Şölenlerin Şöleni ‘Türkmen Şöleni’
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıŞölenlerin Şöleni ‘Türkmen Şöleni’

Tüm Türkiye’de şölenlerin atası olarak kabul edilen Erdemli Türkmen Şöleninin 28.si, bu yıl da görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

Şölenlerin Şöleni ‘Türkmen Şöleni’
Bu içerik 5243 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Şölende Yörük çadırları kuruldu, ikramlar yapıldı, sanatçılar, Mehter takımı, Atilla Yılmaz ve Muazzez Ersoy Erdemli’de Yörüklerle buluştu. Muazzez Ersoy, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte Çırpınırdı Karadeniz türküsünü söyledi.

Akdeniz Mehter Takımı eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan şölende yöresel halk oyunları ve modern dans gösterilerinin sunulduğu şölende  Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediyesinin halk oyunları ekibi ile  halay başına geçerek oyuna eşlik etti.Şölenin açılışında konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Türk kültürünün en güzel şekli ile sergilendiği ve gelecek kuşaklara aktarıldığı geleneksel Türkmen Şöleninin bu yıl 28’incisini düzenlemekten mutlu olduğunu söyledi.

Talat Göktepe Çamlığı’nda gerçekleştirilen şölenin açılışında konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Türk kültürünün en güzel şekli ile sergilendiği ve gelecek kuşaklara aktarıldığı geleneksel Türkmen şöleninin bu yıl 28.’sini düzenlemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.


Tollu, "Erdemli’de birlikten yana, dirlikten yana, dayanışmadan yana kardeşliğimizin gelişmesinden yana yıllardır icra edilen Türkmen Şöleni, gerçekten Erdemlimizin markası haline gelmiştir. Bu markanın gerçek sahipleri siz değerli halkımızdır. Herkese çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden binlerce kere razı olsun" dedi.

Konuşmanın ardından Mersin Ülkü Ocaklar İl Başkanı Gökhan Demir ve Erdemli Ülkü Ocakları Başkanı Cevat Şahin Başkan Tollu’ya bir tablo armağan ettiler. Başkan Tollu, bu hediyeden çok mutlu olduğunu belirterek; “Ocak deyince akan sular durur bizim için. Ocağımız, bizim şuurumuzun şekillendiği, fikriyatımızın vücut bulduğu yerdir. Bizim için Ocak başkanlarımızın ve Ocak gençlerimizin yeri ve kıymeti bir başkadır. Ocağımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur dedi.

Başkan Tollu’dan sonra konuşma yapan Milliyetçi Hareket Partisi Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu da şölene gelen vatandaşları selamlayarak, 1978’den bu yana yapılan bu şölenle gurur duyduklarını söyledi. Şölenin rahmet başbuğ Alparslan Türkeş beyin mirası olduğunu kaydeden Özsu, “yıllardır yapılan bu şölenle isimleri anılan ve emekleri olan başta merhum başbuğumuz olmak üzere ahrete göçen herkese Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.  Özsu, şölene katılan vatandaşlara MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin selamını iletti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, zaman zaman kesintilere uğrayan şölenin 1978’den buyana gerçekleştirildiğini, bunda emeği geçenlere şükran borçlu olduklarını belirtti. Kocamaz, “bizler bir olduğumuz sürece diri olduğumuz sürece iri olduğumuz sürece Allah’ın izniyle aramıza sokulmak istenilen fitne ve fesatlara fırsat vermeyeceğiz aynen bugüne kadar olduğu gibi” dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, konuklarına ve sanatçılarına Türk Bayrağı ve Erdemli limonu ile Kızkalesi’ni simgeleyen biblo armağan etti. Burada bir konuşma yapan MHP İl Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, bu şölene çok eskiden bu yana katıldıklarını belirterek, yaşatılmasına vesile olan herkese teşekkür etti. Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan İl Başkanı Yılmaz, bu şölenin yıllardır buna en iyi örnek olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından sahne alan sanatçı Muazzez Ersoy, Türkmen Şöleni'nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
Sahnede kaldığı 2 saat süre içinde yaklaşık 12 şarkı söyleyen Ersoy hayranları ile bol bol fotoğraf çektirip ‘’Bozkurt’’ işareti yaptı. Bunun yanı sıra bol bol severek İbrahim isimli bebeği kucağına alarak çocuk yapmak istediğini söyledi. Bunun yanı sıra bir hayranının hediye ettiği tesbihi alarak tesbih kaybetmeyeceğini belirterek, ‘Serde Kasımpaşa’lılık var’ dedi.


Sanatçı Ersoy’e belediye başkanı Mükerrem Tollu Türk Bayrağı ve Erdemli’yi simgeleyen limon ve Kızkalesi figürlü plaket takdim etti.
Şölene KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu da katıldı.

haberin fotoğrafları ve videosu için yukarıdaki linkleri tıklayın..

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği
Bakan Elvan’dan Çiftçilere Destek Sözü
Bakan Elvan’dan Çiftçilere Destek Sözü