KADIN
Giriş Tarihi : 20-06-2017 18:22   Güncelleme : 20-06-2017 18:22

Asırlık dokumalar kaneviçelerle hayat buluyor

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur, 150-200 yıllık el dokuma havluların çeyiz sandıklarından çıkartılarak üzerlerine geçmişin izini taşıyan kaneviçeler işlenerek geleceğe aktarıldığını bu şekilde asırlık dokumaların hayat bulduğunu söyledi.

Asırlık dokumalar kaneviçelerle hayat buluyor

Kocahasanlı  Mahallesinde Hülya Tekerek  usta öğreticiliğinde açılan El Sanatları kursunu denetleyen Okur, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Ninelerimizin sandıklarındaki nadide dokuma eserleri gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz. Örnek vermek gerekir ise Zübeyde Zeytin isimli kursiyerimizin büyük ninesinden kalma el dokuması havlu ve iç çamaşırlık dokuma en az 150-200 yıllık. Bu tür eserleri gelecek kuşaklara modernize ederek aktarmak istiyoruz. 7 ay süreyle eğitim alacak kursiyerlerimiz burada hem tarihi iğne oyasını hem de dokumaları kanaviçelerle birleştirecekler’’ dedi.

Erdemli HEM müdürü Okur, bu kursu Kocahasanlı Mahallesinde açmalarının ana gayesinin bu mahallenin  turizm, ticaret ve tarımın  birlikte yürütüldüğü  nüfusunun ise  hızla artan mahalle olduğunu belirtti.

Geleneksel el sanatlarımızdan 150-200 yıl önce ninelerimizin bin bir emekle dokudukları asırlık el dokuması havlu ve iç çamaşırı için dokunan eserlerin üzerine muşabak işleme tekniği ile kanaviçe işlenerek geleceğe aktarılmaya çalışıldığını belirten Okur şunları belirtti:

‘’Hepimiz iyi biliriz ki geçmişte ninelerimiz annelerimiz evde kullanacağı tüm çeyizlik eşyalarını kendileri günlerce gece gündüz demez işler yaparlardı.

Günümüzde bu işlemeler ağır ağır kaybolmaya başladı, çünkü evlenecek genç kızların çeyizlikleri fabrikasyon olarak üretilmeye başlandı. Biz de HEM olarak geleneksel el sanatlarımızın kaybolmaması için asırlık çeyiz sandıklarının gün yüzüne çıkartılmasını sağlamak için çalışmalar başlattık. Özellikle kırsaldaki mahallelerimizi gezerek tarihi değer kaydeden eserleri yeniden canlandırmak için çalışıyoruz. Aradığımızı bulabileceğimiz mahallelerimizden bir tanesi de Kocahasanlı’ dır.  Kocahasanlı mahallemizde yaşayan insanlarımızın yüzde 75’i Yörük kökenlidir. Büyük ninelerimiz gerek evde gerek keçi ya da koyun güderken dağlarda dokuyup işlemesini yaptığı çeyizliklerini kaybolmasın diye sandıklarda saklamış. Biz de bu nadide eserleri gün yüzüne çıkartıp gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bu kursumuzda özellikle asırlık dokumalarımızın değerlendirilmesine özen gösteriyoruz. Amacımız sandıklarda ya da çeyiz bohçalarında bulunan asırlık dokumalara yeni tekniklerle kaneviçe işleterek modernize ederek geleceğe aktarmak istiyoruz.’’

Genç kızlarımız ev hanımlarımız asırlık dokumaların üzerine günümüz tekniği ile kanaviçeler işleyerek onların değerine değer katıyorlar diyen Okur, ‘’Kursta tarihi iğne oyası ve kanaviçeleri asırlık dokumaların üzerine işlediler, tarihi iğne oyalarını gün yüzüne çıkartarak gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyorlar. Kursiyerlerimiz bir taraftan meslek öğrenirken diğer taraftan da tarihi kültürel miraslarımızın öğrenilmesi, yaşatılması  ve  genç  nesillere aktarılması için çalışıyorlar. Halk Eğitim Merkezi olarak Erdemlimizdeki tüm bayanların annelerinin  ve ninelerinin çeyiz sandıklarını gün yüzüne çıkarmalarını ve gelecek kuşağa aktarmalarını istiyoruz. Böylece hem ninelerimizin hatıralarını yaşatmış hem de tarihi kültürel mirasımızla genç nesilleri  buluşturmuş olacağız’’ dedi.

Kursa katılarak öğrendikleri yeni tekniklerle yaptıkları işlerle genç kızlar çeyizlerini anneler ise kızlarına ve torunlarına çeyiz hazırlamanın hazzını yaşıyorlar diyen Okur, ‘’Kimi kursiyerimiz yaptığı işlerle ailesine ekonomik katkı sunuyor kimi kursiyerimiz ise kendi çeyizini hazırlamış oluyorlar.  Kursa katılarak essiz eserler ortaya çıkaran kursiyerlere ve usta öğreticimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kurs hocası Hülya Tekerek ise ninelerin 150-200 yıl önce zor şartlarda dokuduğu el havlularına yeni kaneviçeler üzerine iğne oyası tekniği işlediklerini böylece geçmişle geleceği modernize ettiklerini belirtirken kursa katılarak geçmişi geleceğe taşımayı hedeflediğini kaydeden kursiyer Zübeyde Zeytin ise,’’Anne annem tarafından iç çamaşırında kullanılmak üzere dokunan bir dokumayı değerlendirmek için üzerine iğne oyası tekniği ile kaneviçe işleyerek modernize ediyorum. Ninelerimizin sandıklarındaki bu tür kıymetli dokumaları geleceğe taşımak gerekir. Kıymetli olmasına rağmen, sandıkta  kimsenin bilmediği bir noktada bu tür eserlerin durmasını istemiyorum. Hatıralara saygı duymak şartı ile bu eserlerin geleceğe aktarılmasına katkı sunmaya çalışıyorum’’ şeklinde konuştu.