Asırlık dokumalara hayat verdiler
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıAsırlık dokumalara hayat verdiler

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü Kocahasanlı Mahallesinde Hülya Tekerek usta öğreticiliğinde 21 kursiyerin katıldığı, ‘’İğne Oyası ve Salon Takımları Dikimi’’ kurslarının sertifika töreni yapıldı.

Asırlık dokumalara hayat verdiler
Bu içerik 2237 kez okundu.

7 ay süren kursa katılan kursiyerler el emeği göz nurlarını sergileye çıkarttılar. Sergide yaklaşık  150 yıllık  Erdemli’ye has dokumaya muşabak işleme tekniği ile yapılan  nakışlar ve  kanaviçeler büyük ilgi gördü. Serginin açılışında konuşan ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan bu  kursun sergisinin açılmasından büyük mutluluk duyduğunu  belirtti.

Metin konuşmasında,  “Genç kızlarımız çeyizlerini açılan bu kurslarda hazırlıyorlar. Kursa katılan kızlarımız hem daha ekonomik olarak çeyizlerini hazırlıyorlar, kendi evlerini kendi isteklerine göre şekillendiriyor ve süslüyorlar. Ben bu kursların açılmasında emeği geçenlere, kursa katılarak eşsiz eserler ortaya çıkaran kursiyerlere, teşekkür ediyorum” dedi.

Geleneksel çeyizlerimizin teknoloji karşısında yok olmaya başladığını anımsatan Metin,’’Erdemli Halk Eğitimi Müdürlüğümüz olarak biz geleneksel motiflerimizin kaybolmaması için modüller ortaya çıkarttık. Bugün gördük ki, 10-200 yıl önce dokunan eskiden peşkir adı verilen havlular, masa örtüleri ve yatak odası örtülerinin dokumaları ortaya çıktı. Amacımız tarihimizi ve geleneğimizi yaşatmaktır’’ diye konuştu.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur da yaptığı konuşmada, ‘’Vatandaşlarımızdan gelen taleplere göre herkese hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın meslek edinme, sosyal, kültürel  ve okuma yazma kursları açarak bilgi ve beceriler kazanma imkanı sağlıyoruz.

Halk Eğitimi Merkezi olarak ev hanımlarının katıldıkları İğne Oyası ve Salon Takımları Dikim kurslarını açtık.  Kocahasanlı  turizm, ticaret ve tarımın  birlikte geliştiği ve nüfusu hızla artan mahallemizdir. Unutulmaya yüz tutmuş İğne Oyası ve kanaviçelerimizin genç kızlarımız tarafından öğrenilmesi, yaşatılması  ve yaptıkları ürünlerini satarak aile ekonomilerine destek olmaları bizleri çok sevindirdi. “Her zaman, her yerde, herkes için Halk Eğitimi” diyerek el emeği göz nuru eserler hazırlayan öğretmenimizi ve kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Kursumuza katılan kursiyerlerimizden Zübeyde Zeytin’in 150 yıl önce dokunan havluyu işlemesi, Fatma Canitez’in 200 yıllık el dokuması peşkirlere nakış işlemeleri geçmişimizi geleceğe taşımaları bizleri mutlu etti’’ diye belirtti.

Kocahasanlı Mahallesi Muhtarı Adem Arslan,  Kursların bayanlarımızın boş zamanlarını değerlendirmeleri, üretken olmaları ve ürünlerini satarak ev bütçesine katkıda bulunmalarına çok sevindiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından kursiyerler belgelerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karaağaç Erdemli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Okur,  Kocahasanlı Mahallesi Muhtarı Adem Arslan,  Bağımsız Diyanetsen Genel Başkan Yardımcısı Ali Köse, İtfaiye Amiri Mehmet Uslu, Halk Eğitimi Merkezi müdür yardımcıları Ali Cila ile Serkan Züyli ve  kurs usta öğreticisi Hülya Tekerek  tarafından verildi.

erdemli ajans erdemli halk eğitim
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu