Müftü Küçük, “Her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bayram günlerine bizleri ulaştıran Rabbimize hamd ediyoruz.

Kurban bayramı tevhit, takva ve teslimiyetin sembolüdür. Bu bayramla bizler, Hz İbrahim’in iman, azim ve sadakatini, Hz İsmail’in sabır, metanet ve teslimiyetini, Hz Hacerin fedakarlığını yad ederiz. Dünyanın cezbedici nimet ve hazlarına karşı, haktan ve hakikatten yana durmanın ve geçici lezzetlerden vazgeçerek ebedi saadete talip olmanın asaletini yaşarız. Kurban, Yüce Yaratanın bize bahşettiği herşeyden, candan ve maldan vazgeçerek Onun rızasının herşeyden daha kıymetli olduğunun bir nişanesidir.

Kurban bayramı paylaşmaktır. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında doğal afetler ve savaşlardan dolayı, yurdunu, yuvasını, yakınlarını kaybetmiş, kimsesi kalmamışların kimsesi olabilmektir. Paylaştığımız kurban etiyle onların her daim yanlarında olduğumuzu, acılarını paylaştığımızı hissettirmektir.

 Kurban bayramı, Sevgili Peygamberimizin, “ Mü’minler birbirlerini sevmede, bir birbirlerine şefkat ve merhamet göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organlarıda uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer” hadisini unutmamaktır.

      Kurban bayramı sevinmektir, sevindirmektir. Eşimizi, çocuklarımızı, anne-babalarımızı, komşularımızı, hastaları, yaşlıları, yetimi, öksüzü, garibi hediyelerle, ikramlarla, ziyaretlerle sevindirmektir. Bütün toplum yekvücut sevinmek ve sevindirmektir.

        Kurban bayramı kucaklaşmaktır. Bütün kırgınlıkları, dargınlıkları, küskünlükleri terkederek, affetme ve affettirme yolunu tercih ederek, bayram sabahıyla birlikte camide cemaat, mahallede komşu, evde evlat, anne-baba, akraba olarak kucaklaşmaktır. Yüreklerimizde ağır yükten kurtulmaktır.

        Bayram dualaşmaktır. Dualarımızı, Arafatta, Müzdelifede, Minada, Beytullahta yapılan makbul dualara katmaktır. Kendimiz için dua ettiğimiz gibi, Gazze, Filistin, Doğu Türkistan da ki kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm mazlum kardeşlerimize dua etmektir.

        Bu duygu ve düşüncelerle tüm kardeşlerimizin bayramını tebrik ediyor, Rabbimizin nice bayramlara sağlık ve afiyetle ulaştırmasını temenni ediyorum.

Advert