Durhasan Şahin Erdemli’nin Ak Saçlılara İhtiyacı Var
Advert
Advert
AdvertAdvert

Advert
Erdemli’nin Ak Saçlılara İhtiyacı Var
Durhasan Şahin

Erdemli’nin Ak Saçlılara İhtiyacı Var

Bu içerik 4296 kez okundu.

Erdemli ilçe olduğundan bu yana hızla gelişen her türlü yeniliğe açık bir ilçe olmuştur. Özellikle benim yaşıtlarım ve bizden önceki jenerasyon bun en güzel yaşayanlardandır.

Erdemli gerçekten güzel bir coğrafyada güzel insanların yaşadığı bir kenttir. Son onbeş yılda hızlı bir şehirleşme ile modern bir kent halini almıştır.

Erdemli’nin hızla büyümesi beraberinde de bir çok yozlaşmayı da birlikte getirmiştir. Kimse kimseyi dinlemez olmuştur.

Her mahallenin, her sokağın, her sülalenin, her ailenin, her köyün, her kasabanın ileri gelenleri, sözü dinlenen insanları vardı. Bu insanlar toplumu en iyiye en güzel sevk etmek ve ortaya çıkan sorunları çözmek için alternatifler üreten, küsleri barıştıran, kavgaları önleyen şimdi moda tabirle sözleri dinlenen akil adamlardı.

Bu insanlar siyaset gütmezler, makam ve mevki için uğraşmazlar karakteri oturmuş, herhangi bir hesabı olmayan kendi işinde gücünde olan ama dinini, vatanının, milletini, devletini, bayrağı, askerini, polisini seven kanunlara saygı duyan ve toplum yararına her türlü hareketin içerisinde olan insanlardı.

Bütün bunları niçin yazıyorum?

Sevgili okurlar, Saygıdeğer dostlar, arkadaşlar..

Tarih 7 Eylül 2015 desem Bahadırhan Okçu desem.. Hepiniz hatırlarsınız. Rahmetle ve minnetle anıyorum nurlar içinde yat Bahadırhan.

Bir gencimiz silahla vurularak öldürülüyor. Erdemli her gece sokaklarda, yollar kesiliyor, kimlik kontrolleri yapılıyor ve en sonunda bu elim olay meydana geliyor.

Hiç kimseden tık yok.. Gazeteciler olarak bizler bir araya geliyoruz. Ne yapabiliriz diye. Gençlerimiz pervasızca sokakta. Hepsi delifişek gibi. Ama hayati bir tehlikeleri var.

Emniyet güçleri var olaylara müdahele edecek. Zaten halkımıza iş düştüğünde yaşlısı genci bizler gereğini her zaman yaptık, yaparız, yapacağız da..

Neyse Veli Coşkun’un ofisinde, Mehmet Doğaner, Oktay İnce, Hüseyin Yıldız, Derviş Çömez ve ben toplanarak bir şeyler yapılması gerektiğini işlerin çığrından çıkmak üzere olduğunu konuşarak hemen ilçe protokolü ve sivil toplum örgütleri ile bir toplantı düzenleyerek ‘Sağduyu’ çağrısı yapılması gerektiğini kararlaştırdık.

Erdemli öğretmenevinde Başta ilçe kaymakamı Osman Taştan ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu olmak üzere tüm protokol ve sivil toplum örgütler herkes davete icabet etmiş ve topluma gençleri sokağa bırakmamaları, olayların biran önce bitmesi gerektiğini içeren bir sağduyu mesajı verilmişti.

Bu çağrıdan sonra olaylar yatışmış, ilçe sakinleri gençlerine sahip çıkarak olaylar sakinleşmişti.

Bütün bunları niye anlattım. Bu toplantı çağrısı yapma görevi gazetecilere düşmüştü. Toplumun gözü kulağıydık tabii ki bizimde önemli görevlerimiz vardı.

Ama sağduyu çağrısını yapabilecek insanlarımız daha çok olmalı, belki bu olayların hiçbiri meydana gelmeden yapılabilecek bir şeyler vardı.

Günümüzde de Erdemli’nin ‘Sağduyu’ya çok ihtiyacı var. Bir cadı avı başlamış, herkes birbirine öcü gibi bakar olmuş, en ufacık sorunlar ‘Mahkemede görüşürüz’le bitiyor veya ‘Ben Sana gösteririm’le son eriyor. Şikayetler almış yürümüş, particilik arapsaçına dönmüş. Herkes birbirine muhalefet.

Yahu arkadaş ne oluyoruz? Siz ne yapıyorsunuz? Bu güzel memleket hepimize yeter. Sözkonusu Din, bayrak, vatan, millet, devlet olduğunda hepimiz omuz omuza verip mücadele ederiz, savaşırız.

Gelin bunları yapmayın. Birbirinizi kırmayın. Birbirinizi ötekileştirmeyin.

Düğünümüz bir, cenazemiz bir, sevincimiz bir, üzüntümüz bir, bayramımız bir, dinimiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir, devletimiz bir.

Bütün bunları diyebilecek, siyaset üstü, siyasi, mevki ve makam hesabı olmayan, toplumun kanaat önderleri, akil adamları ve aksaçlıları artık insiyatifi ele almalı ve Erdemli’yi ‘Sağduyu’ya davet etmelidir.

Saygılarımla..

Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli’nin Çalışkan Başkanı Mükerrem Tollu
Erdemli’nin Çalışkan Başkanı Mükerrem Tollu
Alata Mahallesinde 13.228 m2 Turizm Alanı Toki’den Satılıyor
Alata Mahallesinde 13.228 m2 Turizm Alanı Toki’den Satılıyor
Kar Suları Lemas Deresini Taşırdı, Limon Bahçeleri, Seralar ve Evleri Su Bastı
Kar Suları Lemas Deresini Taşırdı, Limon Bahçeleri, Seralar ve Evleri Su Bastı
Hüseyin Serin; “Erdemli'de Seçimi CHP Kazanacaktır
Hüseyin Serin; “Erdemli'de Seçimi CHP Kazanacaktır"