Camiler sevgi mekanıdır
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıCamiler sevgi mekanıdır

Batısandal Mahallesinde 260 metrekare üzerine inşa edilen Caminin açılışı törenle yapıldı.

Camiler sevgi mekanıdır
Bu içerik 2316 kez okundu.

Açılışa Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, AK Parti ilçe Başkanı Mehmet Topçu, ilçe müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, mahalle muhtarı Sinan Ay ve vatandaşlar katıldı.

Tamamı mahalleliler tarafından finanse edilen cami inşaatı 400 bin liraya mal oldu. 350 kişi kapasiteli yapılan caminin çevre düzenlemesini Erdemli Belediyesi yaparken, kubbe kaplamasını ise Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı.

Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk açılışta yaptığı konuşmada, ‘’Camiler bizim için sevgi mekanıdır’’ dedi.

Güzel ve anlamlı törende birlikte olmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum diyen Pamuk, caminin yapılmasında katkı sağlayan herkese teşekkür etti.   

Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde ‘’Yer  yüzü bana mabet kılınmıştır’’ dediğini dile getiren kaymakam Pamuk, ‘’Bu hadisi şerifin ışığında aslında bizim dinimize göre, ibadet etmek için belli bir yapıya bir binaya bir mabede ihtiyaç yoktur. Ama yine efendimiz, daha hicret ederken ilk vardığı nokta olan kuba da yine kendi elleri ile ilk mescidi inşa etmiştir. Bu bize aslında camilerin sadece ibadet yer olmadığı bizim için farklı anlamların semboller ifade ettiğinin en güzel göstergesidir. Camiler bizim için sevgi mekanıdır. Biz bir birimizi sevmeyi saymayı ve dostlukları camilerde kurarız. Camiler bizim için bilgi mekânıdır. Biz dinimizi diyanetimizi camilerimizde öğreniriz. Camiler bizim için eşitlik mekânıdır. Makamınız mevkiniz ne olursa olsun cami kapısından içeri girdiğiniz an hepimiz eşitizdir. Camilerimize geldiğimizde kul olmanın anlamını ta yüreğimizde yaşarız. Camiler milli kültürümüz ve medeniyetimiz için en önemli sembollerdendir. Camiler medeniyetimizin mührü, vatanımızın tapusudur.

Unutmayın ki  şiirlerimizde ve şarkılarımızda, her türlü sanatsal yapıda cami vardır. Aslında camilerimiz en büyük sanat şaheserlerimizdir. Bizim estetik anlayışımızın en güzel yansıdığı mekanlardır.  Türk milleti olarak camilerimizi İstiklal Marşımıza koyan bir milletiz. Camiler kutsal yaşantılarımızın merkezidir. Biz camiyi merkez alan ve camiyi odaklayan bir milletiz. Gittiğiniz bir beldenin hakkında iyi bir intiba edinmek isterseniz o beldenin camisine bakınız size her şeyi anlatır. İşte bu minvalden yola çıkarak bu güzel camiyi meydana getiren ve hizmete sunan Batısandal halkına, dernek başkanına ve cami imamına muhtarına teşekkür ediyorum hayırlı olsun’’ dedi.

Batısandal Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Üzeyir Gök, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu birir konuşma yaptı. Müftü Türkmenoğlu’nun yaptığı dua sonrası açılış kurdelesi kesildi. 

erdemli ajans batısandal camii erdemli müftülüğü
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği