En Ballı Tören
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıEn Ballı Tören

40 Kadın Üreticiye arı kovanı dağıtıldı

En Ballı Tören
Bu içerik 2099 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen “Kadın Üreticilere Ballı Proje” kapsamında 40 kadın üreticiye arıları ve kovan dağıtımı yapıldı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde düzenlenen arı ve kovan dağıtım töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, geçtiğimiz yıl 80 kadın üreticinin bal üretimine başlamasını sağladıklarını bu yıl da  “Kadın Üreticilere Ballı Proje” ile bu yıl da 40 kadın üreticiye arı ve kovanlarını teslim ettiklerini söyledi.

Kocamaz, göreve geldikleri günden bu yana Mersin’in tamamına hizmet verme gayreti içinde olduklarını, özellikle ihmal edilmiş köylerin eksiklerini giderme konusunda gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’de ilk Tarımsal Hizmetler Dairesi’ni kurarak, bilinçlendirme, eğitme, teşvik etme adına birçok hizmet gerçekleştirdiklerini söyleyen Kocamaz, birçok kurum ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını ifade ederek, özellikle kadın üreticilere destek verdikleri projelerden olumlu dönüşler aldıklarını kaydetti.

Kocamaz, “Özellikle arı ile ilgili yapılan çalışmalarda hanımefendileri tercih ettik. Onlar biraz daha gönülden katılıyorlar ve hevesliler. İnşallah hayırlı neticeler alınacak. Hanımefendilere verilen eğitim ve dağıtılan kovanlarla üretim yapacaklar ve ekonomiye katkı sağlayacaklar” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında başlattığı projenin ilk etabında 80 kadın üreticiye dağıttığı 160’ı arılı 240 adet kovan ve malzeme yardımının kırsal alanlarda yaşayan kadın üreticiler tarafından yüksek talep görmesi üzerine, bu yıl yine 40 kadın üreticinin her birine 4 adet arılı, 2 adet boş olmak üzere 6 adet katlı kovan dağıtıldığını belirten Kocamaz şöyle konuştu:

‘’2016 yılında Tarsus, Toroslar, Mezitli, Akdeniz Yenişehir ilçelerine dağıtım yapılırken bu yıl da Silifke ve Erdemli ilçelerinde yaşayan kadın üreticiler projeye dâhil edildi. Törende ayrıca kadın üreticilere içlerinde arıcı maskesi, eldiven, el demiri ve körük bulunan arıcı malzeme seti verildi.’’

Kadın üreticilere dağıtımı yapılan arı, kocan ve arı malzemeleri dağıtım törenine  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Davut Keleş, meclis üyeleri, muhtarlar ve kadın üreticiler katıldı.

erdemli ajans mersin büyükşehir belediyesi kadın üreticilere arı kovanı
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı