DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER AKSAY
CAFER AKSAY
Giriş Tarihi : 24-06-2019 14:25

ASALET!

Değerli Dostlar; sizlerle "asalet" konusunu paylaşalım istedim.

1. Asillik, soyluluk, asil bir soya mensup olmadır.2. Ruh ve mânâ bakımından üstün ve kibar olma, saygı uyandıracak şekilde davranmadır.. 3. Aslına sâdık kalma, sâfiyetini korumadır.

Bu hususu terbiye mi(teğitim), asalet mi? Sorusundan yola çıkarak ele alalım istedim. Eğitimin içinde bir parça öğretim de vardır. Öğretim, belli bir amaca göre gereken bilgileri bir kişiye verme, kılavuzluk etmedir. Eğitim ise; çocuk ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gereken bilgi, beceri ve anlayışları elde etmeleri için yardım  ve terbiye etmek olarak açıklanabilir. Bir örnek vermek gerekirse; bir genci bir sınava hazırlamak veya bir plana dayalı bir yığın konuları bir kişiye vermek ve ona, o konuları öğrenirken yardım ve kılavuzluk yapmak öğretim işidir. Ama bir gence, toplum içindeki ilişkilerini düzenleyici bilgi ve anlayışların verilmesi ve terbiye edilmesi eğitimdir.  

Terbiye etmekten kasıt sosyal değerlerin doğru ve yanlışlarının öğretilmesi, yanlışların ceza ve sonuçlarının öğretilmesi ve yerine göre ceza verilmesi bile eğitimin bir parçasıdır. Öğretim sadece insanlara verilirken, eğitim insanların yanında hayvanlara da verilen bir olgudur. Bir köpeğin uyuşturucuyu bulması için aldığı eğitim gibi. Bazı hayvanlara oynama ve belli hareketleri yapma eğitimi gibi. Eskiden ayılar eğitilir, oynatılırdı.

İnsan yetiştirmede eğitim çok önemlidir. Eğitimli insanlar ve toplumlar her zaman ileri gitmişlerdir. Yaşadığımız sorunların büyük çoğunluğu da eğitimsizliğimizden kaynaklanmaktadır. Her şeyi eğitimle öğretir, değiştirebilir ve yönlendirebiliriz. Eğitimle birçok beceriyi kazandırabiliriz. Bir kişi ya da hayvana onun alabildiği kadar eğitim verebilir, bir şeyler öğretebiliriz.

Bir de insanın doğuştan gelen genetik özellikler, aileden gelen özellikler, kişi ve hayvanın hamurunda ve ruhunda olan değişmez karakter ve değişmesi çok zor olan şeyler vardır. Bunları değiştirmek zordur. Bu özellikleri ise genellikle asalet olarak açıklarız. Soydan gelen genellikle güzel özelliklerdir bunlar. Asil insan, asil hayvan, asil kadın gibi sözlerle açıklarız. Eğitim ile bu tür özellikler sonradan öğretilmesi zordur. Bu özellikler kişi ve hayvanın ruhunda, genetiğinde vardır. Sonradan monte etmek zordur. Ama bu özelliğin olması eğitimin işe yaramadığı anlamına gelmez. Sonradan öğrenilmesi mümkün olan hususları, mutlaka eğitim yoluyla alırız. Bu açıdan eğitimin rolü asla inkâr edilemez. Ama eğitilmiş bir kişi veya hayvan da asalet dediğimiz özelliklerde birlikte varsa daha güzel olur. Hangisi daha önemlidir derseniz, bunu günlerce ve binlerce örnek ile tartışabilirsiniz. Hem eğitim yani terbiye hem de asalet önem arz eder. Bazen asaletin ön plana çıktığı durumlar da olabilmektedir.  Hani atalarımız demiş ya: “asıl asmaz, bal kokmaz kokarsa yağ kokar aslı ayrandır.”

İşte size çok güzel bir örnek:             

“Vaktiyle bir padişah ve veziri varmış. Bu padişah ile vezir, bir konu üzerinde ateşli ateşli tartışmışlar. 

Padişah; eğitim önemli derken, vezir; eğitim önemli ama asalet daha önemli demiş. Padişah, vezire hiç olmadığı kadar kızıp, ülkenin dört yanına haber salmış. Ülkesinde ne kadar iyi eğitmen varsa hepsini sarayına çağırmış.

Her birine neler yapabileceğini sırayla sorup öğrenmiş. İçlerinden birisi şöyle demiş; bir kediye kahve servisi yaptırabilirim. Bu konu padişahın çok hoşuna gitmiş ve eğitmene hemen işe başlamasını söylemiş.

Altı ay gibi bir zaman içerisinde eğitmen, kediyi kahve taşır konuma getirmiş. Olay ülke çapında çabuk duyulmuş. Padişah, kendi haklılığını ortaya koymak için bütün ahaliyi gösteriye çağırmış. Ve şehir meydanına padişahın tahtı taşınıp gösteri başlamış.

Eğitmen, kendi eliyle pişirdiği kahveyi tepsiye koyup kedinin eline vermiş. Padişaha kahve servisi yapmasını söylemiş. Kedi tepsiyi alıp yolu yarıladığında vezir, cebinde sakladığı bir fareyi yavaşça salıvermiş.

İşte o an olanlar olmuş… Kedi kahve tepsisini padişahın yüzüne fırlatıp farenin ardına düşmüş. Padişahla eğitmen kedinin ardından bakıp kalırken vezir; asalet! asalet! asalet!  Diye bağırmış”. 

Tarihte atalarımız asaleti daha ön plana çıkarmıştır. Mesela eskiden falanca ailenin kızı deyip ailedeki bilinen asalete güvenilerek kızın şahsi özellikleri dikkate alınmadan gelin olarak istenilirdi. Veya akıllı bir atın yavrusu da asil olur diye tercih edilirdi. Bu asalette gerçek payı da vardır. O ailenin değer yargılarını bilen genç kız da o ailenin şanına sıkıntı getirecek davranışlardan sakınırdı. Ya da genetiğinde o özellikleri taşırdı. Asil at, asil köpek sahibine zarar vermediği gibi sahibine yardımcı da olur. Sahibine bir şey olsa yanından ayrılmaz. 

                Son olarak eğitimli olmak için azami çabayı harcayalım ancak asaleti de elden bırakmayalım diyerek, sizleri Allah’a emanet ediyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER AKSAY

CAFER AKSAY

DİĞER YAZILARI HIRS! MERHAMET! EĞRİ MASTARDAN... ANI YAŞAMAK! MANEVİ DERİNLİK! TENEKE! HODUL! DUVAR! ANNEME! MANTIK! CEHALET! NEZAKET DİLİ! DİNLEMEK! HEPİMİZİN! KELİMELERİN GÜCÜ! FIRSATI DEĞERLENDİRME! BÖYLE HAYAT! NEZAKET! ÖMER KILIÇ HOCAMA! SUSMAK! DİL YARASI! YEDİ’NİN SIRRI! YOL AYRIMI! ÖZ GÜVEN! GÜNDELİK BİLGİ! KENDİNİ BİL! HAYATI ANLAMLANDIRMA! ŞEHİT! VAAT ETMEK! ZAMANLAMA! SÖZSÜZ! YOLLARIN DOSTU! FARKLI BAKIŞ! İRDELE! ÜÇ TEKME! BAŞARIN... AĞIR! NASİHAT! İKİ ŞEY! NEZAKET! BİTER! HANGİSİNİ BESLERSEN... BENCİLLİK! KARIŞTI! DERS ZİLİ! ATALARIMIZIN EMANETİ... GEREKSİZ! BEKLENTİ! SU TASARRUFU! HA DEYİNCE! BAYRAMI YAŞAMAK! MEKTUP! DOĞA VE HAYAT! DEVAMLILIK! FESATLIK! YAŞAYAN ANLAR! Hz. ÖMER! ELDE DEĞİL! AYNA! ÇİZGİ! LİSAN-I HÂL! DOĞAYLA! İZAN! UKDE! MASAL! DÖNÜM NOKTASI! İNSAN ARIYORUM! MÜMKÜNSE! BAZEN... AZMAN DEDE! İŞGÜZAR! LİMONUN FAYDALIRININ FARKINDA MIYIZ?  ÖMÜR TÖRPÜSÜ! TAKIM RUHU! TABLO! TABİAT! VEFA! GAZETECİLERE ARMAĞAN! ZEYREKLİK! GÖZYAŞI! TEMAS! SAKİN! ÖĞRETMEN! İNCİDİ GÖNÜL! RAHMET VE MİNNETLE! CUMHURİYET! GEÇERİM! BOŞ ÇUVAL! EĞİTİMİN ÖNEMİ! GEÇİŞ! KENDİNİ BİLMEK! ZAFER AY'I! İŞTE BÖYLE!  DUYARLI OLALIM! AKILDANE!* ÜFÜRÜK!*  VAZGEÇTİM!  BABA! AHESTE! TEZVİRAT! BAYRAM! ALDIRMAM!  YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ! GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL! ETME-BULMA! KARIŞTI! SAĞDUYU! YENİDEN DOĞUŞ! İSTİKLAL VE İSTİKBAL! KADINLARIMIZ! Manevi Acı! SÖZ BİTER! YALAN ÇUVALI! GAZETECİLERE TEŞEKKÜRLER! NEDENDİR? BABALIK İDDİASINA ÇÖZÜM! HALİNE BIRAKIN! BELİRSİZ! ÖĞRETMEN! DARDA GÖR! ATATÜRK'TEN ANILAR! CUMHURİYET! İşi Ehline... Bakış açısı Söz! Kıymet Bilene! İYİ DERSLER! Bizim İçin! Zom Zom! BAYRAM OLSUN! Güzeldir! ÖZÜR! NİYET! İşinin Erbabı! KALP VE AKIL! BUGÜN BAYRAM! Yanlışı Savunmak SEVGİ BAHÇESİ: ANNE! Böyle Bilsinler! "Şems-i Tebrizi ve 3 Ateist Filozof" Hikâyesi Deneyim! Nevruz! Dilemma Hata! BİR OLMAK! VURGUN Metalik! Ağır Bedel! Kendine!! Hızla Tükettik! Ey Oğul! Gör Hele! Aynı Duygu! Niyet Değer Bilmek! Sihirli Dokunuş! Hz. Ömer Adaleti! Sükut-u Hayal! Zamana! Nasihat! İste Yürekten! Bize Ne Oldu? Nedendir? İlk ve Son Söz Eğitim! Kral ve Eşleri! Dürüstlük Hazinedir! Mutlu Bayramlar!! YANKESİCİYİM AMA VİCDANSIZ DEĞİL... Deniz Gözlüm! Sevgi!!! Ağ! Fırsatı Yakalamak! Ceviz Kurdu! Bakarsın! Bilmez! Bayramlaşalım! Feraset! Osmanlı'da İncelikler! Vahdet! ANNENİN DEĞERİ! Geçiş Dönüş İstek! Yeniden Doğuş! Anam! Yalan! Yedi-Sekiz Hasan Paşa! Hızır İnsan ve toplum! Karamsar Bizim Sesimiz! Yeni Umut! Cehalet Boş Öğretmenim Nalıncı Baba! UMUT ATATÜRK! "Yaşayarak Öğrenmek" Nankör Biçare! Bakış Açısı Güzel Erdemli Eğitim Gelecektir! Çifte Bayram! Dost Seçme Sanatı !!! BİLGİ KİRLİLİĞİ! ONGUN AİLE, HUZURLU TOPLUM! SEVMEM! EN İYİSİ… Bayramlaşmanın Önemi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA