Türkiye Çölleşme ile Mücadelede Dünyaya Ders veriyor
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTürkiye Çölleşme ile Mücadelede Dünyaya Ders veriyor

ÇEM Genel Müdürü Hanifi Avcı: “Çölleşme ile mücadele’’ bilgimizi komşu ülkelerle paylaşıyoruz

Türkiye Çölleşme ile Mücadelede Dünyaya Ders veriyor
Bu içerik 2207 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ile Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, bu yıl 11’incisini düzenledikleri ‘’Uluslar Arası Çölleşme İle Mücadele’’  eğitimine Türki Cumhuriyetleri, Kafkaslar, Balkanlar ve Doğu Avrupa gibi 18 ülkeden 35 uzman ve akademisyenin katıldığını, Temmuz ayında 14, Ağustos ayında da 20 Afrika ülkesinden gelecek olan uzmanlara eğitim vereceklerini söyledi.

Biz ülkemize gelen uzmanlara Türkiye’deki çölleşme ile mücadele çalışmaları, ağaçlandırma, fidan üretimi, teraslama çalışmaları, tarım alanlarındaki toprak ıslah faaliyetleri ve tarımsal faaliyetleri hem bilgilendirerek hem de yerinde uygulamalı gösteriyoruz diyen Avcı, ‘’Çölleşme ile mücadele konusunda ülkemiz azımsanmayacak derecede yol aldı. Bu nedenle bilgimizi komşu ülkelerle özellikle de başta Türki cumhuriyetleri, Kafkaslar, balkanlar, doğu Avrupa ülkeleri ve Afrika ülkeleri ile paylaşıyor bilgi birikimlerimizi aktarıyoruz. Bu yıl ki,  5 gün süren eğitim programının 3 günü Konya da 2 günü de Mersin’de gerçekleştiriliyor. Mersin’de özellikle orman yangınları ile yapılan mücadele ve ormancılık faaliyetleri gibi eğitimler veriliyor’’ dedi.

Eğitim faaliyetleri ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Avcı,  “Ülkemizde çölleşme ile mücadele konusunda en iyi uygulama örneklerinin olduğu Konya ve Mersin bölgesini Uluslar arası eğitim merkezi ilan ettik. Eğitim boyunca Orman ve tarım alanında devletin, özel sektörün, yerel yönetim olarak belediyelerin ve Sivil Toplum Örgütlerinin çok güzel çalışmalarını görme imkânımız oldu. Özellikle tarım ve tarımsal çalışmalar Konya’da ve Ormancılık, kırsal kalkınma, yangınla mücadele çalışmalarını Mersin bölgesinde görme imkânımız oldu” diye belirtti.

Bu eğitim, ülkelerin birlikte hareket edip birlikte ortak çalışmak kültürü elde etmeleri anlamında da önemli olduğunu vurgulayan Avcı, ‘’Türkiye’de güzel bir söz vardır; “Hızlı gitmek isterseniz yalnız gidiniz, uzağa gitmek istiyorsanız birlikte gidiniz.” Bu sebeple bilginin etkin ve yaygın kullanımı için birlikte çalışmak ve bilgiyi paylaşmak zorundayız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biz de bunu uyguluyoruz” diye konuştu.

Yurt dışından eğitime gelen konuklara, dikimi gerçekleştirilen sedir ağacı fidanlıkları, vatandaşların sera yapımı için işlemesini yaptığı arazi gezimi ve su paylaşımı yerinde gösterildi.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”