Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan beraberinde Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mersin İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mersin Şube Müdürü Ömer Arslan, Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara ile birlikte Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanı sahilinde kaplumbağanın denize bırakılması ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Vali Pehlivan, ‘’2014 yılından bu yana değişik nedenlerden dolayı yaralı bulunan ve tedavisi tamamlanan 54’üncü kaplumbağamızı denizle buluşturduk. Tedavisi süren üç kaplumbağamız daha var. Yolları da bahtları da açık olsun’’ dedi.

Yaralı kaplumbağanın tedavisinin yapılarak denize bırakılmasının amacının çevrenin doğanın temiz tutulmasına dikkat çekmek olduğunu belirten Pehlivan,  doğanın bir dengesinin var olduğunu ve  ahenk içinde yaşamasının çok önemli olduğunu belirterek, sürdürülebilirlik açısından hayati öneme haiz olduğunu bu nedenle yıl boyu yapılan çevre ile ilgili faaliyeti de birlikte gerçekleştirmiş olunduğunu kaydetti.

 Deniz kaplumbağaları açısından Mersin’imiz adeta güvenli bir liman diyen Pehlivan şöyle konuştu:

‘’Mersinimizde deniz kaplumbağalarının yumurta bırakabildiği 4 tescilli nokta var. Bunlar Alata, Silifke Göksu, Anamur ve Kazanlı kumsallarıdır. Bu noktalara özellikle yılın 15 Mayıs ile 15 Eylül tarihleri arasında yani suların ısınmaya başladığı tarihlerde kaplumbağalar geliyor üremek üzere yumurtalarını bırakıyor ve buradan ayrılıyorlar daha sonra da kuluçkadan çıkan kaplumbağa yavruları yuvalarından çıkıp denizle buluşuyorlar. Bizim bir görevimiz de doğanın dengesini korumak çünkü kaplumbağaların da denizlerdeki ekolojik dengenin sağlanmasında çok büyük fonksiyonu var. Carettalar hepimiz bilmekteyiz ki koruma altındaki kaplumbağalar.  Doğa koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğümüzde tedavi ve iyileştirme merkezimiz var.  Bu merkezimizde çeşitli nedenlerden dolayı yaralanmış ve zarar görmüş kaplumbağalar tespit ediliyor ve getirilerek tedavileri sağlanıyor. Bugün de tedavisi tamamlanan 54’ üncü kaplumbağaya küpesini takarak denizlere uğurladık yolları bahtları açık olsun.’’

Advert