Dikenli İncir Üretimi Arttırılacak
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıDikenli İncir Üretimi Arttırılacak

Dikenli incir yetiştiriciliği eğitimi projesi sona erdi

Dikenli İncir Üretimi Arttırılacak
Bu içerik 3328 kez okundu.

 Akdeniz Natural Yaşam Derneği (Naturel Der)  tarafından hazırlanan, Erdemli Ziraat Odası'nın da eş finansman sağladığı "Sivil Toplum Diyaloğu, Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma Projesi" kapsamında Dikenli incir üretiminin çoğalmasına yönelik hazırlanan 18 ay süreli projenin tamamlandığı bildirildi.

Proje kapsamında İtalya'dan gelen 4 uzman tarafından 25 ziraat mühendisine verilen dikenli incir yetiştiriciliği eğitimi ve üreticilerin bilgilendirildiği proje çerçevesinde ‘’Dikenli incir üreticileri birliği’’ nin de kurulduğu açıklandı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Toplantı salonunda gerçekleştirilen kapanış programında konuşan Akdeniz Naturel Yaşam Derneği Başkanı Avni Taşyürek, Yaş Meyve ve Sebze ürünlerine yeni bir ürün kazandırdıklarını söyledi.

Özellikle Çukurova yöresinde yoğunluklu olarak yetişen dikenli incir meyvesinin hem yurt içinde büyük marketlerde satılması hem de ihracatının yapılması için projeye İtalya’dan ortak bulduklarını belirten Taşyürek, doğada kendiliğinden yetişen dikenli incirin kültüre alınarak daha kaliteli yetiştirilmesi ve bol kazanç elde edilmesinin amaçlandığını belirtti.

Amaçlarının dikenli inciri yetiştiren üreticilerin daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamak olduğunu belirten Taşyürek, 18 ay süren proje çerçevesinde İtalya’dan uzmanlar getirdiklerini ve 25 ziraat mühendisinin ardından bu üretimi gerçekleştirenlere de eğitim verdiklerini belirtti.  Taşyürek, ‘’Amacımız Mersin’de hintinciri yetiştiriciliğinde modern tarımsal yöntemlerin kullanılması ve yerel ürün çeşitliliğine katkıda bulunularak kırsal kalkınmada yenilikçi yöntemlerin yerleştirilmesi hedeflemektir’’ dedi.

Projenin kapanışında konuşan Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de "Çiftçilerimizin kaliteli ürün yetiştirip bol kazanç elde etmeleri için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da desteğimizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mersin il müdürü Yüksel Şahin de konuşmasında özellikle kırsal kesimin kalkınmasına yönelik hazırlanan her türlü proje ve çalışmalara destek sunduklarını kaydetti.

Yöresel Ürünlerle Kırsal Kalkınma Projesi kapanış programına AB Delgasyonu Ticaret ve Diğer AB Politikaları Bölüm Başkan Yardımcısı Laura Zampetti ile bir heyette katıldı. Zampetti beraberindeki heyetle kültüre alınan dikenli incir parsellerinde incelemelerde bulundu. Zampetti, dernek başkanı ve proje koordinatörü Avni Taşyürek’e teşekkür etti.

Projede yer alanlara ve katkıda bulunanlara teşekkür plaketi ve katılım belgeleri verildi.

erdemli ajans dikenli incir
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu