Erdemli’de sağlıklı yaşam merkezi hizmete girdi
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli’de sağlıklı yaşam merkezi hizmete girdi

Erdemli ilçesinde, toplum sağlığı merkezi tarafından yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm vatandaşlara koruyucu ve geliştirici sağlık hizmetleri sunulması amacıyla kurulan ‘Sağlıklı Yaşam Merkezi’ hizmete girdi.

Erdemli’de sağlıklı yaşam merkezi hizmete girdi
Bu içerik 4419 kez okundu.

Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezi Sorumlu Dr. Şamil Şensoy, Sağlıklı Yaşam Merkezinin Erdemli halkına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin Mersin’de  ilk kez  Erdemli ilçesinde  açıldığını söyleyen Dr. Şamil Şensoy gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şensoy, koruyucu sağlık hizmetleri başlığı altında birçok birim üzerine kurgulanan sağlıklı yaşam merkezinde; yetişkin ve çocuk odalarının ayrı planlandığı obezite ile mücadele birimi kapsamında iki ayrı diyetisyen, yardımcı sağlık personeli ve ilgili hekimlerle yetişkinlere ve çocuklara beslenme danışmanlığı ve kronik hastalıklardan koruyucu sağlık hizmeti sunulduğunu belirtti.

Diyabet ve Kronik Hastalıklar Biriminde diyabet hastalarına ve hastalığa yakalanma riski yüksek olan vatandaşlara yönelik hekim ve diyetisyen işbirliğinde tetkik, tespit, eğitim ve rehberlik süreçlerini barındıran koruyucu sağlık hizmetleri sunulduğunu vurgulayan Şamil Şensoy şöyle konuştu:

‘’Merkezimizde kalın bağırsak-rahim ağzı-meme kanserlerinin erken teşhis ve tedavisi amacıyla oluşturulan mamografi, smear testi ve gaytada gizli kan testlerinin yapılabilmektedir.

Kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi (KETEM) adı altındaki birim kapsamında kansere karşı koruyucu sağlık ve eğitim hizmeti verilmekte,  olası kanser tanısı durumunda hastalığın tespitinden başlamak üzere tedavi süresince hastaya nitelikli ve ulaşılabilir hizmet alabilmesi için ihtiyaç duyduğu çerçevede destek sunulmaktadır.

Yetişkin ve çocuk görüşme odalarının ayrı planlandığı ruh sağlığı birimi kapsamında iki ayrı psikolog ve ilgili hekimlerle kişisel danışmanlık, bağımlılıkla mücadele ve koruyucu ruh sağlığı hizmetleri sunulmaktadır.

Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezinde yaklaşık 100 m2'lik alanda çocuk oyun alanı oluşturulmuştur. Oyun alanında 3-7 yaş aralığındaki çocuklar için; bisikletler, top havuzu, kaydırak ve karınca tünel mevcuttur. Bunun yanı sıra merkezimiz giriş katında yaklaşık 250 m2'lik bir alanda okuma ve dinlenme alanı oluşturulmuştur. Aynı anda 16 kişinin faydalanabileceği okuma alanı sağlık, kültür gibi alanlarda kitap ve dergilerden oluşturulan kitaplıklar ile desteklenmiş ayrıca belirtilen okuma alanı başta öğrenciler olmak üzere tüm vatandaşların ders çalışma, okuma, grup çalışması ve  etkinlikler yapabilmesine müsait bir şekilde planlanmıştır.

Merkezimiz girişinde yer alan yaklaşık 350 m2'lik kapalı yaşam alanında hazırlanan danışma deskindeki güler yüzlü ve ilgili personelimiz misafirlerimizi karşılamaktadır. Ayrıca girişte belirtilen yaşam alanı tanıtım, sergi, vs gibi etkinlikler için müsait bir şekilde oluşturulmuştur.

Merkezimiz bünyesinde mescit, emzirme ve bebek bakım odası, toplamda 50 kişilik toplantı ve 30 kişilik eğitim odaları vatandaşların ve çalışanların hizmetinde olacak şekilde hazırlanmıştır.’’

Şensoy, ‘’Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezi alışılmış bir sağlık hizmet binası olarak değil yetişkin ve çocukların zaman geçirebileceği bir yaşam alanı olarak planlanmıştır ve sunulan hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezinin nitelikli bir sağlık hizmet alanı olacağına inanıyor ve bu amaçla Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları olarak gerekli özveri ve gayreti göstereceğimizi ilan ediyoruz’’ dedi. 

erdemli ajans sağlıklı yaşam merkezi
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”