Türk Akıl Oyunları
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTürk Akıl Oyunları

Şampiyonlar Ayaş’tan

Türk Akıl Oyunları
Bu içerik 2122 kez okundu.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Mangala Turnuvası Ortaokullar arası yarışma Ayaş Ortaokulunda yapıldı. Yarışmayı Mersin Mangala Federasyonu Temsilcisi Tolga Mutludağ ile Ayaş Ortaokulu Matematik Öğretmeni Büşra Nur Uluganlıgil’in ortaklaşa düzenlediği turnuvaya ortaokullar kategorisinde 117, anasınıfı kategorisinde ise 32 öğrenci yarıştı. 

Mangala turnuvasında dereceye giren ortaokul bölümünde Ayaş Ortaokulundan birinciliği Muharrem Ersoy, ikinciliği Mustafa Utku Yılmaz,  üçüncülüğü ise  yine aynı okuldan Furkan Süt elde etti. Anaokulu kategorisinde birinciliği A.K.D  Kids okulundan Muhammed Agah Yüksel, ikinciliği yine aynı okuldan Ali Efe yön, üçüncülüğü ise Kocahasanlı Yeni Mahalle ilkokulundan Mehmet Berat Arslan elde etti. Dereceye giren öğrenciler yarışmasında Erdemli’yi temsil etme hakkını elde ettiler.

Mangala oyunu Turnuvasına katılarak öğrencilerin heyecanına ortak olan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, tarihi araştırmalar Mangala Oyunu’nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını gösterdiğine dikkat çekti.

Dünyada “Coffee House” kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul’da atılmış; İstanbul’dan sonra günümüz Avrupa’sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren, bizden 96 yıl sonra görülmeye başlanmıştır diyen Metin,  ‘’Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmıştır. İki kaynak da İstanbul’da resmedilmiştir. Mangala oyunu, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisidir. Mangala Oyunu, tarih boyunca kumar amaçlı olarak oynanmamıştır. Ülkemize gelen yabancı seyyahlar, Türklerin bu oyunu saatlerce hiç tartışmadan zevkle oynadıklarını ve asla parayla oynamadıklarını seyahatnamelerinde anlatmışlardır’’ dedi.

Dünyanın farklı ülkelerinde mangala türü oyunlar oynandığını dikkat çeken Mehmet Metin şöye konuştu:

‘’Ancak Türk Mangalasını diğer mangala oyunlarından ayıran kimi özellikler vardır. Diğer mangala türlerinde taşlar genelde “tohum” adını almakta, taşları hareket ettirme ise “tohum saçma” olarak ifade edilmektedir. Bu da o kültürlerin ziraatçı bir toplum olduklarını göstermektedir. Oysa Türk Mangala’ sın da taşlar “asker” olarak görülmektedir. Ayrıca günümüze “hazine” olarak aktardığımız bölüme Türkler “orda” yani “karargâh” demişlerdir; bu da oyunumuzun bir çiftçilik oyunu değil, savaş oyunu olduğunu ortaya koymaktadır.

Türk Mangala’sının bir diğer farkı ise alınan taşların bir tanesinin kendi otağına, yani kuyusuna bırakılmasıdır. Diğer mangala oyunlarında kendi kuyusuna taş bırakma olayı yoktur. Mangala’da kendi kuyusuna bir taş bırakma kuralı, Türk sosyal hayatındaki baba ocağına sahip çıkma geleneğinin bir tezahürüdür. Taş kazanmak için rakibin taşlarını çift yapma kuralı ise Türk inanç ve devlet sistemi tarihindeki ikili anlayışı sembolize etmekte ve Türklerin geleneksel dünya görüşüne uygun düşmektedir. Eski Türklerin göğü baba, yeri ana olarak kabul etmesini; Türk devlet sistemindeki töles-sol ve tardus-sağ ile idare yapıdaki yabgu ve şad sistemi gibi çiftleri bu duruma örnek gösterebiliriz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Mangala Oyununun, Anadolu kültürünün köklü bir başlığı olduğunu, oyunun genç kuşaklara tanıtılmasının, yaygınlaştırılmasının yararlı olacağını, kültürel ve turistik alanlarda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacağını bildirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mangala Oyunu’nun okullarımızda oynatılması uygun bulunmuştur. Mangala Oyunu’nun çağdaşı olduğu diğer oyunlardan farkı, dağdaki çobandan, 70 yaşında ki bilgine, İstanbul’da sarayda ki Hanım Sultandan, 5 yaşında ki çocuğa kadar her yaştan ve kültürden insanın oynayabilmesidir.’’

erdemli ajans mangala erdemli milli eğitim
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği