17 ŞUBAT 2020 Pazartesi 06:41
Advert
Doğukan Kılıç
Doğukan Kılıç
Giriş Tarihi : 16-08-2019 20:00

Üstüme Vazife Değil Ama ;

Tam da aziz mübarek Cuma günü, çok sevdiğim bir dostumun sayesinde bugünün konusu ortaya çıktı.

Aslında son yıllarda, aslında hep söylediğim(iz) gibi sosyal medyanın hızla yaygınlaşması sonucu hayatımıza girdi. Her birimize sirayet etti, vücudumuza zerk oldu. Tüm hücrelerimizi ele geçirdi.

Adam anadan, atadan çiftçi yıllarını ömrünü heba etmiş bu işe. Dikim zamanı gelmiş salatalık – domates neyse bütçesine ne uygun geldiyse, müstahsille ne konuştuysa, ürünü dikmiş. Hasat zamanı toplamış malını Dünya ekonomik durumundan dolayı para etmemiş, düşündüğü gibi olmamış.

Ama bizim aklı kıt hayatında gördüğü tek kazma – kürek – toprak  3lüsünü ebesinin ölümünde mezarda görmüş olan zat-ı muhterem ağzını yayayaya ;
- Ya hacı abi üstüme vazife değil ama  biber diksen iyi para ederdi. Demiyor mu vur ağzının üstüne kürekle.

Yahu kardeşim sen ne iş yapıyorsan, o konuda en iyisini yapsana. Temizlik mi yapıyorsun? Öle bir temizle ki bizde eline sağlık diyelim. Doktorsan hayat kurtar, inşaatçı isen öle bir inşaat yap ki millet desin ki hem geri dönüşümü ile hem enerji tasaruffu ile muhteşem bina olmuş.

Adam esnaf alıyor – satıyor, onlarca kişiye ekmek veriyor. Başka birisi bir yerden çıkıyor başlıyor sosyal medyadan saymaya. Canım kardeşim, bey ağabeycim, hanım ablacığım cehalet öle her şeyi konuşma özgürlüğü vermesin sana ya. Senin, sizin yolunu bilmediğiniz Vergi Dairesi – SGK ‘yı o oturup “üstüme vazife değil ama” dediğin adam gibi adamlar ayakta tutuyor. Ardında boyun kadar icra – borç dosyası birikmiş adam, başka birine akıl verebiliyor işin ilginci ise bu verdiği aklı sosyal medya da yazıyor ve altında binlerce takdir ve tebrik yorumu.

Hayatında spor yapmamış, spordan uzaktan yakından alakası olmayan hasbelkader bir şekilde mahalle takımı ile yolu kesişen Türkiye Futbol Federasyonu başkanına ayar veriyor, FİFA Başkanına yol gösteriyor. Noldun ya ?

Bakın yanlış anlamanın önüne geçelim yorum yapmak bambaşka bişey üstüme vazife değil ama diyerek iş yapana iş öğretmek bambaşka bişey.

 

Özgüven, bilmemekten değil, bilmekten kaynaklandığında özgüvendir. Sözgelimi, 20 yıldır ormancılık yapan bir çiftçinin ‘ben bu odunu rahatça, kolayca, herkesten iyi keserim’ demesi ya da böyle düşünmesi özgüvendir.

Hayatında hiç odun kesmemiş birinin ‘ben bu odunu rahatça, kolayca, herkesten iyi keserim’ demesi ya da böyle düşünmesi ise cahil cesareti.

Cahil cesareti giderek ‘ben her şeyi biliyorum’ cümlesine, ardından da ‘ben her şeyi herkesten iyi yaparım’ kalıbına dayanır. Amiyane tabirle söyleyecek olursak ‘özgüven patlaması’ yaşayan birey süreç içinde ‘kibirli bir hödük’e de dönüşür. Ve bilinir ki kibir, şeytanın en sevdiğidir.

Hayatında hiç odun kesmemiş, odun kesmeyi bir ‘bilgi’ haline getirmemiş bir standart hödük, hayatını bu işe adamış bir ormancıya ‘bu odunu şöyle keseceksin’ derse ormancının ona ‘bana işimi öğretme’ deme hakkı vardır elbette. Vardır ama özgüven patlamalı kibirli hödükten alacağı cevap şudur: ‘Sen kimsin be?’

Geldik yeni bir hastalık tanımına: ‘Sen kimsin be hastalığı.’

Neyse “Üstüme Vazife Değil Ama” Burdan kardiyolog ve genel cerrahlara sesleniyorum “Koroner Bypass operasyonlarında Minimal invaziv yöntem” kullanılsa çok daha iyi olur BENCE.

 

Selam ve Muhabbetle

Doğukan KILIÇ

https://twitter.com/dogukankilicc

https://www.facebook.com/dgknklc33

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Yeni web sitemizi beğendiniz mi?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA