Erdemli Muhtarları Çanakkale'de
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli Muhtarları Çanakkale'de

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Kara Savaşlarının 102. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği Çanakkale ziyaretlerinin son gününde Anamur, Erdemli ve Gülnar ilçelerinin muhtarlarını Çanakkale’ye götürdü

Erdemli Muhtarları Çanakkale'de
Bu içerik 3623 kez okundu.

Meclis üyeleri Serdar Arslan, Veli Şahman, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Erkan Arıcı, Erdemli Koordinatörü Yusuf Güzel, Erdemli Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Hakan Ak ve basın mensuplarının da eşlik ettiği Çanakkale gezisinde muhtarlar her yeri tarih ve destan kokan toprakları gezdi.

Çanakkale Kara Savaşlarının 102. yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza atan Büyükşehir Belediyesi, Mersinli muhtarları Çanakkale destanının yazıldığı topraklara götürerek, tarihe yakından tanıklık etmelerine vesile oldu.

Gezi programının son gününde Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı, Sargı Yeri Şehitliği, Şehitler Abidesi, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı ve Çanakkale Simülasyon Merkezi başta olmak üzere Tarihe Saygı Parkı, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Kesikdere Şehitliği, Şahindere Şehitliği gibi Çanakkale’nin tarihi mekânlarını gezen muhtarlar, tarihin izlerini yerinde görürken, duygu dolu anlar yaşadı.

Dört gün süren Çanakkale gezisinin ilk gününde Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Akdeniz ilçelerinin muhtarları Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz eşliğinde Çanakkale’yi gezerken, ikinci gününde Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Mut ilçelerinin muhtarları, üçüncü gününde Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerinin muhtarları Çanakkale’yi görme fırsatı buldu.

Gezinin son gününde ise Anamur, Erdemli ve Gülnar ilçelerinden geziye katılan muhtarlar, ecdatlarının yazdığı Çanakkale destanının izlerini taşıyan yerleri gezerken, adeta tarihi tekrar yaşadı. Gezi programı kapsamında dört gün boyunca yaklaşık 700 Mersinlimuhtar Çanakkale’yi gezme fırsatı buldu.

“İlkleri yaşıyorum”

Çanakkale’yi gezerken gördüğü tarihi yerler karşısında oldukça duygulandığını söyleyen Erdemli İlçesi Yüksek Mahallesi Muhtarı Fatih Rüştü Yılmaz, “Konuşmamın öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin bizi Çanakkale’ye götüreceğini duyunca sevinçle karşıladık. Geldik ve Burhanettin Başkanımız sayesinde bu toprakları gezme fırsatımız oldu. Bizim için canını veren ve bu vatanı bize armağan eden ecdatlarımıza da minnet ve şükran duyuyoruz. Bu değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Sahip de çıkacağız zaten” dedi.

Çanakkale’ye ilk kez gelen ve tarihi yerleri gören Anamur İlçesi Akine Mahallesi Muhtarı Süleyman Duman, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyorum. Şu an ilkleri yaşıyorum. İlk kez uçağa bindim ve ilk kez Çanakkale’ye geldim. Burhanettin Başkanımız sayesinde oldu. Gezerken de çok duygulandım. Burada yatan şehitlerimiz bizler rahat edelim diye canlarını verdiler. Onların emanetine sahip çıkmamız gerekiyor. Rehberimizin bize gezi esnasında anlattıkları beni çok duygulandırdı. Bize bu vatanı canları pahasına hediye eden tüm şehitlerimizin mekânları cennet olsun. Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

Gezi esnasında Şehitler Abidesi önünde hatıra fotoğrafı çektiren muhtarlar, ecdatlarının şehit olduğu toprakları görmelerine olanak sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür etti. 

Erdemli'li muhtarlar hemşerileri Talat Göktepe anıtını da ziyaret ederek dualarını ettiler.

erdemli ajans mersin büyükşehir belediyesi burhanettin kocamaz çanakkale gezisi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu