Bir Meslek daha can çekişiyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBir Meslek daha can çekişiyor

Yorgancılar teknolojiye direniyor

Bir Meslek daha can çekişiyor
Bu içerik 2436 kez okundu.

Erdemli’de 30 yıldır yorgancılık yapan Ali Doğan (47) eleman yetersizliği ve sentetik ürünlerden yapılan yorgan ve yastıkların kolay ulaşılabilir ve ucuz olması nedeniyle yorgancılık mesleğinin can çekiştiğini söyledi.

Evlenme çağına gelen genç kızların çeyiz sandıklarını süsleyen el yapımı  yorgan ve yastıkların yerini artık sentetik malzemelerden makineler tarafından üretilen ucuz yorgan ve yastıkların alması el emeği göz nuru üretilen organik yorgan ustalarını zor duruma düşürdü.

Erdemlide 30 yıllık yorgan üretimi yapan Ali Doğan; ‘’30 yıl önce Erdemli’de yorgancı çırağı olarak başladığım yorgancılık mesleğini hala yapıyorum. Genç kızlarımız evlenmeden önce çeyiz sandıkları için aldıkları için aldıkları yorgan ve yastıkları elimizle dikiyor, rahat bir üretim yapıyorduk. İşlerimiz çok güzeldi. Düğün mevsimi geldiği zaman iş yerimiz dolup taşardı. Şimdi küçük bir atölyede yorgancılık yapıyoruz. 8 Yıllık Eğitim zorunlu olmasından sonra yorgancı çırağı bulamaz olduk’’ dedi.

Artık vatandaşlarımız fabrikalarda üretilen sentetik ve ucuz yorganlardan almayı tercih ediyorlar diyen Doğan, ‘’Ama insanın ömrünün yarısı yatakta geçmektedir. Yatak insan sağlığı ve rahatlığı için çok önemli. Biz elimizle organik yatak yorgan yapıyoruz. Ama inşallah bundan sonraki zamanlarda bu meslek eski haline döner. Bu mesleğin ayakta durması için aileler çocuklarına suni yatak yorgan yerine doğal pamuktan üretilen yorgan ve yastık almaları yönünde öncülük etmeleridir. Halkımız doğal ürüne dönmezse bu meslekte artık yok olmaya yüz tutuyor’’ diye belirtti.

erdemli ajans yorgan
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu