MHP'den Erdemli'de 'Evet' Toplantısı, Öztürk: Anayasa yerli yerinde duruyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıMHP'den Erdemli'de 'Evet' Toplantısı, Öztürk: Anayasa yerli yerinde duruyor

Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet sistemi ve Yeni Anayasa ile ilgili 16 nisanda gerçekleştirilecek olan Halk Oylaması öncesi MHP Erdemli İlçe Başkanlığı tarafından Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde Referandum Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

MHP'den Erdemli'de 'Evet' Toplantısı, Öztürk: Anayasa yerli yerinde duruyor
Bu içerik 2265 kez okundu.

Toplantıda konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, ‘’Anayasa 170 küsur madde. Sadece 18'ini değiştiriyoruz. Diğer maddeler yerli yerinde duruyor’’ dedi.

Bilgilendirme toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı, Kuran-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

Düzenlenen Referandum Bilgilendirme Toplantısı’na MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk. MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu. MHP Mersin İl Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Demir. Erdemli Ülkü Ocakları Başkanı Cevat Şahin, Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Hakan Ak,  MHP il ve ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bilgilendirme Toplantısı öncesinde Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 172’nci yıl dönümü dolayısıyla film gösterimi yapıldı.

Toplantıda konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oktay ÖztürkTürkiye üzerinde oynanan oyunların bitmediğini ifade ederek tehlikenin halen geçmediğini söyledi.

Bu konuda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na da tepki gösteren Öztürk, "Ey Kılıçdaroğlu, darbenin gerekçesi devam ederken, sen koskoca ana muhalefet partisinin genel başkanısın, bunu görmüyormusun. Göre göre niye sesin çıkmıyor. Bizde senin gibi mi soralım. Seninde bir anlaşman mı var yoksa" diyerek tepkisini dile getirdi. 


"CHP'li yöneticilere söylüyorum, Cumhurbaşkanlığı sistemine karşılar ya. Kendileri bunun mucidi. Adalet ve Kalkınma Partisi senden kurtulmak için referanduma götürdü, Cumhurbaşkanını halk seçer. Dolayısıyla ne oldu, halk tarafından seçilen 2 baş var. Biri başbakan diğeri Cumhurbaşkanı. İkisi de diyor ki halk seçti bizi. Meşruiyet kaynağı ikisinin de halk" diyen Oktay Öztürk şöyle konuştu:
"Tehlike o kadar büyük ki. 15 Temmuz'la harekete geçtiler, dikkat edin Yurtta Sulh Konseyi'nin televizyonlardan açıklattığı metinde gerekçe olarak 'Anayasa çiğneniyor' diyor. Evet anayasa çiğneniyor, kim çiğniyor? Cumhurbaşkanı çiğniyor. Fiili durum diyor anayasayı çiğniyor. Tehlike henüz geçmiş değil. Çünkü 15 yılda o kılcal damarlara girenlerin nerede ne kadar var olduğunu bilmiyoruz. Rus Büyükelçisini katleden o polisi bir gün önce size gösterseydiler, bu katil olur diyebilir miydiniz? Şimdi ondan nerede ne kadar var bilmiyoruz."
Oktay Öztürk konuşmasına  şöyle devam etti: 


"Böyle bir tehlike bir darbe girişiminde bulunuyor. Gerekçeleri, anayasa çiğneniyor, anayasa çiğnenmeye devam ediyor ve herkesin korkusu yeniden bir kalkışma olabilir mi? Olabilir. Önünde ne engel var. Avrupa Birliğinin 28 ülkesi darbecileri bulsalar yargılayacaklar, niye başarısız oldunuz diye. Amerika mı karşı çıkacak. PKK çoluk çocuğumuzu şehit ediyor, Türkiye Cumhuriyeti Devletini bir kenara itiyor, PKK ile el sıkışıyor, silah veriyor. Dolayısıyla senin içinde demokrasi dışı bir davranış dışarıda alkışlanacak. Önünüzde hiçbir engel yok. Tehlike zuhur ettiği vakit onu engelleyecek bir engel yok."

Darbeciler anayasanın çiğnenmesini gerekçe yapmışlar, ana muhalefet partisinin sesi çıkmıyor" diyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, "Şimdi Kılıçdaroğlu'nun aklıyla baksak, bizim de sorasımız geliyor. Ey Kılıçdaroğlu, darbenin gerekçesi devam ederken, sen koskoca ana muhalefet partisinin genel başkanısın, bunu görmüyor musun.

Göre göre niye sesin çıkmıyor. Bizde senin gibi mi soralım. Seninde bir anlaşman mı var yoksa. Darbeciler eğer darbeye karar vereceklerse gerekçeleri hazır olsun diye bir beklenti içerisinde misin. Desek, kim ne diyecek bize" ifadesini kullandı.

Her yüz yılda bir ülkenin dışarıdan bir başka şeye zorlandığını ve devletin kuruluşunun yüzüncü yılına yaklaşıldığını anlatan Öztürk, "Yine birileri kendi isteklerine göre bir değişime gidecekler" hatırlatmasında bulundu.
Anayasa maddelerini aldık önümüze, yonttuk. Yontarken neye dikkat ettik. Bu anayasadan bu millete zarar gelmesin.

Şimdi diyorlar ya anayasanın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü maddesi değiştirilecek. Bakıyoruz 18 maddeye, orada birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü madde yok, yerli yerinde duruyor. Nasıl değişecek? Nereden çıkarıyorlar onu da bilemiyoruz. Anayasanın 123. maddesinde Cumhurbaşkanı tüzel kişilik kurma hakkını veriyorsunuz, peki ne olacak, 'özerk bölgeler' kurar, eyaletler kurar. Oysaki anayasanın ikinci ve üçüncü maddesi yerli yerinde duruyor.  Devletin üniter yapısı korunuyor. O maddeler yerinde olduğu müddetçe hiç kimse özerklik hayali kuramaz."
Anayasada sadece 18 maddenin değiştirileceğini anlatarak yeni sistemle ilgili bilgiler aktaran Öztürk, "Anayasa 170 küsur madde. Sadece 18'ini değiştiriyoruz. Diğer maddeler yerli yerinde duruyor. Bir konu kanunla düzenlenir diye anayasada yer alıyorsa Cumhurbaşkanı bu konuda kararname çıkaramaz. Böyle 82 konu var. 82 konuda cumhurbaşkanlığı kararname çıkaramaz.

Kişisel haklar noktasında Cumhurbaşkanı kararname çıkaramaz, temel haklar noktasında Cumhurbaşkanlığı kararname çıkaramaz. Siyasi haklar noktasında Cumhurbaşkanlığı kararname çıkaramaz. Anayasaya aykırı bir durumda Meclis bunu anayasa mahkemesine götürme hakkına
sahip. Meclis aynı zamanda Cumhurbaşkanını yargısal denetime tabi tutuyor. Bu kadar da değil meclis soruşturması var, meclis araştırması var. Genel görüşme var, yazılı soru önergesi var. Eskiden soru önergesi verirdik, keyfe göre isterlerse cevaplarlar isterlerse cevaplamazlardı. Şimdi15 gün içerisinde cevaplamak zorunda. Cumhurbaşkanı ve yardımcıları yanlış yaptıkları vakit yargıya gönderme hakları var" diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da yaptığı konuşmada, “Ülkenin geleceği için herkesi evette birleşmeye davet ediyorum” çağrısında bulundu.

Kocamaz, tanıtım ve bilgilendirme toplantısında konuşma yaptığı konuşmada, “Değerli dava arkadaşlarım ne için toplandığımız belli ve lafı uzatmadan kestirmeden gitmemiz lazım. 5 gün sonra Türkiye bir referanduma gidiyor ve orada ülkenin geleceğiyle ilgili çok önemli bir karar verilecek. Bu günlere nasıl geldiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Türkiye’de hemen her gün gündem değişiyor, çünkü ülkemiz üzerine oynanan yeni yeni oyunlar var. İslam’ın son kalesi Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine oynanan oyunlar da hepimizin devamlı gördüğü, bildiği ve yaşadığı hadiseler” dedi.

Yaşanılan 15 Temmuz hadisesine değinen Başkan Kocamaz, “15 Temmuz aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir varlık yokluk gecesiydi. O gece milletimizin basiretiyle, milletimizin sokaklara dökülmesiyle, Sayın Genel Başkanımızın millete verdiği moralle uçurumun kenarından dönüldü. Bu ülkede artık ihtilallerin yapılamayacağını dost düşman herkes gördü. Tarih tekerrürden ibarettir derler ama tarihten ders alınırsa tekerrür etmez. Demek geçmişten yeterince ders alınmadı ki 15 Temmuz hadisesi yaşandı. 15 Temmuz bir milattır ve öncesi sonrası ayrı ayrı gözden geçirilmelidir. 15 Temmuz’a nasıl gelindiğini tartışmanın bir manası yok. Tarihten dersler alınsaydı 15 Temmuz yaşanmazdı. Ama yaşandıysa bu ülkede yaşayan herkesin ders çıkarma zorunluluğu var” ifadelerini kullandı.

16 Nisan Pazar günü yapılacak olan referandumda Anayasadaki 18 maddenin değiştirilmesine ilişkin Türk Milleti’nin bir değerlendirme yapacağını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Anayasa’da 18 maddenin değiştirilmesiyle ilgili karar millete gidiyor ve pazar günü millet bunun değerlendirmesini yapacak. 15 Temmuz öncesi yaşanan hadiseleri hepimiz biliyoruz.

Ama madde ile ilgili değişikliği hemen hiç kimse konuşmuyor. Konuşulan geçmişte söylenen sözler ve niye bugün böyle bir karar alındığı yönünde. Elbette o söylenenleri kabul etme durumumuz yok. Zaten o dönemlerde Sayın Genel Başkanımız o ifadelerin tamamına gereken cevabı da vermişti. O geceden sonra geçmişi bir kenara bırakıp gelecekle ilgili planları yapmak zorundayız. Ülkücülerin birbirini acımazsızca eleştirdiği bir dönmede bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.

Biz MHP’liyiz, biz Ülkücüyüz. Ülkücü Hareket kurulduğu günden bu yana hep çilelerle mücadele etmiş ve ülkenin her zor durumunda sigorta görevini üstelenmiş ve ülkeyi her defasında kaosa sürüklenmekten kurtarmış bir harekettir.

Sayın Genel Başkanımız ne diyorsa biz de onu diyoruz. Bizim bu ülkeye karşı sorumluluklarımız var ve bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Biz sıradan bir hareket değiliz, diğer siyasi partilere benzemeyiz. Biz bu ülkenin sigortasıyız ve günlük hesaplar yapmadan geleceğe yönelik hesaplar yapmak zorundayız.

O aşağılamalara bağlanıp kalmadan ülkenin geleceğiyle ilgili verilecek karar da bizim siyasi bir parti olarak değil bu ülkenin gerçek sahipleri olarak dik durma mecburiyetimiz var.

Pazar günü verilecek kararın Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği yönünde hayırlı bir karar olacağını düşünüyorum. Sayın Genel Başkanımızın başının dik duracağı bir karar olarak çıkacağını düşünüyor ve herkesi Sayın Genel Başkanımızın yanında olmaya ve bu ülkenin geleceği için evet te birleşmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu'da birer konuşma yaparak katılımcılara hitap ettiler.

 

erdemli ajans mhp erdemli burhanettin kocamaz mükerrem tollu mhp evet
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu