İŞKUR, Engelli İstihdamına Yönelik Desteklerini Sürdürüyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıİŞKUR, Engelli İstihdamına Yönelik Desteklerini Sürdürüyor

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Erdemli Hizmet Merkezi Şube Müdürü Mustafa Doğan, Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında işyerlerinde çalışan engellileri ziyaret etti.

İŞKUR, Engelli İstihdamına Yönelik Desteklerini Sürdürüyor
Bu içerik 2610 kez okundu.

Doğan, İş Kurumunun Engelli bireylere kendi işyerlerini açmaları konusunda hibe destekleri verdiğini bildirdi. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verileceğini belirten Doğan, ‘’Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır’’ dedi.

İş Kanunu’nun 30. maddesi gereğince aşağıdaki amaçlara yönelik hazırlanacak projeler Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

Engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.

Ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceği Korumalı İşyeri Desteğine yönelik projeler.

Engellilere yönelik diğer projeler.

Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az yüzde 40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen ve kuruma kayıtlı olan engelliler.

Bir yıldan daha uzun süreli bir suçtan veya ceza süresine bakılmaksızın devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyen ve cezasını infaz kurumlarında tamamlayanları. Cezası ertelenenleri, koşullu salıverilenleri, özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanları, ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanları ve denetimli serbestlik kapsamında olan ve kuruma kayıtlı eski hükümlüleri kapsamaktadır.

Engellilerin mesleki eğitim kursları sayesinde bir meslek öğrenerek rehabilitasyonu ile sonrasında işgücü piyasasına entegrasyonunu sağlayacak projeleri kapsamaktadır.

Engellinin bir işyerinde istihdam edilmesi, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projeleri kapsamaktadır.

Engelli bireylerin kendi yaşamının sorumluluğunu alabilen bağımsız bireyler olmasına katkıda bulunup, işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin edecek projeleri kapsamaktadır.

Proje teklifleri,  12 Haziran 2017 tarihi mesai saati bitimine kadar Türkiye İş Kurumunun her ilde kurulu bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Hizmet Merkezlerine bir (1) asıl ve bir (1) kopya olarak elden verilecek veya posta ile gönderilecektir. İl müdürlükleri veya hizmet merkezlerine yapılmayan başvurular dikkate alınmaz.

2017/2. Dönem Proje Başvuru Rehberi için Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezleri ve www.iskur.gov.tr adresinden detaylı bilgi alabilirler.

erdemli ajans işkur engelliler istihdamı
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu