Çocuklarımız risk altında
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıÇocuklarımız risk altında

Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, uyuşturucu kullanımının korkutucu düzeyde olduğunu bu nedenle özellikle çocukların risk altında olduğunu söyledi.

Çocuklarımız risk altında
Bu içerik 2546 kez okundu.

Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi’nin düzenlediği ‘’Uyuşturucu ile mücadele’’ konulu toplantısında konuşan Kaymakam Pamuk, öncelikli hedefin uyuşturucu maddeye bulaşmamış çocuk ve gençleri bilinçlendirmek gerektiğini belirtti.

Son yıllarda madde bağımlısı gençlerimizi görmekteyiz bu canlarımızı kurtarmak gerekiyor diyen Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, uyuşturucu ile mücadele konusunda Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 3 yıl önce başlatılan çalışmaya destek verdiklerini dile getirerek şöyle konuştu:

‘’Madde bağımlısı olan ve kullanan gençlerimizin hallerini görmek son derece yüreklerimizi acıtıyor ve derinden üzüyor. Madde bağımlılığı sorunundan Erdemli ilçesini ayrı tutamayız. Zaman zaman değişik bölgelerde özellikle kırsal kesimdeki mahallelerde  halk toplantıları yapıyoruz. O toplantılarda da bu tarz madde bağımlısı insanların sorunları dile getiriliyor. Nihayetinde Erdemli ilçemizde bu sorundan uzak değil. Bu açıdan bu konuda ne yapılabilir, ne yapmamız gerekli diyerek bir değerlendirme yaptık ve ilçemizde 3 yıldır özveri ile sürdürülen bu çalışmaya kaymakamlık olarak destek verdik. Ben çalışmayı inceledim ve çok beğendim bu çalışmayı yürüten arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.  Kaymakamlık olarak bu projeye sonuna kadar destek veriyoruz vermeyi de sürdüreceğiz. Buradaki öncelikli hedefimiz maddeyle tanışmamış ama risk grubu olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bu yönde bilinçlendirme çalışmaları yapmak. Bu konuda milli eğitim önemli partnerimiz. Onun içinde rehber öğretmenleri bizim için çok önemli çünkü öğrencilerle doğrudan diyalog kuran bu sorunu ilk anda tespit eden arkadaşlarımızdan en önemlisi rehber öğretmenleridir. Milli eğitim ve rehber öğretmenleriyle bu çalışmayı devam ettireceğiz. Tabi halkayı daha da geniş tutarak  muhtarlara ve imamlara da bu çalışmadan bahsederek daha geniş kapsamlı bir çalışma yapmayı amaçlıyoruz. Velhasıl bu problem geleceğimizi tehdit eden bir sorun.’’

Madde bağımlısı olan insanları sadece aileye bırakmak yanlış diyen kaymakam Pamuk, ‘’Madde bağımlısı insanları tedavisi için aileye bırakmak yanlış, onların tek başlarına altından kalkacakları bir sorun değil. Mutlaka devletin desteği gerekiyor. Bu sorunu ailelerin çözmesi mümkün değil. Ne yazık ki aileler bu konuda ciddi sorunlar yaşamakta. Çocuklarının madde bağımlısı olduğunu toplumla ya da yakınları ile paylaşamadığı için ailelerde büyük ruhsal sıkıntıya giriyor. Devlet olarak bizim görevimizin başında önce çocuklarımızı gençlerimizi madde bağımlığından uzak tutmak, bağımlı olanlara da el uzatmaktır’’ diye konuştu.  

Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi sorumlusu Dr. Şamil Şensoy da yaptığı konuşmada, madde bağımlılığına yönilik 3 yıldır sürdürdükleri mücadeleyi gün geçtikçe başarılı bir şekilde genişlettiklerini söyledi.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında özellikle madde bağımlısı insanların tedavilerinin çok zor olduğunu ve başarı oranının da çok düşük olduğunu belirten Şensoy, ‘’Bizim hedefimiz hiç madde bağımlısı olmayan insanların özellikle de gençlerimizin korunmasıdır. Çalışmalarımızda özellikle şunu gördük ki, anne babasından ayrı kalan, kimsesiz, kenarda bırakılmış sahipsiz çocukların maddeye ulaşma olasılığının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu yaptığımız araştırmalarda tespit ettik. Bunun için de Aileniniz projesi gerçekleştirildi ve onlara destek verilmeye başlandı. Bu çerçevede okul çağındaki aileden ayrı kalan çocuklar tespit edildi ve görüşmelere başlandı’’ diye belirtti.

Erdemli Toplum Sağlığı Merkezinde görevli diğer uzmanlar da konul ile ilgili toplantıya katılanlara bilgi aktardı. Toplantıya rehber öğretmenler ve merkez çalışanları katıldı.

erdemli ajans uyuşturucu ile mücadele erdemli toplum sağlığı merkezi
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği