Erdemli Kanserle Savaşıyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli Kanserle Savaşıyor

Erdemli’de kanser haftası etkinlikleri

Erdemli Kanserle Savaşıyor
Bu içerik 2343 kez okundu.

1-7 Nisan arasının Kanser Haftası olarak kutlanması sebebiyle Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezi, KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama Eğitim Merkezi) Sorumlu Hekimi Dr. Gülşen YETİŞ konuyla ilgili yaptığı açıklamada ; “Vücuttaki dokulardan birine ait bir veya birkaç hücrenin normal özelliklerinin dışında bir değişim göstermesi ve kontrolsüz çoğalması ile meydana gelen kanser, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olup  toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Kansere bağlı ölümlerin çoğu bu kontrolsüz çoğalan hücre topluluklarının hayati organlarda oluşturduğu hasarlar ve fonksiyon bozuklukları sonucu geliştiğinden, hastalığın erken dönemde yakalanarak tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu amaçla çeşitli tarama ve erken tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Bu önemli sağlık sorununa toplumun dikkatinin çekilmesi ve kansere yönelik bilincin arttırılması amacıyla her yıl Nisan ayının ilk haftası "Kanser Haftası" olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kanserle savaşa yönelik ilginin ve farkındalığın canlı tutulması amaçlanmaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezimizce  40-69 Yaş Arası bayanlar mamografi çekimi için haftanın 4 günü(Salı,Çarşamba,Perşembe ve Cuma) Mezitli TSM ye götürülmektedir.Rahim ağzı kanseri için HPV taraması ve bağırsak kanseri için de Gaitada Gizli Kan taraması Sağlıklı Yaşam  Merkezimize bağlı Tüm aile sağlığı merkezlerinde hafta içi HER GÜN yapılmaktadır.Tarama yaptırmak isteyen vatandaşların en yakın Aile Sağlığı Merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Kanser Önlenebilir;

Sigara, dengesiz beslenme, obezite ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruziyet gibi çevresel  faktörler kanserin %90'ını oluştururken %10 oranında ise genetik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır. . Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Küresel olarak tütün kullanımı hala en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin %22 sinin sorumlusudur.

Bu nedenle sigara içilmemesi, eğer içiliyorsa derhal bırakılması, doğal ve dengeli beslenmenin tercih edilmesi, fazla kiloların verilmesi ve düzenli egzersiz yapılması kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdir. Bireylerin kendi özelliklerinde sağlıklı yaşamı seçmeleri yeni nesillere bırakılacak en güzel hediyedir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır;

Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun %70’ni kapsaması gerekmektedir.

Bireyler de kendi vücutları hakkında bilgi sahibi olmaya, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi adına teşvik edilmelidirler. Sağlık çalışanları ve bireyler erken teşhisin değeri hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

Toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 208 adet KETEM mevcuttur. Yeni KETEM'ler olabildiğince hastane dışında ulaşımı daha kolay Sağlıklı Yaşam Merkezi şeklinde planlanmakta olup tarama oranlarımız yeni açılan KETEM'lerle birlikte giderek artmaktadır."

'ERDEMLİ KANSERLE SAVAŞIYOR';

Kanser ile mücadele kanser kayıtçılığından tedavi ve palyatif bakıma kadar uzanan geniş bir yelpazeden oluşan oldukça komplike bir süreçtir. Ulusal ve uluslararası alanlarında uzman bilim insanlarına danışarak oluşturulan yeni projelerin ve revize edilen“Ulusal Kanser Kontrol Programımızın” başarıları temelde halkımızın ve sağlık personellerimizin farkındalığının arttırılmasına bağlıdır. Bu çerçevede 2015 yılı boyunca sürdürülen ve 2016-2017 yılında da sürdürülecek olan 'ERDEMLİ KANSERLE SAVAŞIYOR' projesinin ulusal kanser tarama ve kontrol programının etkinliğini, toplum içinde farkındalığı ve erken teşhis edilen hasta sayısını artırdığı gözlenmiştir. Ulusal tarama ve kontrol programı kapsamında 2014 yılında 2425 kişi belirlenen üç organ kanseri açısından taranmışken 2015 yılında proje kapsamında bu sayı 11 ayda 11044'e çıkarılmıştır. . 2016 yılında ise  14059 kişi belirlenen üş organ kanseri açısından taranmıştır.'ERDEMLİ KANSERLE SAVAŞIYOR' projesi kapsamında taranan 10 kişide kalın bağırsak kanseri, 9 kişide rahim ağzı kanseri ve 16 kişide meme kanseri erken teşhisi gerçekleştirilmiştir. Kanser teşhisi konan kişilerin tetkik ve tedavi süreçleri Erdemli Sağlıklı Yaşam Merkezi’nce takip edilmekte ve tedavileri devam etmektedir.  

erdemli ajans erdemli kanserle savaşıyor Erdemli sağlıklı yaşam merkezi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu