Erdemli'ye olan borcumuzu ödüyoruz
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli'ye olan borcumuzu ödüyoruz

1. Erdemli Akademisi Çalıştayı Sona erdi. Dört ana grup halinde çalışan akademisyenler Erdemli'ye yapılabilecek olan projeler konusunda tavsiye kararı aldılar ve "Bizler doğup büyüdüğümüz Erdemli'ye olan borcumuzu bu şekilde ödemeye çalışıyoruz" dediler.

Erdemli'ye olan borcumuzu ödüyoruz
Bu içerik 3614 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli Belediyesi öncülüğünde ‘’Erdemli Akademisi’’ çalıştayı yapıldı. Çalıştay’da yurt genelinde görev yapan akademisyenler oluşturdukları “Erdemli’de Tarım, Hayvancılık, Ticaret ve Sanayi- Erdemli’nin tarihî gelişimi, kültür sanat ve turizm birikimi-Erdemli’de eğitim, sağlık ve spor-Erdemli’de şehirsel gelişim” ana başlıklarında 4 ana çalışma grubu oluşturuldu. Gruplar yaptıkları çalışmaları Çalıştay sonrası tek tek açıkladı.

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan çalıştayda konuşan Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, “Kıymetli Erdemlililer, Erdemlili olmaktan gurur duyunuz. Ben de bu ilçenin Erdemli insanların yaşadığı bu ilçenin kaymakamı olmaktan gurur duyuyorum. Bir kentin bir ilçenin bence en büyük zenginliği orada doğup büyümüş yetişmiş kıymetli insanlarının evlatlarının olması. Eğer o insanlar bulundukları yerle doğdukları yerle gönül bağını koparmamışlarsa bizim en büyük zenginliğimiz budur. Erdemlinin çok büyük potansiyeli var. Limon denince ilk akla gelen ‘’Limonun Başkenti’’ deniliyor. Farklı potansiyeli var. Bu potansiyelin harekete geçilmesi gerekiyor. Bu noktada farklı düşüncelere farklı önerilere farklı tavsiyelere ihtiyacımız var. Biz yerel yöneticiler olarak da buna ihtiyaç duyuyoruz. Bu çalıştayın böyle bir güzelliğe önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Erdemliyi 10 sene sonra nerede görmek istiyoruz. Bu sorunun cevabını bu çalıştayda bulacağımıza inanıyoruz. Bu yüzden tavsiyeleriniz çok önemli.  Bize de yerel yöneticilere de önemli bir yol gösterici olacağına inanıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı konuşmada, Erdemli Akademisi’nin kurulma çalışmasının geçen yıl Kasım ayında İstanbul’da ERKDER ile MİYSAD’ın düzenlediği ‘’Erdemli’de Kent Kültürü ve Tarih Bilinci’’ panelinde atıldığını söyledi.

Erdemli’yi daha iyi yerlere getirmek için ‘’Erdemli Akademisi’’nin kurulmasına karar verildiğini belirten Tollu, “Bu nedenle Erdemli’yi ortak akılla yönetmek istiyoruz” dedi.

Erdemli Akademisi’nin faaliyete geçmesi için yurt genelindeki Erdemlili Akademisyenlerin  bir araya gelerek ilçenin kalkınması adına beyin fırtınası gerçekleştirdiğini kaydeden Tollu, ‘’Dünya da her şeyin hızlı bir değişime uğradığı bir süreci yaşıyoruz. Bu değişime Erdemlinin de ayak uydurması adına belediye olarak gayret ediyoruz. Aklımızın yetmediği gücümüzün yetmediği bizim akıl edemediğimiz bizim düşünemediğimiz öngöremediğimiz dünyadaki birçok gelişmeleri biliyoruz. Dünya'yı gezen büyüklerimiz olduğunu da biliyoruz. İşte bu büyüklerimizin düşüncelerini Erdemli hayrına kullanmak adına böyle bir organizasyon tertip ettik ve güzel sonuçların ortaya konulduğunu gördük’’ diye konuştu.

Kısa adı ERKDER olan Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği Başkanı Ali Tüzel de yaptığı konuşmada, ‘’Erdemli Akademisi’’ projesinin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese özellikle de Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya teşekkür etti.

Türkiye’nin her yerinden çok önemli isimlerin Erdemli Akademisi adına Erdemli’de, kendi memleketlerinde buluşmalarının önemine değinen Tüzel, herkesin Erdemli için bir şeyler yapıyor olmasının son derece sevindirici olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Temel gayemiz gurbette memleketimiz için neler yaparız sorularının cevabını bulmaktı. Değerli konuklarımız şüphesiz kent kültürünün oluşması ve yaşatılmasında kentte yaşayan bireylerin yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları olduğu kadar sivil toplum kuruluşlarının da görev ve sorumlulukları vardır. Biz sivil toplum kuruluşu olarak aktif olarak maksimum toplumsal fayda sağlama gayesi ile hareket etmekteyiz. Erdemli Akademisi projesinin ana fikri geçtiğimiz yıl İstanbul’da Kasım ayında düzenlediğimiz ‘’Erdemli’de Kent Kültürü ve Tarih Bilinci’’ panelinde  atıldı. Bugün de temelini İstanbul’da attığımız ‘’Erdemli Akademisi’’ kurulma çalışmasının ilkini gerçekleştiriyoruz. Biz İstanbul’daki Erdemliler olarak üzerimize düşen görevi fazlası ile yapamaya hazırız.”

Merkezi İstanbul’da bulunan ve kısa adı MİYSAD olan Mersinli İşadamları, Yöneticileri, Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği Başkan Yardımcısı Sebahattin Kahraman da bir konuşma yaptı. Kahraman konuşmasında bu tür faaliyetlerin önemine vurgu yaparak, “Memlekete hizmet etmenin kalıcı olduğunu beyan ederiz. MİYSAD olarak İstanbul’da Erdemliyi en iyi şekilde temsil ediyoruz ve Erdemlili olup İstanbul’da yaşayan vatandaşlara sahip çıkıyoruz. Biz birlik ve beraberlik içerisindeyiz.”

Erdemli’nin gelişmesi için herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yapacağına inandığını kaydeden Kahraman, Erdemli Akademisi 2017 çalıştayının hayırlı olmasını ve her sene üzerine konarak devam ettirilmesini diledi.

Çalıştayda konu başlıklarına göre açıklanan raporların Erdemli Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğünce derlenip, kitap haline getirileceği ve dağıtılacağı kaydedildi.

Sonuç raporlarının okunmasının ardından dilek ve temenni bölümünde katılımcılar görüşlerini açıkladı. Çalıştay sonrası katılımcılara Belediye Başkanı Mükerrem Tollu tarafından Kızkalesi ve limon figürlü plaket takdim etti.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu