Bu Mandalin Başka Mandalin
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBu Mandalin Başka Mandalin

Mandalina Alata Araştırma Enstitüsünde Tüketicinin İsteğine Göre Üretilecek

Bu Mandalin Başka Mandalin
Bu içerik 2980 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Yeni Turunçgil Çeşitleri Geliştirme projesi kapsamında tüketicinin isteğine göre çekirdeksiz ve kabuğu çabuk soyulan mandarin üretme çalışmaların hızla devam ettiği bildirildi.

Proje kapsamında pek çok mandarin çeşidinin mutasyon ve melezleme ıslahı yolu ile iyileştirilerek geliştirilmesi hedeflendiğini belirten Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Turunçgil Bölüm Başkanı Dr. Güçer Kafa, gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Özellikle ülkemiz Turunçgil üretimi ve ihracatı hasat tarihleri bakımından dar bir alana sıkışmış durumda. Bilhassa mandarin üretim ve ihracatımızın aktif olduğu süreç eylül ayı ile şubat ayı arasında ve ağırlıklı kısmı  ise eylül-aralık döneminde gerçekleşmekte. 

Mevcut üretim yelpazesinin daha geniş bir periyoda yayılması hem üretici, hem tüketici hem de ihracatçılarımız açısından stratejik bakımdan önem arz etmektedir. Bu sebeple geççi mandarin çeşitlerinin geliştirilerek üretime girmesi gerekiyor.

Ulusal ve uluslararası pazarlarda tüketicilerin mandarinlerden en önemli beklentileri çekirdeksiz ve kabuğu  kolay soyulabilir olması. Enstitü olarak  Ortanik mandarin çeşidi üzerinde çalışma yapmaktayız. Ortanik adı verilen bu ürün mandarin portakal melezlemesinden elde edilmiş melez bir mandarin çeşididir. Özellikle geççi olması nisan ayı ortalarına kadar sorunsuz hasat yapılabilmektedir. Bu  mandarin  ülkemizin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak değerlendirilmesi gereken bir çeşittir. Hasat sonrası muhafaza uygulamalarına uygun olması da ayrıca dikkate değer bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Fakat Ortanik mandarini hem çekirdekli hem de kolay soyulamayan bir karaktere sahiptir. Bizler bu çeşidin hem kabuğunun çabuk soyulması hem de çekirdeksiz hale gelmesi için çalışmaktayız’’ dedi.

Alata’da, NTG (Narenciye Tanıtım Grubu) işbirliğiyle yürütülen çeşit geliştirme projesi çerçevesinde, Ortanik mandarin çeşidi mutasyon ıslahı metodu ile kolay soyulabilir ve çekirdeksiz hale getirilmek üzere yola çıkıldığını belirten Kafa, denemek üzere dikimi üç yıl önce gerçekleştirilen çeşidin 6 yıl içinde sonuçlanmasının beklendiğini belirterek şunları belirtti:

‘’Dikimi gerçekleştirilen Ortanik çeşidin ilk meyve hasadı yapıldı. Ortalama 4 yıl daha sürecek olan takip sonrasında istenilen özelliklere haiz bireylerin belirlenebilmesi amacıyla arazi çalışmaları devam etmektedir. Bu çeşitten umutluyuz.’’

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği