Kanaviçede Nostalji
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıKanaviçede Nostalji

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğünün Esenpınar Mahallesi Ağlıca mevkisi eski okulda açtığı ‘’El sanatları ve el sanatları makine nakışları’’ kursunun yılsonu sergisi törenle açıldı.

Kanaviçede Nostalji
Bu içerik 2526 kez okundu.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Tekin, Halk Eğitim Müdürü Ömer Okur,  HEM Müdür Yardımcıları Ali Cila, Seykan Züyli, Batısandal Mahalle Muhtarı Sinan Ay, Esenpınarı Mahalle Muhtarı Emin Şen, Ağlıca Camii İmamı Osman Çarpar, mahalle sakinleri ve kursiyerlerin katılımı ile açılan sergide  el işlemesi etamin üzerine  masa, yatak ve seccadeler bulunuyor.

Semra Şeker usta öğreticiliğinde 7 ay önce açılan kursun sergisinde konuşan ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Tekin, kursa katılanların genelde nostalji özelliği taşıyan eserleri yeniden canlandırmak üzere modernize etmelerinden dolayı kursiyerleri kutladığını söyledi.

Sergide etamin üzerine el işlemesi, masa, yatak ve seccade örtülerinin kaneviçe özelliği ile eski el emeği göz nurlarını modernize ederek günümüze yeniden taşımalarının büyük anlam taşıdığını dile getiren Tekin şöyle konuştu:

 ‘’Eski kaneviçe ve etamin üzerine el emeği göz nuru işlenen eserler bizleri en az 50 yıl geriye götürüyor. Bölgemiz insanı tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta olduğunu görmekteyiz. Kadınlarımız bu güzel eserleri ya tarlada dinlenirken ya da hayvan otlatırken işlemiştir. Büyük emek verilerek yapılan bu eski eserlerin fabrikasyon işlere yenik düşmesini istemiyoruz bu nedenle de kurslarımızda nostalji özelliği taşıyan eserlerin hayat bulmasını istiyoruz. Sağ olsunlar kursiyerlerimiz geçmişini geleceğe taşımada mahirler hepsine teşekkür ediyorum’’ dedi.

Konuşmanın ardından kursa katılan 15 kursiyere kurs bitirme belgeleri  verildi. 

erdemli ajans erdemli halk eğitim merkezi müdürlüğü kaneviçe sergi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu