Uuu Bu Neci Baa
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıUuu Bu Neci Baa

Türbe Mezarlığında ilginç yaratık bulundu

Uuu Bu Neci Baa
Bu içerik 3683 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli ilçesinde merkez Türbe Mezarlığında  bayram temizliği yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri tanımadıkları bir hayvanla karşılaşınca heyecanlandı. Büyükşehir çalışanları hayvanı alarak serbest veteriner Mehmet Öneme götürerek sağlık kontrolünden geçirmesini sağladı. Veteriner Önem, hayvanın ayağına bir çelik telin battığını görerek çıkarttı. Hayvanın ’kobay’ adıyla da bilinen guinea pig, olduğu anlaşıldı.

Belediye çalışanlarının korkup çuvalla yakaladığı 30 santimetre uzunluğundaki ve 20-25 santimetre tüyleri bulunan yaralı hayvanın parmaklarına saplanan çelik yay ise uyutularak çıkartıldı. Hamstere benzeyen hayvanın  anavatanının Güney Amerika olduğu bildirildi.

Hayvanı yaralı halde fark ederek yakalayıp veterinere getiren Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanı Hüseyin Baş, "Türbe mezarlığına temizlik için girmiştik. Baktık bilmediğimiz ve tanımadığımız bir hayvan var korktuk. Çuvalla yakaladık. Bir sandığa koyduk. Zararsız bir hayvan olduğunu gördük. Ayağına bir yay girmiş. Veteriner hekim Mehmet Öneme götürdük. Veteriner hayvanın ayağına batan çelik yayı çıkarttı" dedi.

Veteriner Hekim Mehmet Önem de, "Arkadaşımız bu hayvanı mezarlıkta bulmuş. Kendisi hamstere benzeterek bize getirdi. Sağlık kontrolü esnasında ayağına çelik tellerden battığını gördük ve gerekli müdahaleyi yaparak  teli çıkarttık. Şu anda sağlığı ve  yemesi içmesi yerinde. Hayvan hakkında yaptığımız araştırmada bunun guinea pig olduğunu anladık. Bu kobay olarak da kullanılan bir hayvan. Enteresan olanı bunun bir mezarlıkta bulunmuş olması. Nasıl geldi oraya ya da kim bıraktı, nasıl bıraktılar bilinmiyor. Başka bir yere bıraktılar oradan mı geldi, merak konusu" diye konuştu.

Hayvanı yetkililere teslim ederek yaşayabileceği bir ortama ulaştıracaklarını ifade eden Önem, "Hayvanın yakalanmış olduğu ortama adapte olmuş olması da çok ilginç. Çünkü yaklaşık 20-25 santimetre uzunluğunda tüyleri var. Çok uzun süre bulunduğu ortamda kalmış. Tek bir ihtimal var, bunu birileri beslemiş, bakamamış, doğaya bırakmış olabilir" ifadelerine yer verdi.

Özellikle hububat çeşidinin tamamını yediğini, yeşil otları daha çok sevdiğini dile getiren Önem,  hayvanın zararsız olduğunu yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda boyunun uzunluğu 20-25 santimetre uzunluğunda tüyleri bulunan hayvanın sağlık durumunun iyiye gittiğini kaydetti.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”