz mü, Yıldırım Kemali mi’ diye soracaktı. Sonunda bir atlı tok sesiyle, ‘Baba’ diye seslenip, ‘Ne soruyorsun bize onu? Biz hepimiz Yıldırımız, Kemal’in yerine bizi kucaklasana!’... Hiç kimse bu bahtsız babaya acı haberi vermek istememişti.”

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI HIRS! MERHAMET! EĞRİ MASTARDAN... ANI YAŞAMAK! MANEVİ DERİNLİK! TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! ASALET! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA