Domates Üreticisi Televizyonda Çıkan Haberlerden Rahatsız
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıDomates Üreticisi Televizyonda Çıkan Haberlerden Rahatsız

Erdemli Sebze ve Meyve Halinde domatesin kilosu 2,5 liraya düştü. Tüketici 10 tl'den tüketiyor, televizyonlar zam şampiyonu diye haberler yapıyor. Erdemli domates üreticileri durumdan çok rahatsız. Bu duruma çözüm bulunmasını istiyorlar.

Domates Üreticisi Televizyonda Çıkan Haberlerden Rahatsız
Bu içerik 6081 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, son günlerde domatesin zam şampiyonu olduğu yolunda yapılan spekülasyonlar nedeni ile domates fiyatlarının 5 liradan 2,5 liraya düştüğünü bu durumun üreticiyi üzdüğünü söyledi.

Hava şartlarının sert geçmesi nedeni ile ikinci dikim ürünün  geç çıkmaya başladığını belirten Şahin, "Hava şartları nedeniyle, kışın sert geçmesi nedeniyle normalde nisan ayı başında yapılacak olan domates hasadımız bir ay gecikmiş durumda. Bir çok üreticimiz şu anda daha siftah bile yapamadı. Bu nedenle de piyasaya sürecek ürün bulunamıyor. Domates fiyatlarındaki suni artış sert bir şekilde düştü. Havaların ısınması ile üründe fazlalık meydana gelecek. Bizim istediğimiz fiyatların 2,5 liradan daha aşağıya düşmemesidir’’ diye belirtti.

Domates üzerinde spekülasyonların yapıldığını savunan Şahin yaptığı açıklamada, ‘’Son bir haftadır televizyonlarda domatesin zam şampiyonu olduğu yolunda bilgiler veriliyor. Biz domates üzerinde bir oyunun oynandığını düşünmekteyiz. Biz de istemeyiz tüketicinin zamlı ürün tüketmesini. Ancak üretici ürettiğinin karşılığını alamıyor aracılar kazanıyor. Bu gün Erdemli halinden 2,5 liraya çıkan domates büyük kentlerde 8-10 ira arasında satılıyor bu tam bir vurgun değimli. Üretici borcunu kapatıp eline üç beş kuruş kaldığı zaman şükrediyor’’ diye konuştu.

Ruya ile yapılan görüşmede, tüm ürünlerde ithalat izni verilmesine rağmen domatese izin çıkmadığını ifade eden Şahin, ‘’Bu durum üreticilerimizi üzmüştür. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buna alternatif bir formül buluruz sözleri de bizlerin yüreklerine su serpmiştir. İnşallah Cumhurbaşkanımız ve diğer yetkililer bu konuya en kısa zamanda çözüm bulurlar da domates ihracatımız artar. Şu anda domateslerimiz Ukrayna ve Kuzey Irak’a ihracatı yapılıyor. Rusya ile de anlaşma sağlandığı takdirde ihracatımız da artmış olur. Ancak eğer ihracat olmaz ise fiyatların daha da aşağılara düşmesinden endişeliyiz. Geçen yıl çiftçimiz fiyatların düşük gitmesinden dolayı zarar etti bu yıl da zarar etsin istemiyoruz’’ diye belirtti.

Erdemli ilçesinin Antalya’dan sonra en büyük domates üretici bölgesi olduğunu belirten Şahin, Erdemli’de 22 bin dekar  örtü altı serada yıllık 200 bin ton domates üreterek Doğu Akdeniz’in en büyük domates üreticisi olduğunu kaydeden Şahin, ‘’Eğer domates fiyatları düşük olursa bu rekolte  mutlaka düşecektir’’ ifadesini kullandı.

Domates üreticisi Fatma cüce ise, 1 dönüm seraya 10 bin lira masraf yaptıklarını belirterek, ‘’Eğer ürettiğimiz ürünü 3-4 liradan satamaz isek zarar ederiz. Kışın sert geçmesiyle üreticinin ürünü henüz çıkmadı.  Bu yıl daha siftah yapamadık çünkü hava şartlarından dolayı domates kızarmıyor.  Biz domatesi çıkartmadan fiyatlar da 2,5 liraya düştü. Herkes el birliği yaparak domatesin pahalı olduğunu söyleyerek fiyatının düşmesini sağladılar olan bize oluyor’’ diye belirtti.

Domates üreticisi Abdurrahman Arslan ise, ‘’Yeni sezon domateslerin henüz çıkmadığını bu nedenle de halden 3-4 lira aralığında satılan domates pahalı gibi lanse edildi. Domates fiyatı zam şampiyonu oldu diyerek fiyatın 2,5 liraya düşmesi sağlandı. Burada kaybeden üretici olurken kazanan aracılar oldu. Çünkü biz 2,5 liraya domates satarken büyük kentlerde 10 liradan satıldığını görüyoruz ve bu adaletsiz bir durum. Domates  fiyatlarının havaların ısınması ile daha da aşağıya düşmesi bekleniyor. Temennimiz fiyatların daha fazla  düşmemesi ve aynı seviyede durmasından yanayız’’ dedi.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”