Bakan Elvan Ayaş Göletinin Açılışını Yaptı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBakan Elvan Ayaş Göletinin Açılışını Yaptı

‘Ayaş Göleti Su Tutma Merasimi’ Kalkınma Bakanı Elvan’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Bakan Elvan Ayaş Göletinin Açılışını Yaptı
Bu içerik 2333 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın destekleriyle ilimize kazandırılacak olan 97 göletten biri olan ‘Erdemli Ayaş Göleti’nin Su Tutma Merasimi’ Bakan Lütfi Elvan ve Eşi Hanımefendi Zeliha Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Yemişkumu Ayaş sahilinde gerçekleştirilen merasime Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, il ve ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kalkınma Bakanı Elvan: “ Ayaş Göleti 1 Yıl Gibi Kısa Bir Sürede Tamamlandı ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan merasimde yaptığı konuşmanın başında, Ayaş Göleti’nin yatırım programına alınmasından tamamlanmasına kadar geçen süreçte yapılan çalışmalara değinen Bakan Elvan, göletin yatırım programına alınmasından itibaren 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanarak bugün açılışının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Konuşmasının devamında 1 buçuk yıla kalmadan göletin getirdiği üretim artışı ile birlikte yapılan yatırımın amorti edileceğinin üzerinde duran Bakan Elvan, ilk etapta 33 olarak planlanan gölet sayısının 97‘ye kadar çıktığını belirterek, yatırımların takibi noktasında büyük emeği geçen Vali Özdemir Çakacak’a ve DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın’a teşekkür etti.

Sadece DSİ’nin değil, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ve daha birçok Bakanlığın yatırımlarına başlandığını da dile getiren Bakan Elvan, ilimizde yapılan diğer yatırımlarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bakan Elvan; Esenpınar, Akpınar, Evdilek, Kargıcak ve Üçtepe Göletlerinin de Yatırım Programına Alındığının Müjdesini Verdi ”

Yaptığı açıklamada, Sorgun Barajı’nın dolgu çalışmalarının devam ettiğini ve 2018 yılının ilk yarısında bu baraja su verilmeye başlanmasını planladıklarını; Aksıfat Barajı’nın inşaat seviyesinin %60 olduğunu; Karacaoğlan Göleti’nin DSİ’ye devri sonucu yeniden projelendirildiğini ve bu yıl içerisinde yapım ihalesine çıkılacağını belirten Kalkınma Bakanı Elvan; bu yatırımlarla birlikte Esenpınar, Akpınar, Erbilek, Kargıcak ve Üçtepe göletlerinin de yatırım programına alındığının müjdesini verdi.

Yar, Kozan ve Kargıpınarı derelerinin taşkın koruma projelerinin de bu sene tamamlanacağını sözlerine ekleyen Bakan Elvan, 12 Nisan’da Erdemli Ayrancı yolunun 10 Km’si duble yol olmak üzere 79 Km’lik kesiminin ihalesinin yapılacağını, yapımına ise önümüzdeki Mayıs ayında başlanacağını kaydetti.

Kalkınma Bakanı Elvan: “ Çeşmeli Otoyolunun Taşucu’na Kadar Uzatılması Konusunda Kararlıyız ”

Çeşmeli Otoyolunun Taşucu’na kadar uzatılması konusunda kararlı olduklarının da altını çizen Bakan Lütfi Elvan, buranın projesinin tamamlandığını, önümüzdeki hafta ise Ulaştırma Bakanlığı’ndan Kalkınma Bakanlığı’na bu yatırımın yapılması için talepte bulunulacağını, kendilerinin bu projeyi onaylayacaklarını söyledi. Çeşmeli ile Erdemli arasında en az 3 adet battı çıktı veya yan köprülü kavşak yapılacağını da açıklayan Bakan Elvan, 2 tanesinin projesine başlandığını, böylelikle Çeşmeli ile Erdemli arasındaki trafik sıkışıklığı probleminin de giderileceğini belirtti.

Bakan Elvan; “ Son 1 Yıl İçinde Mersin’e Çok Önemli Yatırımlar Yaptık, Yapmaya da Devam Edeceğiz ”

D-400 karayolunda Kocahasanlı-Çeşmeli arasında yeniden asfaltlama çalışması için yakın zamanda ihaleye çıkılacağını da sözlerine ekleyen Bakan Elvan, son 1 yıl içinde Mersin’e çok önemli yatırımlar yapıldığını, ama bu kadarının dahi yeterli olmadığını ifade ederek, 2014 yılında sadece elektrik altyapısı için 20 ile 25 milyon TL arasında harcama yapıldığını, 2017 yılında ise 2014’teki miktarın yaklaşık 7 katına tekabül eden 125 milyon TL yatırım yapılacağını; dolayısıyla 5 yılda yapılan yatırımdan daha fazlasının 2017 yılı içerisinde yapılacağını vurguladı.

Bakan Elvan konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “ Önümüzdeki günlerde Erdemli balıkçı barınağını iyileştirme ihalesine çıkıyoruz. Adliye binasının ihalesini yaptık, inşasına da başlıyoruz. Erdemli Kayacı Spor Tesislerini yatırım programına aldık, ihalesine çıktık, yakında inşaatına başlıyoruz. Kocahasanlı İlköğretim Okulu’nun ödeneğini ayırdık, ihalesini yaptık, inşaatına da başlıyoruz. Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin inşaatını bitirdik, eğitime de başladık. 400 kişilik Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nun yapımını Haziran ayında bitirecek, Eylül ayında da sizlerin hizmetine sunacağız. Milletimizin birliği, beraberliği ve dayanışması sürdüğü müddetçe, ülkemiz kalkınmaya ve gelişmeye devam edecektir.”

Vali Çakacak; “ Ülkemizin Kalkınma Hamlesinden Mersinimiz de Üzerine Düşen Payı Almaktadır ”

Vali Özdemir Çakacak ise Sayın Cumhurbaşkanımızın Liderliğinde, Sayın Başbakanımız ve bakanlarımızın halka hizmet Hakka hizmettir düşüncesiyle Milletimize hizmet amacıyla ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için devasa yatırımları bir bir hayata geçirdiklerini ifade ederek başladığı konuşmasında, ülkemizin kalkınma hamlesinden Mersinimizin de üzerine düşen payı aldığını belirttikten sonra, söz konusu Mersin olduğunda desteğini esirgemeyen ve yatırımların ilimize kazandırılmasında büyük emeği geçen Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a şükranlarını sundu.

Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın ve Ayaş Mahalle Muhtarı Bayram Kurt’un da birer konuşma yaptığı tören; Bakan Elvan, Vali Çakacak ve beraberindekiler tarafından butonlara basılarak Ayaş Göleti’ne su verilmesiyle sona erdi. 

erdemli ajans ayaş göleti bakan lütfi elvan
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu