Vali Pehlivan törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin’in 321 kilometrelik kıyısında 41 plajı bulunuyor. 41 plajdan 11 tanesi 30 kriteri yerine getirdiği için mavi bayraklı olarak turizme hizmet vermeye başladığını söyledi.

Erdemli Kumkuyu plajında denizden getirilen mavi bayrak Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından göndere çekildi. Vali Pehlivan, 11 olan mavi bayraklı plajı ilk önce yüzde yüz artırarak 22'ye daha sonra ise tamamına verilmesi için çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Sezonun yeni yeni başlamasına rağmen sıcak havayı fırsat bilen birçok vatandaşın denize girmeye başladığı kentte yoğunluğun bir kaç hafta içerisinde artmasının da beklendiği belirtildi. 

Mavi bayrak uygulamasını gerçekleştirdiklerini belirten Vali Ali Hamza Pehlivan, bu uygulamanın o plajın 33 ayrı kriteri yerine getirdiğini gösterdiğini kaydetti.

Uygulamanın 3 ayrı bakanlık tarafından da takip edildiğine dikkat çeken Vali Pehlivan, "Bu uygulama ile kriterleri yerine getiren plajlar her yıl güncellenmek şartıyla mavi bayrağa sahip oluyor. İlimizde 11 plajın mavi bayrağı var. Bu sayı ile ilimiz Türkiye'de en çok mavi bayrağı olan şehirlerarasında 8'inci sırada" dedi.

15 günde bir su numunesi alındığını kaydeden Pehlivan, 33 kriterin çoğunluğunun zorunlu bir kısmının ise kılavuz niteliğinde olduğunu belirtti.

15 günde bir su numunesi alındığını ayrıca bayrak verildikten sonra işlemlerin bitmediğini her yıl gerekli denetimlerin yapıldığını ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından değerlendirildiğini ifade eden Pehlivan,  Mersin'de 41 plajın olduğuna vurgu yaparak, ‘’Biraz önce turizm paydaşlarımızla beraberdik. Özellikle ilimizde faaliyet gösteren paydaşlarımızla da konuşmuştuk.   11 mavi bayraklı plajımız var. Şuanda 4'te birine tekabül ediyor. Bunu önümüzdeki uygun bir sürede en az yüzde 100 artışı içerisinde olalım. Önümüzdeki yıllarda ilk etapta iki katına çıkaralım. 41 plajın zaman içerisinde ise tamamını mavi bayraklı yapalım diye konuştuk. İlk etapta iki katına çıkarma hedefi koyduk" şeklinde konuştu.

Advert