Kızkalesi, Mersin’in turizmde dünyaya açılan kapısı diyen Vali Pehlivan,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Şefi ve kanun virtüözü Ahmet Baran eşliğinde Kızkalesi’nde Kendisi de Mersin’li olan Karacaoğlan’ın Ela Gözlüm türküsünü söyledi.

Tarihi mekanlarımızın uluslararası seviyede tanıtılması gerektiğini söyleyen Vali Pehlivan,  ünlü Türk ozan Karacaoğlan’ın ‘’Ela gözlüm ben bu elden gidersem’’ türküsünü kanun eşliğinde söyledi.

Ayrıca Mersin’in coğrafi işaret almış 30’uza yakın gıda ürünlerinden ‘tantuni’ yi tanıttı. Kendi elleri ile yaptığı tantunileri kaleyi gezmeye gelen yerli ve yabancı misafirlere ikram etti.

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’ de 4 adet UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan tarihi eserin bulunduğunu eserlerin kalıcı listede yer alması için çalıştıklarını kaydetti.

Mersin’in dört bir tarafı tarihi eserlerle doldu yani üstü açık müze görünümünde diyen Pehlivan, ‘’Mersin genelinde tarihi varlıklar içerisinde 4 varlığımızı UNESCO Dünya Miras Geçici listesinde yer almaktadır. Erdemli’de (Korykos) antik kenti Kızkalesi, diğerleri Tarsus Sempaul Kuyusu ve çevresi, Mut ilçesindeki Alahan Manastırı ve Anamur Mamure Kalesidir. Bundan sonra UNESCO’ ya yeni eserlerimizi teklif edeceğiz’’ dedi.

1642 tescilli tarihi eser varlığımız var bunların 926’ sı tescilli tarihi eser değeri taşıyor bölgemiz ve Türkiye coğrafyamız tarihi ve doğal varlıkları ile çok zengin diyen Pehlivan,   şöyle konuştu:

‘’Bizim değerlerimizden bir tanesi de Karacaoğlan 1600’lü yolların başında, Çukurova’ da, Toroslarda dünyaya geldiği kayıtlarda geçiyor. Bilindiği gibi sayısız şiir ve güftesi var. Onlardan bir tanesi olan ‘’Ela gözlüm ben bu elden gidersem’’ şiirini Ahmet Baran’ın çaldığı kanun eşliğinde söyleyeceğiz. Bu tamamen kendiliğinden gelişen bir olaydır. Kızkalesi’n de Karacaoğlan’ ın türküsünü söylemek ayrıcalıktır.’’

Motosikleti ile Türkiye’yi gezen Saliha Özkan ise, 81 ili motosikleti ile tek başına gezdiğini şimdiye kadar 33 şehrin gezisini bitirdiğini ve Mersin’e gelerek Kızkalesi’ni gezme imkânı bulduğunu söyledi.  

Kendisinin aslen İstanbullu olduğunu bu nedenle de Kızkulesi’nin İstanbul’da olduğunu bildiklerini ancak, Büyük Kızkalesi galiba buradaymış diyen Özkan, ‘’Denizin ortasında yıllar yılı öncesinde inşa edilmiş bir kale çok büyük bir değer. Gezerek geldim UNESCO listesinde çok fazla eser var. Bunlar çok büyük değerler gezmeye de devam ediyorum imkanı olan herkesi geziye davet ediyorm’’ diye belirtti.

Vali Pehlivan’a Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Mersin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Mersin İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay eşlik etti.

Advert