Sergide atık malzemelerden geri dönüştürülerek birçok ürün ortaya çıkartıldı. Sergide toplam 6 bin 500 eser sergilendi. Kent genelinde 40 bin ton atığın geri dönüştürüldüğü belirtildi.

Mersin Valiliği koordinesinde Milli Eğitim ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlükleri tarafından Erdemli Dr. Devlet Bahçeli Meydanı'nda 'Çevre' ve 'Hayat Boyu Öğrenme' haftası kapsamında sergi açıldı. Geri dönüşümden sanata dönüştürülen birçok eser satışa çıkartıldı. Satıştan elde edilecek gelir ise Filistin halkına bağışlanacak.

Erdemli Belediyesi'nin katkılarıyla 'Hepimizin Bir Dünyası Var' temasıyla yapılan etkinlikte 6 bin 500 birbirinden farklı el emeği göz nuru ürün yer aldı. Sergide atık malzemelerden yapılan milli muharip uçak Kaan, atak helikopteri, akıncı SİHA gibi maketlerin yanı sıra ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı' ya verilmek üzere yapılan uzay merkezi dikkat çekti.

Vali Ali Hamza Pehlivan ile birlikte il ve ilçe protokolü serginin açılışını yapı. Öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi de gerçekleştirilen etkinlikte, geçen yıl 40 bin ton atığın geri dönüşüme kazandırıldığı ifade edildi. Çevreyle ve sıfır atıkla ilgili projelerin sergilendiğine değinen Vali Pehlivan, sıfır atık projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2018 yılında başlatıldığını ve o günden bugüne başarıyla uygulandığını kaydetti.

Kentteki tüm okullarda sıfır atıkla ilgili çalışma ve etkinlikler yapıldığını söyleyen Vali Pehlivan serginin açılışında yaptığı konuşmada, "İlimiz genelinde geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 bin ton atığın geri kazanımı sağlandı. Bu konuda okullarımızın önemli bir katkısı oldu. Gençlerimiz nasıl bilime teknolojiye yatkın, geri dönüşüme de bir o kadar yatkın. Tabi öğretmenlerimizin bu konuda rehberliği çok önemli. Atık olarak düşünülen malzemelerden çok güzel ürünler geliştirmişler. Buna teknolojiyi de katmışlar ve o atıkları yeniden kazanmışlar" dedi.

Atık malzemelerden milli muharip uçak Kaan, atak helikopteri, Akıncı SİHA gibi savunma sanayi ürünlerinden yapan usta öğretici Mustafa Ercan ise, "Halk Eğitim Merkezi'nde kurs veriyorum. Vatandaşlarımızın sokağa attığı malzemeleri toplayarak el sanatlarına çeviriyorum. Uçaktan, helikoptere, kamyondan traktöre her şeyi yaptım. Uzay istasyonunu ise 3 günde yaptım, 4 kilogramağırlığında. İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı'nın Mersin'e geldiğinde beni ziyaret etmesini istiyorum. Kendisine bu maketi hediye edeceğim" diye konuştu.

Vali Pehlivan, atık malzemeden uçak helikopter yapan Mustafa Ercan’ı Mersin’deki gençlerle buluşturmak üzere Mersin’e davet etti.

Advert