Tarlada 3 lira Markette 10 lira
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTarlada 3 lira Markette 10 lira

Erdemli Sebze ve Meyve Halinde domatesin kilosu 2,5 lira ile 3,5 lira arasında alıcı buluyor. Markette ise 10 lira

Tarlada 3 lira Markette 10 lira
Bu içerik 3563 kez okundu.

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, son iki gündür domatesin kilosunun halde 4 liraya kadar çıktığını ancak bu fiyat artışının suni ve aldatıcı olduğunu belirtti.

Hava şartlarının sert geçmesi nedeni ile yeni mahsul ürünün  geç çıkmaya başladığını belirten Şahin, "Hava şartları nedeniyle, kışın sert geçmesi nedeniyle normalde nisan ayı başında yapılacak olan domates hasadımız bir ay gecikmiş durumda. Bu nedenle de piyasaya sürecek ürün bulunamıyor. Bu 10 gün içinde değişebilir çünkü havalar ısınmaya başladı’’ dedi.

Domates fiyatının son iki gün 4 liradan gittiğini ancak bu fiyatın havaların ısınması ile birlikte 2,5 lira ile 3,5 lira arasında seyretmeye başladığını temennilerinin domates fiyatlarının dip yapmadan bu seviyede kalması olduğunu belirten Şahin şunları ifade etti:

‘’Domates hasadı ve sevkiyatı bu yıl geç başladı. Az da olsa çıkan domateslerin kilosu halde 2,5 lira ile 3,5 lira arasında alıcı buluyor. Bu fiyat aralığından üreticimiz memnun. Havaların ısınması ile birlikte çoğalacak olan domates fiyatının da bu seviyede kalmasını arzu etmekteyiz.  Bilindiği gibi üreticimiz kilosunu 1 liraya mal ederken gelecek üretime ve hayat şartlarının düzeltilmesi için bu fiyatlar uygun ve böyle kalmasını bekliyoruz. Domateslerimiz çoğalmaya başladığında başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Rusya ve balkan ülkelerine ihracatının yapılması beklentisi içindeyiz.’’

Domates üreticisi Abdurrahman Arslan ise 1 kilo domatesin kendilerine 1 liraya maliyetinin bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

‘’Yeni sezon domateslerin henüz çıkmadığını bu nedenle de son iki gün 4 liradan alıcı bulduğunu ancak, bu yüksek fiyatın geçici ve sunidir. Yüksek olan domates fiyatı 4 liradan 2,5 lira ile 3,5 lira aralığına düştü. Yüksek fiyatın havaların ısınması ile daha da aşağıya düşmesi bekleniyor. Temennimiz fiyatların daha fazla  düşmemesi ve aynı seviyede durmasından yanayız. Biz üreticiler domatesi dalında 2,5 liraya satarken tüketicinin kilosunu 10 liradan alması hiçte uygun olan bir durum değil direkt olarak aracılar kazanıyor’’ şeklinde konuştu.

erdemli ajans domates
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu