Helal Sana Çocuk
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıHelal Sana Çocuk

Akdeniz Ortaokulundan bir mucit daha

Helal Sana Çocuk
Bu içerik 2351 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli  Akdeniz Ortaokulu bu yıl da bir mucit çıkarttı. 2015 yılında Faruk Furkan Aslan isimli öğrencinin ‘’Yürürken cep telefonu şarj eden bot’’ projesi aynı okulu Türkiye gündemine taşımıştı bu yıl da ikinci mucit çıkartıldı.

8-C sınıfı öğrencisi Yurdaşen Alp Yeni ile 8-I sınıfı öğrencisi Musa Onur Dağ, hazırladıkları TÜBİTAK projesi ile 8-10 bin liraya mal edilen akıllı ev sistemini biriktirdikleri 200 liraya mal etti.

TÜBİTAK projesi olarak hazırladığı sistemi tanıtan 8. sınıf öğrencisi Yurdaşen Alp Yeni, amaçlarının ucuza üretilen sistemin her eve girmesi ve oluşabilecek zararların en aza indirilmesi olduğunu söyledi. 


Yurdaşen Alp Yeni, hazırladığı projeyle ilgili gazetecilere bilgi vererek, "Normalde 8-10 bin lira olan akıllı ev sistemini, okul harçlığımızdan arttırıp 200 liraya mal ettik. Asıl amacımız burada her ev girmesini, herkesin yararlanmasını istiyoruz. Çünkü 8-10 bin lira fahiş fiyat. Ama 200 lira herkesin ulaşabileceği fiyat. 200 liraya mal ettiğimiz ‘’Akıllı ev sistemi’’ yazılımını da kendimiz yazdık’’ dedi.
Sistemden herkesin yararlanmasını istediğini dile getiren Yeni, yangın gibi afetlerde, su baskınlarında, evin içinde ütü unutulduğunda oluşabilecek tehlikelerin bertaraf edilmesi için bu sistemin uygulanmasını istiyoruz diyerek, ‘’Telefon yazılımı, programlanması, devrelerin kurulmasını tamamen kendimiz yazdık ve tamamen deneme yanılma yöntemiyle teker teker programladık. Hatta telefonla uzaktan kumanda ile müdahale edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Yeni, amaçlarının akıllı ev sistemlerinin bütün evlere girmesi, görme engellilerin de kullanarak ve zararların en aza indirilmesi olduğunu belirtti.
Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin ise projenin çok iyi düşünüldüğünü ve oldukça ilgi çektiğini belirterek, "Öğrencilerimizin kendi günlük yaşantılarında karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili çözümlerini gördük. bunlardan biride öğrencimiz tarafından hazırlanan akıllı ev sistemi. Öğrencimiz burada normalde çok pahalı uygulanan sistemi kendi günlük harçlığı ile çok daha uygun fiyata uyguladığını gördük. Bu bizi memnun etti, genç yeni mucitler yetişiyor. Bu bilim fuarlarının başarısıdır" diye konuştu.

Metin Akıllı ev sistemi projesinin 7-8 Haziran tarihlerinde Mersin Üniversitesi ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenleyeceği ‘’bilim Şenliği’’ ne davet edildiğini ve sergileneceğini kaydetti.

Metin ayrıca aynı okuldan 2015-2016 eğitim öğretim yılında Faruk Furkan Aslan isimli öğrencinin ‘’Yürürken cep telefonu şarj eden bot’’ projesi yaptığını bu projenin patentinin alınması için Mersin Üniversitesinin çalışma yaptığını söyledi.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu